Նախագահն ընդունել է Լյուքսեմբուրգի արտաքին գործերի և եվրոպական հարցերի նախարարին
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Նախագահ Սերժ Սարգսյանը մարտի 27-ին ընդունել է պաշտոնական այցով Հայաստանում գտնվող Լյուքսեմբուրգի արտաքին գործերի և եվրոպական հարցերի նախարար Ժան Ասելբորնին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից,Հանրապետության Նախագահը նշել է, որ ուրախ է Հայաստանում կրկին հյուրընկալելու նախարար Ժան Ասելբորնին՝ մի մարդու, ում ջերմ վերաբերմունքը Հայաստանի և հայ ժողովրդի հանդեպ, ինչպես նաև անաչառ և սկզբունքային դիրքորոշումը Հայաստանին հուզող հարցերի շուրջ, թույլ են տալիս նրան համարել Հայաստանի բարեկամը: Սերժ Սարգսյանն ընդգծել է, որ Հայաստանը խորապես շահագրգռված է Լյուքսեմբուրգի հետ ամրապնդելու և զարգացնելու հարաբերությունները բոլոր ոլորտներում: Նախագահի համոզմամբ՝ Հայաստանի և Լյուքսեմբուրգի միջև հարաբերությունների զարգացման բավականաչափ ներուժ կա, որը բացահայտելու համար անհրաժեշտ է ակտիվացնել քաղաքական երկխոսությունը, զարգացնել օրենսդիր մարմինների միջև համագործակցությունը և ընդլայնել իրավապայմանագրային դաշտը:
Զրուցակիցները համակարծիք են եղել, որ հայ-լյուքսեմբուրգյան հարաբերությունների ամրապնդմանը, անկասկած, կնպաստի ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը, որը կարևոր է փոխգործակցության զարգացման և Հայաստանում բարեփոխումների իրականացման տեսանկյունից։
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել նաև Ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովին: Հանրապետության Նախագահը հույս է հայտնել, որ բարեկամ Լյուքսեմբուրգը բարձր մակարդակով ներկայություն կապահովի այս տարվա աշնանը Հայաստանում կայանալիք խոշորագույն իրադարձությանը՝ Ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովին:
Լյուքսեմբուրգի արտաքին գործերի և եվրոպական հարցերի նախարարը շնորհակալություն է հայտնել միջոցառմանը մասնակցության հրավերի համար և հաջողություններ մաղթել Հայաստանին ինչպես այս, այնպես էլ երկրի համար կարևոր մյուս երկու պետական միջոցառումների՝ Հայաստանի Հանրապետության և մայիսյան հերոսամարտերի 100-ամյակին ու Երևանի հիմնադրման 2800-ամյակին նվիրված միջոցառումների անցկացմանը:
Նախագահ Սարգսյանը բարձր է գնահատել ԼՂ հիմնահարցի վերաբերյալ բարեկամ Լյուքսեմբուրգի անկողմնակալ դիրքորոշումը և սատարումը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերին ու մոտեցումներին, որը համահունչ է նաև ԵՄ ընդհանուր դիրքորոշմանը:
Սերժ Սարգսյանը մեծապես արժևորել և երախտագիտություն է հայտնել Լյուքսեմբուրգին՝ երկրի խորհրդարանի կողմից Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևի միաձայն ընդունման համար:
Հանրապետության Նախագահը և նախարար Ժան Ասելբորնը մտքեր են փոխանակել երկու երկրների միջև հարաբերությունների ամրապնդման և փոխգործակցության զարգացման հնարավորությունների և հեռանկարի շուրջ:

Президент Армении принял министра иностранных дел и по европейских делам Люксембурга
Президент Армении Серж Саргсян 27 марта принял министра иностранных дел и по европейских делам Люксембурга Жана Ассельборна, который находится с официальным визитом в Ереван.
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью и СМИ аппарата президента Армении, Серж Саргсян отметил, что он рад приветствовать в Армении министра Жана Ассельборна, человека, чье теплое отношение к Армении и армянскому народу, а также беспристрастная и принципиальная позиция по представляющим интерес для Армении вопросам позволяют считать его другом Армении.
Президент подчеркнул, что Армения глубоко заинтересована в укреплении и развитии отношений с Люксембургом во всех сферах.
По словам президента, существует большой потенциал для развития отношений между Арменией и Люксембургом, и для раскрытия этого потенциала требуется активизация политического диалога, развитие сотрудничества между законодательными органами и расширение договорно-правовой базы.
Собеседники согласились с тем, что укреплению армяно-люксембургских отношений, несомненно, будет способствовать Соглашению о всеобъемлющем и расширенном партнерстве Армения-ЕС, которое важно в плане развития сотрудничества и осуществления реформ в Армении.
На встрече был также затронут вопрос о саммите Франкофонии. Президент Республики Армения выразил надежду, что дружественный Люксембург обеспечит присутствие на высоком уровне на саммите Франкофонии, который состоится в Ереване осенью этого года.
Жан Ассельборн поблагодарил за приглашение принять участие в этом мероприятии и пожелал Армении успехов в проведении двух других государственных мероприятий: 100-летия Республики Армения и майских героических битв и 2800-летия со дня основания Еревана.
Президент Саргсян высоко оценил беспристрастную позицию дружественного Люксембурга по нагорно-карабахскому вопросу и выражение поддержки усилиям и подходам Минской группы ОБСЕ, которые созвучны позиции ЕС.
Серж Саргсян высоко оценил и поблагодарил Люксембург за единогласное принятие парламентом страны резолюции о признании Геноцида армян. Президент Республики и министр Жан Ассельборн обменялись мнениями о возможностях и перспективах развития отношений между двумя странами.