Արմեն Սարգսյանը հանդիպել է «Արևելք-Արևմուտք ինստիտուտ»-ի անդամների հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության նախագահ ընտրված Արմեն Սարգսյանը Նյու-Յորքում հանդիպում է ունեցել  «Արևելք-Արևմուտք ինստիտուտ» (East-West Institute) ոչ կառավարական կազմակերպության անդամների հետ: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Արմեն Սարգսյանի գրասենյակից, զրույցի ընթացքում քննարկվել են Հայաստանում համատեղ ծրագրերի իրականացմանն առնչվող հարցեր:
«Արևելք-Արևմուտք ինստիտուտ» կազմակերպությունը հիմնադրվել է 1980 թվականին: Ներկա փուլում կազմակերպության գործունեության կիզակետում են ժամանակակից մարտահրավերները, որոնք խարխլում են կայունությունը տարբեր աշխարհամասերում:  Ինստիտուտը տարբեր ոլորտներում հանդես է գալիս այնպիսի նախաձեռնություններով, ինչպիսիք են կանխարգելիչ դիվանագիտությունը, տնտեսական և տարածաշրջանային անվտանգությունը, կիբերանվտանգությունը:
Ինստիտուտի պատվավոր նախագահներ և տնօրեններ են եղել քաղաքական, գործարար, գիտական աշխարհի այնպիսի ճանաչված ներկայացուցիչներ, ինչպիսիք են Ֆինլանդիայի նախկին նախագահ Մարտի Ահտիսաարին, Ռումինիայի նախկին նախագահ Էմիլ Կոնստանտինեսկուն, Գերմանիայի նախկին փոխվարչապետ և Արտաքին գործերի նախարար Հանս Դիտրիխ Գենշերը, «ՊեպսիԿո» ընկերության հիմանդիրի Դոնալդ Քենդալը և շատ ուրիշներ:

YEREVAN, MARCH 16, ARMENPRESS. Armen Sarkissian, who was elected 4th President of Armenia by the Parliament on March 2, met with members of the EastWest Institute non-profit organization, his Office told Armenpress.
During the meeting issues relating to the implementation of joint programs in Armenia were discussed.
The EastWest Institute was established in 1980. At the moment the organization’s activity is focused on contemporary challenges which distort stability across the world. The Institute is famous for its initiatives in different sectors such as preventive diplomacy, economic and regional security, cyber-security.
Among the honorary chairmen and directors of the Institute are former President of Finland Martti Ahtisaari, ex-President of Romania Emil Constantinescu and others.