Արցախը ռեկորդային ՀՆԱ աճ է արձանագրել
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ/ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Արցախի Հանարապետության համախառն ներքին արդյունքը (ՀՆԱ) 2017 թվականին կազմել է շուրջ 272 մլրդ 100 մլն դրամ` 2016թ. 229 մլրդ 700 մլն դրամի փոխարեն: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին տեղեկացնում է ԱՀ Ազգային վիճակագրական ծառայությունը:
ՀՆԱ-ի հավելաճի տեմպը կազմել է 15.6 տոկոս, ինդեքս-դեֆլյատորը` 2.5 տոկոս՝ 2016թ. համապատասխանաբար 9.2 տոկոսի և 0.5 տոկոսի փոխարեն:
Աղբյուրի հաղորդմամբ՝ 2017թ. մեկ շնչին ընկնող ՀՆԱ-ն, ընթացիկ գներով, կազմել է 1 մլն 855 հազ. 900 դրամ, կամ 3 հազ 844.7 ԱՄՆ դոլար կամ 3 հազ 403.8 եվրո` 2016թ. 1 մլն 577.3 հազ. դրամի կամ 3 հազ. 282.7 ԱՄՆ դոլարի կամ 2 հազ 965.7 եվրոյի դիմաց:
ՀՆԱ-ի արձանագրված 15.6 տոկոս հավելաճի տեմպի 11.7 տոկոսային կետն ապահովել է արդյունաբերությունը՝ ներառյալ էներգետիկան, 3.7 տոկոսային կետը` առևտուր և ծառայությունները, 0.9 տոկոսային կետը` գյուղատնտեսությունը, անտառային տնտեսությունը և ձկնորսությունը և 0.1 տոկոսային կետը` շինարարությունը:

Unprecedented GDP growth registered in Artsakh
YEREVAN, MARCH 12, ARMENPRESS/ARTSAKHPRESS. The Gross Domestic Product (GDP) of the Artsakh Republic comprised nearly 272 billion 100 million drams in 2017 compared to 229 billion 700 million drams of 2016, according to the data of the Artsakh National Statistical Service, reports Armenpress.
The GDP growth rate comprised 15.6%, the index-deflator – 2.5%, whereas in 2016 these numbers were 9.2% and 0.5% respectively.
According to the current prices the GDP per capita in 2017 comprised 1 million 855 thousand 900 drams or 3 thousand 844.7 USD.
11.7% out of the 15.6% of the GDP growth has been ensured by industry, including the energy, 3.7% by trade and services, 0.9% by agriculture, forest economy and fishing and 0.1% by construction.