Մետաղների ներմուծման ամերիկյան մաքսատուրքերն ուժի մեջ են մտել
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ը մարտի 23-ին սահմանել Է պողպատաձուլական եւ ալյումինի արդյունաբերության արտադրանքի ներմուծման մաքսեր: Ցուցակից հանել են մի շարք երկրներ, որոնց վերաբերյալ վերջնական որոշում պետք Է ընդունվի մինչեւ մայիսի 1-ը: այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ասված Է Սպիտակ տան տարածած փաստաթղթերում:
Տուրքերը սահմանվում են պողպատաձուլական եւ ալյումինի արդյունաբերության արտադրանքի նկատմամբ՝ համապատասխանաբար 25 տոկոսի եւ 10 տոկոսի չափով: «Մաքսերը, որոնց մասին հայտարարել Է (ԱՄՆ) նախագահ (Դոնալդ Թրամփը), ուժի մեջ են մտնում 2018 թվականի մարտի 23-ի ուրբաթ օրը 00:01-ին (Երեւանի ժամանակով 08:01-ին)»,- ասված Է հայտարարության մեջ: Մաքսերը ժամանակավորապես (մինչեւ մայիսի 1-ը) չեն սահմանվի Ավստրալիայից, Արգենտինայից, Բրազիլիայից, Կանադայից, Մեքսիկայից, Կորեայի Հանրապետությունից, ինչպես նաեւ Եվրամիության երկրներից ներմուծվող արտադրանքի համար:
Մինչեւ այդ ժամկետն ԱՄՆ-ի իշխանությունները կքննարկեն «ազգային անվտանգության սպառնալիքի վերացման ընդունելի երկարաժամկետ այլընտրական միջոցները»: Սպիտակ տունն ընդգծում Է, որ մնացած երկրները, որոնց նկատմամբ սկսել են գործել մաքսատուրքերը, նույնպես կարող են Միացյալ Նահանգների հետ քննարկել ցուցակից իրենց հանելու հարցը:

США ввели пошлины на импорт металлов
США ввели в пятницу импортные пошлины на продукцию сталелитейной и алюминиевой промышленности. Из списка исключили ряд стран, окончательное решение по которым должно быть принято к 1 мая, как передает Арменпресс, об этом говорится в распространенной Белым домом документации.
Сборы вводятся в отношении продукции сталелитейной и алюминиевой промышленности в размере 25% и 10% соответственно. "Пошлины, о которых объявил президент [США Дональд Трамп], вступают в силу в 00:01 (07:01 мск ) пятницы 23 марта 2018 года", - сказано в заявлении.
Пошлины временно (до 1 мая) не будут вводиться на продукцию из Австралии, Аргентины, Бразилии, Канады, Мексики, Республики Корея, а также из стран Евросоюза. До этого срока власти США будут обсуждать "приемлемые долгосрочные альтернативные способы устранения угрозы национальной безопасности".
Белый дом подчеркивает, что остальные страны, в отношении которых начали действовать таможенные сборы, также могут обсудить с Соединенными Штатами вопрос исключения их из списка.