Հունաստանի վճռաբեկ դատարանը մերժեց Թուրքիային հանձնել թուրք ութ զինծառայողներին
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հունաստանի վճռաբեկ դատարանը մերժումով Է պատասխանել ութ թուրք զինծառայողներին Թուրքիային հանձնելու երրորդ պահանջին: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է Աթենքի նորությունների գործակալությունը:
Զինծառայողներն ուղղաթիռով Հունաստան Էին փախել 2016 թվականի հուլիսի 16-ին Թուրքիայում պետական հեղաշրջման փորձից հետո: Արտահանձնումը մերժելու որոշումն ընդունվել Է միաձայն: Դատարանը եկել Է այն եզրակացությանը, թե բոլոր հիմքերը կան ենթադրելու, որ այն անձանց նկատմամբ, որոնց հանձնմանը ձգտում Է հասնել Թուրքիան, արդար դատական հետաքննություն չի անցկացվի հայրենիքում եւ, բացի այդ, գոյություն ունի կտտանքների սպառնալիք:
Թուրքական իշխանությունների նոր պահանջագիրը, որտեղ նշվում Է ութ հանցագործությունների մասին, ոչ մի նոր բան չի բովանդակում նախորդ հարցումների համեմատությամբ, արձանագրել Է դատարանը: Նոր ուղերձում թուրքական իշխանությունները զինվորականներին մեղադրում են Թուրքիայի կառավարությունը տապալելու փորձի, սահմանադրական կարգը տապալելու, Թուրքիայի Ազգային ժողովը տապալելու կամ նրա պարտականությունների կատարմանը խանգարելու փորձի, զինված ահաբեկչական կազմակերպությանը մասնակցելու, մահափորձի, օտարերկրյա պետություն փախչելու, ռազմական տեխնիկայի հափշտակման եւ ռազմական ունեցվածքի վնասման մեջ: Թուրքիան պահանջել Է արտահանձնել ութ զինվորականներին՝ նրանց մեղադրելով երկրի նախագահ Թայիփ Էրդողանի նկատմամբ մահափորձ նախապատրաստելու մեջ:
Դատախազը Հունաստանի Գերագույն դատարանի վճռաբեկ խորհրդին առաջարկել Է մերժումով պատասխանել Թուրքիայի երրորդ հարցմանը: Դատարանում որպես վկաներ հանդես են եկել Հունաստանի արդարադատության նախարարության նախկին գլխավոր քարտուղար, Մարդու իրավունքների խորհրդի փոխնախագահ Յանիս Իոանիդիսը եւ գրող Ապոստոլոս Դոկսիադիսը: Վկաները հայտնել են Թուրքիայում մարդու իրավունքների խախտումների,պետական ծառայողների, այդ թվում՝ ավելի քան 4,5 հազար դատավորների բանտարկման ու աշխատանքից ազատելու մասին:
Նրանց խոսքով՝ Արեոպագոսի նախորդ որոշումներից հետո իրադրությունը Թուրքիայում չի փոխվել: Զինծառայողներն իրենք մերժել են մեղադրանքները եւ, ի թիվս այլ բաների, հայտարարել, որ տուժել են Թուրքիայում գտնվող իրենց ընտանիքները, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Апелляционный суд в Греции отказал Турции в выдаче восьми военнослужащих
Апелляционный суд в Греции ответил отказом на третий запрос Турции о выдаче восьмерых турецких военнослужащих, как передает Арменпресс, об этом сообщает Афинское агентство новостей.
Военнослужащие бежали в Грецию 16 июля 2016 года на вертолете после попытки госпереворота в Турции.
Решение отказать в экстрадиции было принято единогласно.
Суд пришел к выводу, что есть все основания подозревать, что лица, выдачи которых добивается Турция, не получат справедливого судебного разбирательства на родине и, кроме того, существует угроза пыток.
Новый запрос турецких властей, в котором говорится о восьми преступлениях, не содержит ничего нового по сравнению с прежними запросами, считает суд.
В новом запросе турецкие власти обвиняют военных в попытке свергнуть правительство Турции, попытке свержения конституционного строя, свержения Национального собрания Турции или воспрепятствования выполнения его обязанностей, в участии в вооруженной террористической организации, в покушении на убийство, в побеге в иностранное государство, в угоне военной техники и повреждении военного имущества.
Турция требовала экстрадиции восьмерых военных, обвиняя их в подготовке покушения на президента страны Тайипа Эрдогана.
Прокурор предложила апелляционному совету Верховного суда Греции ответить отказом на третий запрос Турции. В суде в качестве свидетелей выступили бывший генеральный секретарь министерства юстиции, вице-президент Союза по правам человека Яннис Иоаннидис и писатель Апостолос Доксиадис. Свидетели сообщили о нарушениях прав человека в Турции, тюремном заключении и увольнении государственных служащих, в том числе более 4,5 тысячи судей. По их словам, после предыдущих решений Ареопага ситуация в Турции не изменилась.