Ժնևում կբացվեն Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված «Հիշողության լապտերները»
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Շվեյցարիայում` Ժնև կանտոնում կբացվի Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված հուշարձան: Մելիք Օհանյանի հեղինակած 8 մետր երկարությամբ «Հիշողության լապտերներ» հուշարձանը կանգնեցվելու է ապրիլի 13-ի երեկոյան Trembley պուրակում: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Հայաստան-Շվեյցարիա խորհրդարանական բարեկամական խմբի գլխավոր քարտուղար Սարգիս Շահինյանը նշեց, որ միջոցառմանը ներկա կլինեն Ժնևի քաղաքապետ Ղեմի Պագանին, կանտոնի նախարար Անտոնիո Հոդջերսը, հայ համայնքի ներկայացուցիչներ, խոսք կասի նաև հեղինակ Մելիք Օհանյանը: Ի սկզբանե հուշարձանը նախատեսված էր կանգնեցել Ժնևում ՄԱԿ-ի գրասենյակին հարակից այգում` «Արիանա պարկում», սակայն նշյալ որոշումը փոխվեց` թուրքական մեծ հակազդեցության արժանանալով: «Ես ափսոսում եմ, որ պայքարի առարկա դարձավ ստեղծագործական մի իրողություն, որի քաղաքական կարևորությունը ստորադասվում է գեղարվեստական արժեքին: Շատ սիրուն ու նուրբ արձան է, որը միայն հարստացնելու է Ժնևի այգին: Իհարկե, ավելի լավ կլիներ, որ «Արիանա պարկում» լիներ, քանի որ ավելի խորհրդանշական կլիներ»,-նշեց մեր զրուցակիցը:
Սարգիս Շահինյանը տեղեկացրեց, որ հուշարձանի բացմանը կմեկնարկի նաև «Բեկորներ» խորագրով ցուցահանդեսը: «2015-ի սեպտեմբերին Մեծի Տանն Կիլիկիո Արամ Ա Վեհափառի այցելության ժամանակ արդեն կայացել է ցուցահանդեսի անդրանիկ բացումը, որը ներկայացնում է 1894 կոտորածից մինչև 1915-ի Եղեռի, 1923 թվականին Լոզանի դաշնագրի վավերացման վերաբերյալ Շվեյցարիայի տարբեր օրաթերթերի քաղվածքները»,-ասաց Սարգիս Շահինյանը: Նա հույս հայտնեց, որ այս ցուցանմուշները կներկայացվեն նաև Հայոց ցեղասպանության թանգարան ինստիտուտում:
Շվեյցարիայի Ազգային խորհուրդը` պառլամենտի ստորին պալատը, 2003թ. դեկտեմբերի 16-ին ընդունել է մի բանաձև, որով ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը:
Շվեյցարիայում 1994 թվականից գործում է նաև Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրենք` հակառակ ծայրահեղ աջակողմյանների ներկայացուցիչներից մեկի կողմից օրենքը մեղմացնելու (ցեղասպանության սահմանումը փոխելու) խորհրդարանին ուղղված հայցի:

В Женеве откроется памятник жертвам Геноцида армян
В кантоне Женева Швейцарии откроется памятник жертвам Геноцида армян. Вечером 13 апреля в парке Trembley состоится открытие 8-метрового мемориала «Фонари памяти», созданного Меликом Оганяном.
Генеральный секретарь парламентской группы дружбы Армения-Швейцария Саркис Шагинян в беседе с Арменпресс отметил, что в мероприятии примут участие мэр Женевы Реми Пагани, министр кантона Антонио Ходджерс, представители армянской общины, а также выступит с речью автор памятника Мелик Оганян.
Первоначально планировалось возвести памятник в парке «Ариана» возле офиса ООН в Женеве, но это решение изменилось из-за турецкой сильной реакции. «Жаль, что творческая реальность стала предметом борьбы, политическая значимость которой подчинена художественной ценности. Это очень красивый памятник, который будет только обогащать парк Женевы. Конечно, было бы лучше, если бы памятник был установлен в парке «Ариана», поскольку это было бы более символично», - сказал Шагинян.
Он сообщил, что церемония открытия мемориала начнется с выставки под названием «Осколки». «Выставка уже была представлена во время визита Католикоса Великого Дома Киликийского Арама I в 2015 году. Выставка представляет собой отрывки из швейцарских газет, начиная с 1894 года до геноцида 1915 года и ратификации Лозаннского договора в 1923 году», - сказал Шагинян, выразив надежду, что эти экспонаты также будут представлены в Музее-институте Геноцида армян.
Национальный совет Швейцарии (нижняя палата парламента) 16 декабря 2003 года принял резолюцию, признавшую Геноцид армян. С 1994 года в Швейцарии действует закон о криминализации отрицания Геноцида армян.