Երեւանում քննարկում են Վուդրո Վիլսոնի հուշարձան տեղադրելու առաջարկը
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևան քաղաքի ավագանու «Երկիր Ծիրանի» խմբակցությունն առաջարկում է Երևան քաղաքի Կենտրոն վարչական շրջանի Վազգեն Սարգսյանի անվան փողոցի հարակից այգում (երևանցիներին հայտնի որպես «Էրեբունի-Երևան 2750» շատրվաններ) տեղադրել ԱՄՆ 28-րդ նախագահ Վուդրո Վիլսոնի հուշարձանը:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, հարցն ընդգրկված է Երեւանի ավագանու մարտի 19-ին կայանալիք նիստի օրակարգում:
Երևան քաղաքի Կենտրոն վարչական շրջանի Վազգեն Սարգսյանի անվան փողոցի՝ Հանրապետության հրապարակի Հակոբ Պարոնյանի անվան երաժշտական կոմեդիայի պետական թատրոնից դեպի ՀՀ արտաքին գործերի և ՀՀ արդարադատության նախարարություններ տանող հատվածն ավագանու անդամներն առաջարկում են վերանվանել Վուդրո Վիլսոնի անվամբ:
Վուդրո Թոմաս Վիլսոնը ծնվել է 1856 թվականի դեկտեմբերի 28-ին, ԱՄՆ Վիրջինիա նահանգի Սթանթոն քաղաքում: Եղել է ԱՄՆ 28-րդ նախագահը (1913- 1921 թվականներ)՝ դեմոկրատական կուսակցությունից։ Խաղաղության Նոբելյան մրցանակի դափնեկիր է (1919 թվական), պատմաբան, քաղաքագետ:
Վիլսոնը Հայկական հարցի հայանպաստ լուծման և անկախ Հայաստանի հզորացմանը հետամուտ գործիչ էր։ Հայ ժողովրդին Վիլսոնը հայտնի է հատկապես 1920 թվականի նոյեմբերի 22-ի` «ԱՄՆ նախագահի որոշումը Թուրքիայի և Հայաստանի միջև սահմանի, Հայաստանի` դեպի ծով ելքի և հայկական սահմանին հարակից թուրքական տարածքի ապառազմականացման վերաբերյալ» Իրավարար վճռով, ըստ որի՝ Հայաստանի Հանրապետության տիտղոսն ու իրավունքները ճանաչվում էին Վանի, Բիթլիսի, Էրզրումի և Տրապիզոնի նահանգների վրա: Իրավարար վճիռը համարվում է պաշտոնական փաստաթուղթ և Վիլսոնի կողմից սահմանագծված Թուրքիայի և Հայաստանի սահմանագծի ամբողջական նկարագիրն է, նաև հանդիսանում է Միջին Արևելքում տարածաշրջանային քաղաքական քարտեզի նորովի ձևավորման հիմք:

В Ереване обсуждается вопрос установки памятника Вудро Вильсону
Фракция Совета старейшин Еревана “Еркир Цирани” предлагает в административном центре “Кентрон” Еревана, в парке, прилежащем к улице им. Вазгена Саргсяна (фонтаны “Ереван-Эребуни 2750) установить памятник 28-му президенту США Вудро Вильсону.
Как сообщает «Арменпресс», вопрос вошел в повестку дня заседания Совета старейшин Еревана 19 марта.
Участок улицы им. Вазгена Саргсяна административного центра “Кентрон” Еревана - от Государственного театра музкомедии им. А. Пароняна до Министерства юстиции РА предлагается переименовать именем Вудро Вильсона.
Томас Вудро Ви́льсон родился 28 декабря 1856, Стонтон, штат Виргиния, 3 февраля 1924 года. С 1913 по 1921 гг. 28-м был президентом США. Известен также как историк и политолог. Лауреат Нобелевской премии мира 1919 года, присуждённой ему за миротворческие усилия.
Участие Османской империи в Первой мировой войне завершилось 30 октября 1918 года подписанием Мудросского перемирия. Общий круг вопросов, связанных с завершением войны, обсуждался в 1919—1920 годах на Парижской мирной конференции.
В соответствии с Арбитражным решением Вудро Вильсона, в состав Армении включались почти весь Эрзрумский вилайет, две трети Ванского и Битлисского, большая часть Трапезундского вилайетов. К Армении отходил порт Трапезунд, благодаря чему армянское государство получало выход к Черному морю.
Второй документ первого приложения к Арбитражному решению — доклад-предложения от 24 февраля 1920г. комиссии по определению границ Армении Лиги наций о границе между Арменией и Азербайджаном, которыми частью Армении считались не только Нагорный, но и Равнинный Карабах. Таким образом, возвращаемые Армении территории составляли 100 тысяч квадратных километров. Объединенная Армения охватила бы территорию в 160 тысяч квадратных километров вместо нынешних 29 тысяч.