ԵՄ-ի գագաթնաժողովը կքննարկի ԱՄՆ-ի մաքսատուրքերն ու Brexit-ը, ինչպես նաեւ Սոլսբերիի միջադեպը
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրամիության՝ մարտի 22-23-ի գագաթնաժողովի գլխավոր թեմաները կդառնան մետաղների առեւտրական մաքսատուրքեր սահմանելու ԱՄՆ-ի պլանների քննարկումը, ԵՄ-ի հնարավոր պատասխան քայլերը, ինչպես նաեւ ԵՄ-ից Մեծ Բրիտանիայի դուրս գալու շուրջ բանակցությունների երկրորդ փուլի ռազմավարության ընդունումը: Այդ մասին, ինչպես հայտնել Է ՏԱՍՍ-ը, Եվրախորհրդի ղեկավար Դոնալդ Տուսկը գագաթնաժողովի կապակցությամբ գրել Է Եվրամիության 28 երկրների ղեկավարներին հղած հրավեր-նամակում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Պետությունների ղեկավարները մարտի 22-ին աշխատանքային ընթրիքի ընթացքում կարծարծեն նաեւ Սոլսբերիի միջադեպը: Նախատեսվում Է, որ այդ հարցի առնչությամբ հայտարարություն կընդունվի Լոնդոնի հետ համերաշխության մասին:
«Աշխատանքային ընթրիքի ավարտին մենք կհաստատենք հայտարարությունը Սոլսբերիում կատարված հարձակման վերաբերյալ»,- ասել Է Տուսկը:

EU summit to discuss US tariffs, Brexit and Salisbury attack
YEREVAN, MARCH 22, ARMENPRESS. The upcoming EU summit scheduled on March 22-23 will discuss the planned US tariffs, the EU’s possible counter response, as well as the Brexit, President of the European Council Donald Tusk said in the invitation letter sent to the heads of the member states ahead of the summit, TASS reports.
The heads of state will also discuss the Salisbury case. It is expected a statement will be adopted on the solidarity with the UK in regards to this issue.
“At the end of our dinner we will adopt conclusions following the Salisbury attack”, Donald Tusk said.