Սոցցանցերից հրաժարվելը մարդուն ավելի երջանիկ Է դարձնում. գիտնականներ
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սոցցանցերից հրաժարվելը մարդու օրգանիզմում նվազեցնում Է սթրեսի հորմոնի՝ կորտիզոլի մակարդակը: Դա, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հետեւում Է այն հետազոտությունից, որը հրապարակվել Է Journal of Social Psychology հանդեսում: Ավստրալիայի Քվինսլենդի համալսարանի մասնագետները որոշել են ուսումնասիրել Facebook սոցիալական ցանցից կարճատեւ հանգստանալու հետեւանքները: Նրանք ընտրել են 138 մարդու, որոնցից 60-ը պետք Է հրաժարվեին ցանցում շփվելուց:
Մնացածները կարող Էին սովորականի պես նստել Facebook-ում: Բոլորից թքի նմուշներ են վերցրել եւ հարցում արել կյանքից բավարարվածության, սթրեսի մակարդակի, տրամադրության եւ մենակության զգացողության մասին: «Մեր ուսումնասիրությունները ցույց են տալիս, որ ընդամենը հինգ օրով Facebook-ից դուրս գալը բավական Է, որպեսզի նվազի սթրեսի հորմոնի՝ կորտիզոլի մակարդակը: Հսկողության տակ գտնվող այն խմբի մոտ, որը չԷր հրաժարվել Facebook-ից, դա չի դիտվել»,-ասել Է Քվինսլենդի համալսարանի Հոգեբանության դպրոցի ավագ դասախոս եւ հետազոտության առաջատար հեղինակ Էրիկ Վանմանը:
Չնայած այն բանին, որ հորմոնների մակարդակով ուսումնասիրվողների մոտ վիճակը փոխվել Էր, գիտափորձից հետո սթրեսի մակարդակի նրանց սեփական գնահատումները չԷին փոխվել: Նաեւ շատերն իրենց կյանքից պակաս բավարարված Էին իրենց զգում եւ երջանիկ Էին կրկին սոցիալական ցանց վերադառնալու համար: «Մենք խոսեցինք ու հասկացանք, թե ինչ Է տեղի ունենում նրանց եւ նրանց ընկերների հետ: Ամեն անգամ, երբ ես դուրս Էի գալիս Facebook-ից, թեթեւության վայրկենական զգացողություն Էի ունենում, որը տեւում Էր մի քանի օր: Բայց դրանից հետո ես սկսում Էի զգալ, որ ինչ-որ բան բաց եմ թողնում, ինչպես բաց թողած օգուտի սինդրոմը (հետաքրքիր իրադարձություն բաց թողնելու կպչուն վախ), եւ ես ստիպված Էի լինում վերադառնալ: Եվ շրջափուլը վերստին սկսվում Է»,-անկեղծացել Է Վանմանը:
Սակայն, նրա կարծիքով, չարժե հապճեպ եզրակացություններ անել: Դա կապված Է նրա հետ, որ նման փոքրիկ գիտափորձը պատկերացում չի տալիս այն բանի մասին, թե կոնկրետ որքան ժամանակ Է հարկավոր կորտիզոլի մակարդակը նվազեցնելու համար, եւ այն կրկին չի ավելանա արդյոք, եթե մարդը երկար ժամանակ չվերադառնա սոցցանց: Նաեւ Վանմանը կարծիք Է հայտնել, որ յուրաքանչյուր սոցցանցի համար նման Էքսպերիմենտների արդյունքները տարբեր կլինեն: Հետագայում հոգեբանները պլանավորում են անցկացնել ավելի ընդգրկուն ուսումնասիրություն՝ ազդեցությունները քննելու երկար ժամանակի ընթացքում, հաղորդել Է Sputnik-ը:

Отказ от соцсетей делает человека счастливее, заявили ученые
Отказ от социальных сетей снижает уровень гормона стресса кортизола в организме человека, следует из исследования, опубликованного в журнале Journal of Social Psychology, передает Арменпресс.
Специалисты из университета Квинсленда в Австралии решили изучить последствия короткого отдыха от социальной сети Facebook. Они отобрали 138 человек, 60 из которых должны были отказаться от общения в сети. Остальные могли сидеть в Facebook как обычно. У всех взяли образцы слюны и опросили об удовлетворенности жизнью, уровне стресса, настроении и чувстве одиночества.
"Наши исследования показывают, что "выхода" из Facebook всего на пять дней достаточно, чтобы снизить уровень гормона стресса кортизола. У контрольной группы, которая не отказалась от Facebook, этого не наблюдалось", – сказал старший преподаватель в Школе психологии Университета Квинсленда и ведущий автор исследования Эрик Ванман.
Несмотря на то, что на уровне гормонов ситуация у испытуемых изменилась, их собственные оценки уровня стресса не изменились после эксперимента. Также многие чувствовали себя менее удовлетворенными своей жизнью и были счастливы вновь вернуться в социальную сеть.
"Мы поговорили и поняли, что происходит с ними и с их друзьями. Всякий раз, когда я выходил из Facebook, я чувствовал моментальное чувство облегчения, которое длилось в течение нескольких дней. Но после этого я начинал чувствовать, что я что-то пропускаю, как синдром упущенной выгоды (навязчивая боязнь пропустить интересное событие – ред.), и мне приходилось вернуться. И цикл начинается сначала", – поделился Ванман.
Однако, по его мнению, делать поспешных выводов не стоит. Это связано с тем, что такой маленький эксперимент не дает представления о том, сколько конкретно времени нужно для снижения уровня кортизола и не увеличится ли он снова, если долгое время не возвращаться в соцсеть. Также Ванман считает, что для каждой соцсети результаты таких экспериментов будут разными. В дальнейшем психологи планируют провести более масштабное исследование, чтобы рассмотреть эффекты в течение длительного времени.