Նախագահն ընդունել է Լյուքսեմբուրգի արտաքին գործերի և եվրոպական հարցերի նախարարին
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Նախագահ Սերժ Սարգսյանը մարտի 27-ին ընդունել է պաշտոնական այցով Հայաստանում գտնվող Լյուքսեմբուրգի արտաքին գործերի և եվրոպական հարցերի նախարար Ժան Ասելբորնին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից,Հանրապետության Նախագահը նշել է, որ ուրախ է Հայաստանում կրկին հյուրընկալելու նախարար Ժան Ասելբորնին՝ մի մարդու, ում ջերմ վերաբերմունքը Հայաստանի և հայ ժողովրդի հանդեպ, ինչպես նաև անաչառ և սկզբունքային դիրքորոշումը Հայաստանին հուզող հարցերի շուրջ, թույլ են տալիս նրան համարել Հայաստանի բարեկամը: Սերժ Սարգսյանն ընդգծել է, որ Հայաստանը խորապես շահագրգռված է Լյուքսեմբուրգի հետ ամրապնդելու և զարգացնելու հարաբերությունները բոլոր ոլորտներում: Նախագահի համոզմամբ՝ Հայաստանի և Լյուքսեմբուրգի միջև հարաբերությունների զարգացման բավականաչափ ներուժ կա, որը բացահայտելու համար անհրաժեշտ է ակտիվացնել քաղաքական երկխոսությունը, զարգացնել օրենսդիր մարմինների միջև համագործակցությունը և ընդլայնել իրավապայմանագրային դաշտը:
Զրուցակիցները համակարծիք են եղել, որ հայ-լյուքսեմբուրգյան հարաբերությունների ամրապնդմանը, անկասկած, կնպաստի ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը, որը կարևոր է փոխգործակցության զարգացման և Հայաստանում բարեփոխումների իրականացման տեսանկյունից։
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել նաև Ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովին: Հանրապետության Նախագահը հույս է հայտնել, որ բարեկամ Լյուքսեմբուրգը բարձր մակարդակով ներկայություն կապահովի այս տարվա աշնանը Հայաստանում կայանալիք խոշորագույն իրադարձությանը՝ Ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովին:
Լյուքսեմբուրգի արտաքին գործերի և եվրոպական հարցերի նախարարը շնորհակալություն է հայտնել միջոցառմանը մասնակցության հրավերի համար և հաջողություններ մաղթել Հայաստանին ինչպես այս, այնպես էլ երկրի համար կարևոր մյուս երկու պետական միջոցառումների՝ Հայաստանի Հանրապետության և մայիսյան հերոսամարտերի 100-ամյակին ու Երևանի հիմնադրման 2800-ամյակին նվիրված միջոցառումների անցկացմանը:
Նախագահ Սարգսյանը բարձր է գնահատել ԼՂ հիմնահարցի վերաբերյալ բարեկամ Լյուքսեմբուրգի անկողմնակալ դիրքորոշումը և սատարումը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերին ու մոտեցումներին, որը համահունչ է նաև ԵՄ ընդհանուր դիրքորոշմանը:
Սերժ Սարգսյանը մեծապես արժևորել և երախտագիտություն է հայտնել Լյուքսեմբուրգին՝ երկրի խորհրդարանի կողմից Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևի միաձայն ընդունման համար:
Հանրապետության Նախագահը և նախարար Ժան Ասելբորնը մտքեր են փոխանակել երկու երկրների միջև հարաբերությունների ամրապնդման և փոխգործակցության զարգացման հնարավորությունների և հեռանկարի շուրջ:

President Sargsyan receives Luxembourg’s minister of foreign and European affairs Jean Asselborn
YEREVAN, MARCH 27, ARMENPRESS. President of Armenia Serzh Sargsyan received on March 27 Luxembourg’s minister of foreign and European affairs Jean Asselborn who is on an official visit in Armenia.
As ARMENPRESS was informed from the press service of the President’s Office, Serzh Sargsyan noted that he is glad to once again meet Minister Jean Asselborn in Armenia, a person who can be truly assessed as the friend of Armenia due to his warm attitude towards Armenia and the Armenian people, as well as his impartial and principled position on issues of interest for Armenia. Serzh Sargsyan emphasized that Armenia is deeply interested in strengthening and developing relations with Luxembourg in all the spheres.
The interlocutors shared the opinion that the Armenia-EU Comprehended and Enhanced Partnership Agreement will undoubtedly foster the strengthening of Armenia-Luxembourg relations.
During the meeting the sides also referred to Francophonie summit to be held in Yerevan in October. President Sargsyan hoped that friendly Luxembourg will participate in the summit on the highest level.
Luxembourg’s minister of foreign and European affairs Jean Asselborn thanked for the invitation to participate in the major event.
President Sargsyan highly appreciated friendly Luxembourg’s unbiased position on Nagorno Karabakh issue and its support for the efforts and approaches of the OSCE Minsk Group Co-chairs, which is also in line with the general position of the EU.
Serzh Sargsyan highlighted and expressed gratitude to Luxembourg for the unanimous adoption of the resolution recognizing the Armenian Genocide by the parliament.
The President of Armenia and the Foreign Minister of Luxembourg exchanged views on the opportunities and prospects for the strengthening of relations between the two countries and development of partnership.