ԵՄ-ի գագաթնաժողովը կքննարկի ԱՄՆ-ի մաքսատուրքերն ու Brexit-ը, ինչպես նաեւ Սոլսբերիի միջադեպը
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրամիության՝ մարտի 22-23-ի գագաթնաժողովի գլխավոր թեմաները կդառնան մետաղների առեւտրական մաքսատուրքեր սահմանելու ԱՄՆ-ի պլանների քննարկումը, ԵՄ-ի հնարավոր պատասխան քայլերը, ինչպես նաեւ ԵՄ-ից Մեծ Բրիտանիայի դուրս գալու շուրջ բանակցությունների երկրորդ փուլի ռազմավարության ընդունումը: Այդ մասին, ինչպես հայտնել Է ՏԱՍՍ-ը, Եվրախորհրդի ղեկավար Դոնալդ Տուսկը գագաթնաժողովի կապակցությամբ գրել Է Եվրամիության 28 երկրների ղեկավարներին հղած հրավեր-նամակում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Պետությունների ղեկավարները մարտի 22-ին աշխատանքային ընթրիքի ընթացքում կարծարծեն նաեւ Սոլսբերիի միջադեպը: Նախատեսվում Է, որ այդ հարցի առնչությամբ հայտարարություն կընդունվի Լոնդոնի հետ համերաշխության մասին:
«Աշխատանքային ընթրիքի ավարտին մենք կհաստատենք հայտարարությունը Սոլսբերիում կատարված հարձակման վերաբերյալ»,- ասել Է Տուսկը:

Саммит ЕС рассмотрит пошлины США и Brexit, а инцидент в Солсбери - по остаточному принципу
Главными темами саммита ЕС 22-23 марта в Брюсселе станет обсуждение планов США ввести торговые пошлины на металлы, возможные ответные шаги ЕС, а также принятие стратегии по второму этапу переговоров по выходу Великобритании из ЕС (Brexit). Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, об этом написал глава Европейского совета Дональд Туск в открытом письме - приглашении лидерам 28 стран Евросоюза на саммит.
Вынесенная на повестку дня в последний момент история с инцидентом в Солсбери будет лишь кратко рассмотрена в конце рабочего ужина глав государств в четверг, по ней будет принято заявление о солидарности с Лондоном. Тема санкций вообще не обсуждается.
"В конце рабочего ужина [в четверг] мы утвердим заявление по нападению в Солсбери", - заявил Туск. "После нападения в Солсбери мы должны не только выразить нашу полную солидарность с Великобританией, но также сделать операционные выводы, поскольку этот инцидент представляет вызов нашей общей безопасности", - добавил он.