Կառավարությունը հավանություն տվեց ՀՀ-ԵՄ համաձայնագրի վավերացմանը. շուտով հնարավոր կլինի կիրառել դրա առանձին դրույթներ
Կառավարությունը հավանություն տվեց ՀՀ-ԵՄ համաձայնագրի վավերացմանը. շուտով
հնարավոր կլինի կիրառել դրա առանձին դրույթներ
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կառավարությունը հավանություն տվեց «Հայաստանի Հանրապետության՝ մի կողմից, և Եվրոպական միության և ատոմային էներգիայի եվրոպական համայնքի ու դրանց անդամ պետությունների՝ մյուս կողմից, միջև համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը վավերացնելու մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի նախագծին: ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանը նշեց, որ շրջանակային նոր համաձայնագիրը կարևորվում է նրանով, որ նոր՝ գործընկերային մակարդակի է բարձրացնում ՀՀ-ԵՄ երկկողմ հարաբերությունները և կոչված է դրանք կարգավորելու գալիք տարիների ընթացքում։ Այն ավելի ընդգրկուն է և համապատասխանեցվել է երկկողմ հարաբերությունների էությանն ու խորությանը։
«Համաձայնագիրը համապատասխանում է ինտեգրացիան այլ ձևաչափերում Հայաստանի ստանձնած պարտավորություններին: Համաձայնագիրն ուժի մեջ կմտնի, երբ ԵՄ վերջին պետությունը կծանուցի, որ ավարտել է ներպետական գործընթացները: Ներկա դրությամբ միայն Էստոնիան է այդ գործընթացներն ավարտել: Համաձայնագրի առանձին դրույթների կիրառման համար ԵՄ-ն ավարտել է ներպետական գործընթացները, դա հնարավոր է իրականացնել այն պահից, երբ Հայաստանը ևս ավարտի ներպետական գործընթացները: Այս պարագայում հնարավորություն կլինի, որ համաձայնագրի այն մասը, որը կարող է կիրառվել մինչև համաձայնագրի վերջնական ուժի մեջ մտնելը, արդեն սկսի գործել»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ասաց Շավարշ Քոչարյանը:
Օրենքի ընդունման արդյունքում կապահովվեն 2017 թ. նոյեմբերի 24-ին ստորագրված համաձայնագրի ուժի մեջ մտնելու համար նախատեսված ընթացակարգերը:
«Համաձայնագիրը կանոնակարգում է ՀՀ-ԵՄ քաղաքական և տնտեսական բնագավառում երկխոսությունը, ոլորտային համագործակցությունը և առևտրային հարաբերությունները։ Կարևորում և խրախուսում է քաղաքական և տնտեսական բարեփոխումների շարունակականության ապահովումը։ Համաձայնագիրը որակապես ավելի ընդգրկուն ոլորտային համագործակցություն է առաջարկում՝ նախատեսելով մի շարք ուղղություններով համապատասխան մոտարկում ԵՄ չափորոշիչներին»,- նշված է ԱԳՆ-ի եզրակացության մեջ։

YEREVAN, MARCH 22, ARMENPRESS. The Armenian government approved the bill on ratifying the ‘Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement between the Government of the Republic of Armenia, on the one hand, and the European Union and the European Atomic Energy Community and their member states, on the other hand’, reports Armenpress.
Deputy foreign minister Shavarsh Kocharyan said this new framework agreement is important in a sense that it raises the Armenia-EU bilateral ties to a new partnership level and aims at regulating them in the upcoming years. It is more comprehensive and has been made in accordance with the essence and depth of the bilateral relations.
“The agreement complies with Armenia’s commitments assumed in other integration formats. The agreement will come into force when the last EU state notifies that it completed the inner-state procedures. As of now only Estonia completed these procedures. As for the separate provisions of the agreement the EU has completed the inner-state procedures, it will be possible to implement when Armenia as well completes the inner-state procedures. In this case it would be possible to start implementing that part of the agreement which can be applied before the agreement finally comes into force”, the deputy FM noted.
As a result of the adoption of the law the procedures envisaged for the November 24, 2017 agreement’s coming into force will be ensured.
“The agreement regulates the Armenia-EU dialogue in economic and political fields, sectoral cooperation and commercial relations. It highlights and promotes continuation of political and economic reforms. The agreement offers a qualitatively more thorough sectoral partnership planning a respective approach closer to the EU standards with several directions”, stated in the foreign ministry’s conclusion.