Ասկերովի և Գուլիևի մասին հայտարարությունն ադրբեջանական հերթական քաղաքական մուղամն է. Դավիթ Բաբայան
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության նախագահի մամուլի խոսնակ Դավիթ Բաբայանն անհեթեթություն է համարում Լեռնային Ղարաբաղում գտնվող Ադրբեջանի երկու քաղաքացիներին՝ Դիլհամ Ասկերովին և Շահբազ Գուլիևին «բարոյական և ֆիզիկական կտտանքների» ենթարկելու մասին լուրերը: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում անդրադառնալով International Human Rights Defence Committee անունով կազմակերպության տարածած հայտարարությանը, թե Լեռնային Ղարաբաղի սահմանն ապօրինաբար հատած Դիլհամ Ասկերովը և Շահբազ Գուլիևը «բարոյական ու ֆիզիկական կտտանքների» են ենթարկվում, Դավիթ Բաբայանն ասաց. «Այդ կազմակերպության հայտարարությունն ուսումնասիրելուց պարզ է դառնում, որ այն գրվել է կամ Բաքվում, կամ Սումգայիթում, չի բացառվում նաև, որ այդ կազմակերպությունը գտնվում է Ադրբեջանում: Այդ հայտարարությունն ադրբեջանական հերթական քաղաքական մուղամն է, որն ադրբեջանցիները մատուցում են հանրությանը»:
Դավիթ Բաբայանի խոսքով, այդ հայտարարությունը ոչ այլ ինչ է, քան տեղեկատվական ահաբեկչություն: «Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն պարբերաբար այցելում է Ասկերովին և Գուլիևին և հնարավորություն ունենում գնահատելու նրանց վիճակը: Նրանք երբևէ որևէ բռնության չեն ենթարկվել` ոչ ֆիզիկական և ոչ էլ բարոյական»,- ընդգծեց Արցախի նախագահի մամուլի խոսնակը:
Վերջինս միջազգային հանրությանը կոչ է անում հետաքրքրվել, թե ինչ վիճակում են գտնվում ինչ-ինչ պատճառներով ադրբեջանական բանտերում հայտնվող հայերը կամ հենց ադրբեջանցի քաղբանտարկյալները: «Այդ դեպքում բոլորը պատկերացում կկազմեն, թե ինչպիսին է իրավիճակն Ադրբեջանում»,- նկատեց Բաբայանը:
Արցախի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանի վճռով Դիլհամ Ասկերովը դատապարտվել է ցմահ, իսկ Շահբազ Գուլիևը՝ 22 տարվա ազատազրկման: Նրանք հատուկ առաջադրանքով տեղեկություններ էին հավաքել՝ լրտեսական գործունեության միջոցով: Նրանք զենքի գործադրմամբ հուլիսի 4-ին առևանգել էին ԼՂՀ անչափահաս քաղաքացի Սմբատ Ցականյանին, որի մարմինը հրազենային վնասվածքներով հայտնաբերվել էր հուլիսի 15-ին Քարվաճառ և Մանաշիդ համայնքների միջև ընկած անտառային զանգվածում:

Давид Бабаян: заявления об Аскерове и Гулиеве – очередные политические мугамы Азербайджана
Пресс-секретарь президента Арцаха Давид Бабаян считает бредовыми заявления о том, что два гражданина Азербайджана – Дильгам Аскеров и Шахбаз Гулиев, находящиеся в НКР, подвергаются «моральным и физическим пыткам». Относительно подобного заявления, распространенного организацией InternationalHumanRightsDefenceCommittee, в беседе с Арменпресс Давид Бабаян сказал:
«При подробном изучении этого заявления становится ясно, что оно написано в Баку или Сумгаите. Не исключается также, что эта  организация  находится в Азербайджане. Это очередные политические  мугамыАзербайджана, которые  он преподносит своему обществу».
По его словам, это заявление  есть не  что иное, как  информационный терроризм. «МККК регулярно посещает Аскерова и Гулиева и вполне  может оценить их состояние. Они ни разу не предположили, что  эти люди подвергаются «моральным и физическим пыткам», - сказал Бабаян.
Бабаян призвал международное  сообщество поинтересоваться, в  каком состоянии пребывают армяне, или даже азербайджанцы, по каким-то причинам оказавшиеся в азербайджанских тюрьмах. «Вот тогда у всех сложится мнение, какова реальная картина в Азербайджане», - сказал он.
Решением Арцахского суда общей юрисдикции первой инстанции Дильгам Аскеров приговорен к пожизненному заключению, а Шахбаз Гулиев – на 22 года.
Они по особому  заданию собирали сведения  шпионскими методами. Под угрозой  оружия они 4  июля похитили несовершеннолетнего гражданина Арцаха СмбатаЯканяна, тело которого с огнестрельными ранениями было обнаружено 15 июля в лесу между  Карвачаром и Манашидом.
Кроме того, Гасанов 11 июля на 32 км дороги Варденис-Карвачар на почве национальной ненависти убил жителя Еревана Саркиса Абрамяна (1971 г/р) и нанес огнестрельные  ранения  жительнице села ДзорахпюрКотайкской области Карине Давтян. При  задержании  он оказал вооруженное сопротивление  и был обезврежен.