Սխալմամբ 31 տարի բանտ նստած ամերիկացին միլիոնատեր Է դարձել
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ամերիկացին, որը սխալմամբ 31 տարի բանտ Է նստել, ստացել Է 1 մլն դոլարի փոխհատուցում: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է Fox 17 նորությունների պորտալը: Թեննեսիի նահանգի բնակիչ Լոուրենս Մաքքինիին 2009 թվականին ազատ Էին արձակել, քանի որ նրա գործով նոր հանցանշաններ Էին հայտնվել:
61 տարեկան տղամարդու վրայից հանել են բռնաբարության եւ կոտրանքի միջոցով գողություն անելու մեղադրանքները եւ որպես փոխհատուցում վճարել 75 դոլար: «Կառավարությունը խլեց իմ քսան, երեսուն եւ նույնիսկ քառասուն տարիները: Ես իմ կյանքը դասավորելու ոչ մի հնարավորություն չեմ ունեցել»,-գանգատվել Է Մաքքինին: Նա հնարավորություն Է ստացել փոխհատուցման ավելացում պահանջել միայն ութ տարի անց՝ 2017 թվականի դեկտեմբերի 20-ին, երբ նահանգի նահանգապետը վերականգնել Է նրա իրավունքները:
Նահանգի բողոքների քննման հանձնաժողովը մարտի 21-ին պարտավորվել Է 1 մլն դոլարի չափով առավելագույն փոխհատուցում վճարել, որը նախատեսված Է սխալմամբ բանտարկվելու դեպքում: Մաքքինիին անմիջապես կվճարեն 353 հազար դոլար, որպեսզի նա կարողանա վճարել փաստաբանի ծառայությունների դիմաց եւ մարի պարտքերը, իսկ մնացած 647 հազարը կբաժանեն 3350 դոլարի չափով ամսական վճարումների համար: Պետությունը երաշխավորում Է վճարումներն ապահովել առնվազն տասը տարվա ընթացքում, նրա մահվան դեպքում փողը կվճարեն կնոջն ու ժառանգներին:

Отсидевший в тюрьме по ошибке 31 год американец стал миллионером
Американец, по ошибке отсидевший в тюрьме 31 год, получил компенсацию в один миллион долларов. Как передает Арменпресс, об этом сообщил новостной портал Fox 17.
Лоуренса МакКинни из штата Теннесси (Lawrence McKinney) освободили в 2009 году, так как по его делу появились новые улики. С 61-летнего мужчины сняли обвинения в изнасиловании и краже со взломом и выдали 75 долларов (4,3 тысяч рублей) в качестве компенсации.
«Мои двадцать, тридцать и даже сорок лет отняло правительство. У меня не было ни единого шанса устроить свою жизнь», — пожаловался МакКинни. Он получил возможность потребовать увеличения компенсации только спустя восемь лет 20 декабря 2017 года, когда губернатор штата реабилитировал его.
Комиссия по рассмотрению жалоб штата в среду 21 марта обязалась выплатить максимальную компенсацию, которая полагается в случае заключения в тюрьму по ошибке — один миллион долларов (приблизительно 57 миллионов рублей).
МакКинни сразу же выплатят 353 тысячи долларов (около 20 миллионов рублей), чтобы он смог оплатить услуги адвоката и погасить долги, а оставшиеся 647 тысяч разделят на месячные выплаты в 3350 долларов (около 190 тысяч рублей). Государство гарантирует обеспечивать выплаты в течение не менее десяти лет, в случае его смерти деньги будут выплачивать жене и наследникам.