Ասկերովի և Գուլիևի մասին հայտարարությունն ադրբեջանական հերթական քաղաքական մուղամն է. Դավիթ Բաբայան
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության նախագահի մամուլի խոսնակ Դավիթ Բաբայանն անհեթեթություն է համարում Լեռնային Ղարաբաղում գտնվող Ադրբեջանի երկու քաղաքացիներին՝ Դիլհամ Ասկերովին և Շահբազ Գուլիևին «բարոյական և ֆիզիկական կտտանքների» ենթարկելու մասին լուրերը: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում անդրադառնալով International Human Rights Defence Committee անունով կազմակերպության տարածած հայտարարությանը, թե Լեռնային Ղարաբաղի սահմանն ապօրինաբար հատած Դիլհամ Ասկերովը և Շահբազ Գուլիևը «բարոյական ու ֆիզիկական կտտանքների» են ենթարկվում, Դավիթ Բաբայանն ասաց. «Այդ կազմակերպության հայտարարությունն ուսումնասիրելուց պարզ է դառնում, որ այն գրվել է կամ Բաքվում, կամ Սումգայիթում, չի բացառվում նաև, որ այդ կազմակերպությունը գտնվում է Ադրբեջանում: Այդ հայտարարությունն ադրբեջանական հերթական քաղաքական մուղամն է, որն ադրբեջանցիները մատուցում են հանրությանը»:
Դավիթ Բաբայանի խոսքով, այդ հայտարարությունը ոչ այլ ինչ է, քան տեղեկատվական ահաբեկչություն: «Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն պարբերաբար այցելում է Ասկերովին և Գուլիևին և հնարավորություն ունենում գնահատելու նրանց վիճակը: Նրանք երբևէ որևէ բռնության չեն ենթարկվել` ոչ ֆիզիկական և ոչ էլ բարոյական»,- ընդգծեց Արցախի նախագահի մամուլի խոսնակը:
Վերջինս միջազգային հանրությանը կոչ է անում հետաքրքրվել, թե ինչ վիճակում են գտնվում ինչ-ինչ պատճառներով ադրբեջանական բանտերում հայտնվող հայերը կամ հենց ադրբեջանցի քաղբանտարկյալները: «Այդ դեպքում բոլորը պատկերացում կկազմեն, թե ինչպիսին է իրավիճակն Ադրբեջանում»,- նկատեց Բաբայանը:
Արցախի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանի վճռով Դիլհամ Ասկերովը դատապարտվել է ցմահ, իսկ Շահբազ Գուլիևը՝ 22 տարվա ազատազրկման: Նրանք հատուկ առաջադրանքով տեղեկություններ էին հավաքել՝ լրտեսական գործունեության միջոցով: Նրանք զենքի գործադրմամբ հուլիսի 4-ին առևանգել էին ԼՂՀ անչափահաս քաղաքացի Սմբատ Ցականյանին, որի մարմինը հրազենային վնասվածքներով հայտնաբերվել էր հուլիսի 15-ին Քարվաճառ և Մանաշիդ համայնքների միջև ընկած անտառային զանգվածում:

Artsakh slams Azeri propaganda on torturing jailed spies as absurdity, information terror
YEREVAN, MARCH 10, ARMENPRESS. Davit Babayan, spokesperson of the President of Artsakh, says the reports on subjecting Azeri citizens Dilham Askerov and Shahbaz Guliyev to “physical and moral tortures” in Nagorno Karabakh are absurdity.
Commenting on a recent statement attributed by Azerbaijan to an organization called International Human Rights Defence Committee, which said that the illegal border crossers Askerov and Guliyev are being subjected to “physical and moral torture” in Nagorno Karabakh, the presidential spokesman said: “After studying the statement of this organization it becomes clear that it has been written in Baku, or in Sumgait, it isn’t also ruled out that this organization is based in Azerbaijan. This statement is another propaganda mugham of Azerbaijan, which the Azerbaijanis are offering to its society.”
Mr. Babayan says the statement is none other than information terrorism.
“The International Committee of the Red Cross is regularly visiting Askerov and Guliyev and assesses their condition. They have never been subjected to any kind of violence, be it physical or moral,” Mr. Babayan said.
The Artsakh presidential spokesman called on the international community to inquire on the conditions of Armenians who are jailed in Azerbaijan for some reasons, or the conditions of the political prisoners of Baku itself. “In this case everyone will have an understanding on what the situation is like in Azerbaijan,” he said.
Dilham Askerov is serving a life sentence in Artsakh, while Shahbaz Guliyev was sentenced to 22 years imprisonment for espionage.
The two saboteurs had infiltrated Artsakh and kidnapped a minor at gunpoint, who was later discovered dead in a forest.