Հայաստանի և Իտալիայի միջև առևտրաշրջանառությունն աճել է 25 տոկոսով. Կարեն Կարապետյանն ընդունել է Իտալիայի դեսպանին
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանն ընդունել է Հայաստանում Իտալիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ջովանի Ռիչուլիին՝ մեր երկրում իր դիվանագիտական առաքելությունն ավարտելու կապակցությամբ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, Կարեն Կարապետյանը շնորհակալություն է հայտնել դեսպանին 2013թ. դեկտեմբերից ի վեր կատարած աշխատանքի, հայ-իտալական հարաբերություննեի զարգացմանը նպաստելու համար և մաղթել հաջողություններ հետագա գործունեության ընթացքում: Վարչապետը բարձր է գնահատել երկու երկրների համագործակցությունը քաղաքական, մշակութային ոլորտներում և կարևորել տնտեսական կապերի խորացմանն ուղղված քայլերը: «Այս առումով ունենք շատ ավելի մեծ ներուժ, քան իրացնում ենք: 2017 թվականին Հայաստանի և Իտալիայի միջև արձանագրվել է առևտրաշրջանառության 25 տոկոսի աճ, հույս ունենք, որ աճը կշարունակվի նաև ձևավորված միջկառավարական հանձնաժողովի ակտիվ գործունեության արդյունքում», - նշել է կառավարության ղեկավարը:
ՀՀ վարչապետը կարևորել է Իտալիայի հետ փոխգործակցությունը նաև Հայաստան-Եվրամիություն շրջանակներում:
Դեսպան Ջովանի Ռիչուլին ևս շնորհակալություն է հայտնել Կարեն Կարապետյանին սերտ համագործակցության համար՝ ընդգծելով, որ հատկապես վերջին շրջանում հայ-իտալական հարաբերություններում նկատվում են բիզնես կապերի զարգացման լավ միտումներ: Դեսպանի խոսքով՝ հատկապես ՀՀ կառավարության ակտիվ աշխատանքի արդյունքում իտալացի գործարարների շրջանում մեծացել է Հայաստանի նկատմամբ հետաքրքրությունը: «Վստահ եմ, որ հետագայում այդ հետաքրքրությունը կբերի լավ արդյունքների»,- նշել է Ջովանի Ռիչուլին:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները քննարկել են երկու պետությունների համագործակցության օրակարգային տարբեր հարցեր, անդրադարձել երկկողմ ավիաչվերթերի կազմակերպման հնարավորությանը, կարևորել անցած տարի իր առաջին նիստը գումարած միջկառավարական հանձնաժողովի ակտիվ գործունեությունը:

Armenia-Italy trade turnover increases by 25%: PM holds meeting with Italian Ambassador
YEREVAN, MARCH 20, ARMENPRESS. Prime Minister Karen Karapetyan received Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Italy to Armenia Giovanni Ricciulli on the occasion of completion of his diplomatic mission in Armenia, the government told Armenpress.
The Armenian PM thanked the Ambassador for the work carried out since December 2013, the contribution to developing the Armenian-Italian ties and wished him success in his future activities. The PM highly appreciated the cooperation of the two countries in political, cultural fields and attached importance to the steps aimed at deepening the economic ties. “We have much greater potential in this sense than we utilize. In 2017 we have 25% growth in trade turnover between Armenia and Italy and we hope this growth will continue as a result of the activity of the inter-governmental commission”, the PM noted.
He attached importance to the mutual cooperation with Italy within the Armenia-EU framework.
In his turn the Italian Ambassador also thanked the Prime Minister for the close cooperation, stating that good business development trends are noticed in the Armenian-Italian relations especially in the recent period. The Ambassador stated that thanks to the active work of the Armenian government the interest of Italian businessmen towards Armenia has increased. “I am confident that this interest will lead to good results in the future”, he said.
During the meeting the officials discussed different issues relating to the cooperation agenda of the two states, touched upon the possibility of launching bilateral flights.