Տիգրան Սարգսյանը պատմել Է ԵԱՏՄ-ի ընդհանուր ֆինանսական շուկայի հայեցակարգի վրա կատարվող աշխատանքի մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրասիական տնտեսական միության երկրների կենտրոնական բանկերն ինտենսիվորեն աշխատում են ընդհանուր ֆինանսական շուկայի ձեւավորման հայեցակարգի վրա: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի կոլեգիայի նախագահ Տիգրան Սարգսյանը:
ԵԱՏՄ-ի մասին պայմանագրին համապատասխան, կողմերը պարտավորություն են ստանձնել մինչեւ 2025 թվականն ընդհանուր ֆինանսական շուկա ձեւավորել բանկային ու ապահովագրական ոլորտներում, արժեթղթերի շուկայում: Հանգուցային փաստաթղթերից մեկը միության ընդհանուր ֆինանսական շուկայի ձեւավորման հայեցակարգն Է: 2016 թվականի դեկտեմբերին եվրասիական «հնգյակի» երկրների ղեկավարները հանձնարարել են կառավարություններին ու կենտրոնական բանկերին՝ ԵԱՏՀ-ի հետ համատեղ մշակել այդ հայեցակարգի նախագիծը: «Մեզ համար այսօր գլխավորը ընդհանուր ֆինանսական շուկայի հայեցակարգն ստանալն Է… Այժմ կենտրոնական բանկերն ինտենսիվորեն աշխատում են այդ փաստաթղթի վրա, եւ մենք հուսով ենք, որ Բարձրագույն խորհրդի (ԵԱՏՄ-ի գագաթնաժողովի) հերթական նիստում հայեցակարգը… կներկայացվի»,-ասել Է Սարգսյանը «Բելառուս 1» հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում:
Նրա խոսքով՝ հիշատակված փաստաթուղթը կօգնի նաեւ հասկանալ, թե հինգ երկրների կենտրոնական բանկերը տեսնում են արդյոք ընդհանուր կրիպտոարժույթի ձեւավորման հնարավորությունը, եւ եթե՝ այո, ապա հատկապես ինչ գործառույթ Է այն կատարելու: ԵԱՏՀ-ի կոլեգիայի նախագահը նշել Է, որ այժմ ԵԱՏՄ-ում կրիպտոարժույթի ստեղծման հարց չի դրված, թեեւ այն քննարկվում Է փորձագետների մակարդակով:
Տիգրան Սարգսյանը հավելել Է, որ ներկայում «հնգյակի» կենտրոնական բանկերի միջեւ բանակցություններ են ընթանում փոխադարձ հաշվարկների արդյունավետության բարձրացման շուրջ, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Саркисян рассказал о работе над концепцией общего финансового рынка ЕАЭС
Центральные банки стран Евразийского экономического союза (ЕАЭС) интенсивно работают над концепцией формирования общего финансового рынка. Как передает Арменпресс, об этом сообщил председатель коллегии Евразийской экономической комиссии (ЕЭК) Тигран Саркисян.
В соответствии с договором о ЕАЭС стороны взяли на себя обязательство к 2025 году сформировать общий финансовый рынок в банковской и страховой сферах, на рынке ценных бумаг. Один из ключевых документов — концепция формирования общего финансового рынка союза. В декабре 2016 года главы стран евразийской "пятерки" поручили правительствам и центральным банкам совместно с ЕЭК разработать проект этой концепции.
"Что для нас сегодня важно — это получить концепцию формирования общего финансового рынка… Сейчас центральные банки интенсивно работают над этим документом, и мы надеемся, что на очередном заседании высшего совета (саммита ЕАЭС) концепция… будет представлена", — сказал Саркисян в интервью телеканалу "Беларусь 1".
По его словам, упомянутый документ в том числе поможет понять, видят ли центральные банки пяти стран возможность формирования общей криптовалюты, и если да, то какую именно функцию она будет выполнять. Председатель коллегии заметил, что вопрос создания криптовалюты в ЕАЭС сейчас не стоит, хотя он и обсуждается на уровне экспертов.
Саркисян также добавил, что в настоящее время идут переговоры между центральными банками "пятерки" относительно повышения эффективности взаимных расчетов.
Договор о ЕАЭС был подписан 29 мая 2014 года президентами России, Белоруссии и Казахстана. Позже к союзу присоединились Армения и Киргизия.