Աբեն ժամանում Է ԱՄՆ՝ քննարկելու ԿԺԴՀ-ի հետ կապված խնդիրները
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ճապոնիայի վարչապետ Սինձո Աբեն ապրիլի 17-ին մեկնել Է ԱՄՆ, որտեղ Միացյալ Նահանգների նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ կքննարկի երկու երկրների տնտեսական փոխգործակցությունը, հյուսիսկորեական խնդրի կարգավորման մեթոդները, ինչպես նաեւ ԿԺԴՀ-ի հատուկ ծառայությունների կողմից առեւանգված ճապոնացի քաղաքացիների խնդրի լուծմանն ամերկյան կողմի աջակցությունը ԱՄՆ-ի եւ ԿԺԴՀ-ի ղեկավարների առաջիկա գագաթնաժողովի ընթացքում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«ԿԺԴՀ-ին վերաբերող խնդրի եւ տնտեսական հարցերի առնչությամբ ես կցանկանայի հավաստել համագործակցությունը Ճապոնիայի եւ ԱՄՆ-ի միջեւ, ինչպես նաեւ ցուցադրել ճապոնա-ամերիկյան դաշինքի ամրությունը: Ես կցանկանայի վերահաստատել, որ ԿԺԴՀ-ի վրա կպահպանվի առավելագույն ճնշումը՝ միջուկային ու հրթիռային զենքից նրա հրաժարման նպատակով»,-ընդգծել Է Աբեն ԱՄՆ թռիչքից առաջ կայացած մամուլի ասուլիսում, որը զետեղված Է կառավարական կայքում: Ճապոնիայի վարչապետի այցն ԱՄՆ տեղի կունենա ապրիլի 17-19-ին: ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ նրա հանդիպումը կկայանա Ֆլորիդայում: Երկու երկրների ղեկավարները նաեւ պլանավորում են գոլֆ խաղալ, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Абэ вылетел в США для обсуждения проблемы КНДР
Премьер-министр Японии Синдзо Абэ вылетел во вторник в США, где обсудит в ходе встречи с американским президентом Дональдом Трампом экономическое взаимодействие двух стран, методы урегулирования северокорейской проблемы, а также содействие американской стороны в разрешении проблемы похищенных северокорейскими спецслужбами японских граждан в ходе предстоящего саммита между главами США и КНДР, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
"Относительно проблемы вокруг КНДР и по поводу экономических вопросов я хотел бы подтвердить сотрудничество между Японией и США, а также продемонстрировать тесную связь японо-американского альянса. Я бы хотел вновь подтвердить, что на КНДР сохранится максимальное давление с целью полного ее отказа от ядерного и ракетного вооружения", — подчеркнул Абэ в ходе пресс-конференции перед вылетом в США, трансляция которой размещена на правительственном сайте.
Визит премьер-министра Японии в США пройдет с 17 по 19 апреля. Его встреча с президентом США Дональдом Трампом пройдет во Флориде. Лидеры также должны будут сыграть партию в гольф.