Ժնևում կբացվեն Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված «Հիշողության լապտերները»
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Շվեյցարիայում` Ժնև կանտոնում կբացվի Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված հուշարձան: Մելիք Օհանյանի հեղինակած 8 մետր երկարությամբ «Հիշողության լապտերներ» հուշարձանը կանգնեցվելու է ապրիլի 13-ի երեկոյան Trembley պուրակում: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Հայաստան-Շվեյցարիա խորհրդարանական բարեկամական խմբի գլխավոր քարտուղար Սարգիս Շահինյանը նշեց, որ միջոցառմանը ներկա կլինեն Ժնևի քաղաքապետ Ղեմի Պագանին, կանտոնի նախարար Անտոնիո Հոդջերսը, հայ համայնքի ներկայացուցիչներ, խոսք կասի նաև հեղինակ Մելիք Օհանյանը: Ի սկզբանե հուշարձանը նախատեսված էր կանգնեցել Ժնևում ՄԱԿ-ի գրասենյակին հարակից այգում` «Արիանա պարկում», սակայն նշյալ որոշումը փոխվեց` թուրքական մեծ հակազդեցության արժանանալով: «Ես ափսոսում եմ, որ պայքարի առարկա դարձավ ստեղծագործական մի իրողություն, որի քաղաքական կարևորությունը ստորադասվում է գեղարվեստական արժեքին: Շատ սիրուն ու նուրբ արձան է, որը միայն հարստացնելու է Ժնևի այգին: Իհարկե, ավելի լավ կլիներ, որ «Արիանա պարկում» լիներ, քանի որ ավելի խորհրդանշական կլիներ»,-նշեց մեր զրուցակիցը:
Սարգիս Շահինյանը տեղեկացրեց, որ հուշարձանի բացմանը կմեկնարկի նաև «Բեկորներ» խորագրով ցուցահանդեսը: «2015-ի սեպտեմբերին Մեծի Տանն Կիլիկիո Արամ Ա Վեհափառի այցելության ժամանակ արդեն կայացել է ցուցահանդեսի անդրանիկ բացումը, որը ներկայացնում է 1894 կոտորածից մինչև 1915-ի Եղեռի, 1923 թվականին Լոզանի դաշնագրի վավերացման վերաբերյալ Շվեյցարիայի տարբեր օրաթերթերի քաղվածքները»,-ասաց Սարգիս Շահինյանը: Նա հույս հայտնեց, որ այս ցուցանմուշները կներկայացվեն նաև Հայոց ցեղասպանության թանգարան ինստիտուտում:
Շվեյցարիայի Ազգային խորհուրդը` պառլամենտի ստորին պալատը, 2003թ. դեկտեմբերի 16-ին ընդունել է մի բանաձև, որով ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը:
Շվեյցարիայում 1994 թվականից գործում է նաև Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրենք` հակառակ ծայրահեղ աջակողմյանների ներկայացուցիչներից մեկի կողմից օրենքը մեղմացնելու (ցեղասպանության սահմանումը փոխելու) խորհրդարանին ուղղված հայցի:

Memory Lanterns dedicated to memory of Armenian Genocide victims to open in Geneva, Switzerland
YEREVAN, APRIL 13, ARMENPRESS. A memorial dedicated to the memory of the Armenian Genocide victims will open in the Canton of Geneva, Switzerland.
The Memory Lanterns memorial authored by Melik Ohanyan will be erected in the Trembley park in the evening of April 13.
Sargis Shahinyan – secretary general of the Armenia-Switzerland parliamentary friendship group, told ARMENPRESS that the event will be attended by Mayor of Geneva Rémy Pagani, canton minister Antonio Hodgers, Armenian community representatives, as well as remarks will be delivered by Melik Ohanyan.
Initially, it was planned to erect the monument in the park near the UN office in Geneva, but this decision changed by receiving a great Turkish countermeasure. “I regret that a creative reality became a subject of fight the political importance of which is subordinated to the artistic value. The monument is quite beautiful which is going to only enrich Geneva’s park. Of course, it would be better for the monument to be erected in the Ariana park as it would be more symbolic”, he said.
Sargis Shahinyan informed that the opening ceremony of the memorial will launch with an exhibition titled “Debris”. “The first opening of the exhibition was already held during the visit of Catholicos Aram I of the Great House of Cilicia which represents the different Swiss daily’s extracts starting from the 1894 massacre to 1915 genocide, the ratification of the Treaty of Lausanne in 1923”, Shahinyan said, expressing hope that these exhibits will also be displayed at the Armenian Genocide Museum-Institute.
Switzerland’s National Council (lower house of the parliament) adopted a resolution on December 16, 2003 by which it recognized the Armenian Genocide.