Ադրբեջանի վարչապետի ներկայացրած տարեկան հաշվետվությունը չի արտացոլում այդ երկրի իրական տնտեսական իրավիճակը
Ադրբեջանի վարչապետի ներկայացրած տարեկան հաշվետվությունը չի արտացոլում
այդ երկրի իրական տնտեսական իրավիճակը
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանի վարչապետ Արթուր Ռասիզադեն մարտի 16-ին երկրի խորհրդարանում ներկայացրել է կառավարության տարեկան հաշվետվությունը, ինչը, ադրբեջանցի փորձագետների վկայությամբ, չի համապատասխանում իրականությանը:
Արթուր Ռասիզադեն հաշվետվությունը ներկայացնելիս հանրության և ընդդիմության ուշադրությունը շեղելու նպատակով ավելի շատ կենտրոնացել է ոչ թե վերջին տարվա ընթացքում Ադրբեջանում տեղի ունեցածի, այլ վերջին 14 տարիների ընթացքում գրանցված ձեռքբերումների վրա:
«Այս ընթացքում Ադրբեջանի ՀՆԱ-ն աճել է 3.2 անգամ, արդյունաբերական արտադրանքը՝ 2,6, մեկ շնչի հաշվով եկամուտը՝ 7,2, աշխատավարձերը՝ 6,8 անգամ, աղքատության մակարդակը 44,7 տոկոսից դարձել է 5,4 տոկոս, երկրում բացվել է 1 մլն 900 հազար աշխատատեղ»,-նշել է Ադրբեջանի վարչապետը:
Մեկնաբանելով Ադրբեջանի վարչապետի ելույթը՝ ադրբեջանցի փորձագետ Նեմաթ Ալիևը նշել է, որ երկրում վերջին 14 տարում գրանցված ձեռքբերումները գրանցվել են միջազգային շուկայում էներգակիրների բարձր գների, ոչ թե իշխանությունների լավ աշխատանքի արդյունքում:
«ՀՆԱ աճը գրանցվել է նավթի բարձր գների շնորհիվ, սակայն վերջին 3-4 տարում միջազգային շուկայում նավթի գների անկման հետևանքով Ադրբեջանի ՀՆԱ-ն նվազել է 2 անգամ`75 մլրդ դոլարից դարձել է 35 մլրդ դոլարի: ՀՆԱ աճի ցուցանիշները գրանցվել են նավթի գների բարձրացման, այլ ոչ թե կառավարության կայուն զարգացման քաղաքականության արդյունքում»,-նշել է Նեմաթ Ալիևը:
Փորձագետը կասկածի տակ է դրել նաև վարչապետի հաղորդած տվյալները Ադրբեջանում աղքատության մակարդակի վերաբերյալ:
«Կառավարության պաշտոնական տվյալների համաձայն` Ադրբեջանում աղքատների թիվը կազմում է 1 մլն մարդ: Ինչ վերաբերում է 2017թ.  եկամուտների 3 տոկոսանոց աճին, ապա կնշեմ, որ նույնիսկ պաշտոնական տվյալներով գնաճը հասնում է 5 տոկոսի, այսինքն՝ 2 տոկոսով գերազանցում է եկամուտների աճին: Իրականում երկրում գնաճը հասել է 20 տոկոսի, ուստի բնակչության ֆինանսական վիճակի բարելավման մասին խոսելն ավելորդ է»,- նշել է փորձագետը:
Նեմաթ Ալիևը նշել է նաև, որ ի թիվս այլ արատների, օրոք ներկայիս իշխանությունների օրոք դժվարին իրավիճակի են հասցրել պետությանը և հասարակությանը Ադրբեջանը  գործարարների նկատմամբ իրականացվող շարունակական ոտնձգությունների արդյունքում դադարել է ներդրումային բարենպաստ միջավայր լինելուց:
Ադրբեջանում 2018 թ. հունվարին արտաքին ներդրողների կողմից իրականացված ներդրումների ծավալը 2017 թ. համեմատ նվազել է 25 տոկոսով, 2016 թ. համեմատ` 32, 2015 թ. համեմատ` 50 տոկոսով:
2018 թ. հունվարին Ադրբեջանում արտասահմանյան ներդրողների կողմից կատարվել է 270 մլն դոլարի, 2017 թ.` 361 մլն դոլարի, 2016թ.` 398 մլն դոլարի, 2015 թ.՝ 543 մլն դոլարի ներդրում:
Այս ցուցանիշների դինամիկան հստակ ցույց է տալիս Ադրբեջանում ներդրումային միջավայրի վատթարացող վիճակը: Փաստերը ցույց են տալիս, որ Ադրբեջանն այլևս արտաքին ներդրողների համար գրավիչ միջավայր չի հանդիսանում: Ադրբեջանցի փորձագետները նշում են, որ երկրի բարձրագույն իշխանությունների և նախագահ Իլհամ Ալիևի երկրի տնտեսական կայունության վերաբերյալ հայտարարությունները   չեն համապատասխանում իրականությանը, և դրանք արվում են միայն հասարակության ուշադրությունը երկրում տիրող տնտեսական բարդ իրավիճակից շեղելու նպատակով:

Eжегодный отчет премьера Азербайджана не отражает реальной экономической картины в стране
Премьер-министр Азербайджана Артур Расимзаде 16 марта представил в парламенте ежегодный отчет правительства, который по свидетельству азербайджанских экспертов не соответствует действительности.  Как передает «Арменпресс»,  об этом сообщает азербайджанское информагентство «Туран».
При представлении отчета А. Расимзаде, для отвлечения внимания общественности и оппозиции, сосредоточился не на показателях последнего года, а на достижениях за последние 14 лет.
«За это время ВВП Азербайджана вырос в 3,2 раза, доход на душу населения - в 7,2 раза, зарплаты в 6,8 раз, уровень бедности снизился с 44,7 % до 5,4%, в стране открылись 1 млн. 900 000 рабочих мест», - рапортовал премьер.
Комментируя сказанное, азербайджанский эксперт Неймат Алиев отметил, что достижения за последние 14 лет обусловлены высокими ценами на энергоносители, а не эффективной работой правительства.
«Из-за падения цен на нефть ВВП Азербайджана снизился вдвое: с 75 млрд. долларов до 35 млрд. долларов. Рост ВВП был обусловлен ростом цен на нефть, а не работой правительства», - отметил эксперт.
Не менее сомнительны данные об уровне бедности. «По данным правительства в стране 1 млн бедных. Что касается 3%-ого роста доходов в 2017 г., то даже по официальным данным инфляция составляет 5%, т.е. на 2% выше роста доходов. Реальный рост цен составил 20%, поэтому говорить об улучшении жизни народа излишне».
Неймат Алиев отметил также, что власти довели страну и общество до  ручки. Из-за постоянных посягательств на предпринимателей, страна потеряла инвестиционную привлекательность.
В январе 2018 г. инвестиции снизились по сравнению с 2017 г. на 25%, по сравнению с 2016 г. - на 32%, 2015 г. – на 50%.
В январе 2018 г. было инвестировано 270 млн долларов, в 2017 г. – 361 мнл долларов, в 2016 г. – 398 млн, в 2015 г. – 543 млн долларов.
Статистика неумолимо свидетельствует об ухудшении инвестиционного климата. Азербайджан теряет привлекательность в глазах внешних инвесторов. Эксперты отмечают, что победные реляции правительства и президента И. Алиева об экономической стабильности не соответствуют действительности и служат только для отвлечения внимания общества от ухудшения экономической ситуации и необходимости решения насущных проблем.