The HALO Trust-ի պաշտոնյան ԱՀ ԱԳ նախարարին ներկայացրել է ականի կյանքեր խլած պայթյունի միջադեպի քննության ընթացքը
The HALO Trust-ի պաշտոնյան ԱՀ ԱԳ նախարարին ներկայացրել է ականի կյանքեր խլած
պայթյունի միջադեպի քննության ընթացքը
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 10 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մայիլյանն ապրիլի  10-ին ընդունել է «The HALO Trust» ոչ կառավարական կազմակերպության արցախյան ծրագրի ղեկավար Մայքլ Նյուտոնին։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են մարտի 29-ին Արցախի Հանրապետության Մարտակերտի շրջանում ականի պայթյունից  The HALO Trust–ի զոհված աշխատակիցների ընտանիքի անդամների և վիրավորվածների սոցիալական  պաշտպանությանը վերաբերող հարցեր։ Մայքլ Նյուտոնը ներկայացրել է միջադեպի կապակցությամբ կազմակերպության կողմից իրականացվող քննության ընթացքը։
Մայքլ Նյուտոնը կրկին երախտագիտություն է հայտնել Արցախի կառավարությանը՝ կազմակերպությանը օպերատիվ օգնություն ցուցաբերելու համար, ինչպես նաև անձամբ ԱԳՆ ղեկավար Մասիս Մայիլյանին՝ արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայության տնօրեն Կարեն Սարգսյանի հետ միասին  The HALO Trust–ի գրասենյակ այցելության և Արցախի իշխանությունների անունից բարոյական աջակցության համար։
Մասիս Մայիլյանը հաստատել է  Արցախի իշխանությունների պատրաստակամությունը՝ հետագայում ևս անհրաժեշտ աջակցություն ցուցաբերել Հանրապետությունում The HALO Trust–ի գործունեությանը։

Глава МИД Республики Арцах принял руководителя программы The HALO Trust в Арцахе
Министр иностранных дел Республики Арцах Масис Маилян 10 апреля принял руководителя программы международной неправительственной организации The HALO Trust в Арцахе Майкла Ньютона.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе МИД Республики Арцах, в ходе встречи стороны обсудили вопросы, касающиеся социальной защиты членов семей погибших сотрудников The HALO Trust, а также раненых в результате взрыва мины 29 марта текущего года в Мартакертском районе Республики Арцах. Майкл Ньютон представил ход проводимого организацией расследования инцидента.
Майкл Ньютон вновь выразил признательность правительству Арцаха за оперативную помощь организации, а также лично главе МИД Масису Маиляну за посещение вместе с директором Государственной службы по чрезвычайным ситуациям Кареном Саргсяном офиса The HALO Trust и оказанную от имени властей Арцаха моральную поддержку.
Масис Маилян подтвердил готовность властей Арцаха и далее оказывать необходимое содействие деятельности The HALO Trust в республике.