Իսրայելը Թուրքիայի հետ շարունակում Է բանակցել ԵՄ-ին գազի մատակարարման շուրջ
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրամիությանը եւ Թուրքիային գազի մատակարարումների համար գազատարի կառուցման շուրջը Թուրքիայի հետ Իսրայելի բանակցությունները շարունակվում են, վերջնական համաձայնագիրը դեռեւս ստորագրված չԷ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է Իսրայելի Էներգետիկայի նախարար Յուվալ Շտայնիցը:
2017 թվականի հուլիսին Շտայնիցը հայտնել Էր, որ Իսրայելը եւ Թուրքիան որոշում են ընդունել Իսրայելի եւ Թուրքիայի կողմից գազատարի կառուցման միջկառավարական համաձայնագրի կնքման վերաբերյալ: Շտայնիցը նաեւ հայտնել Էր, որ Իսրայելն ինտենսիվ բանակցություններ Է վարում երկու գազատարների կառուցման շուրջը՝ դեպի Թուրքիա եւ այնուհետեւ Եվրոպա, իսկ մյուսը՝ Հարավային Կիպրոսի եւ Հունաստանի տարածքով՝ Իտալիա:
«Մենք տակավին համաձայնություն չունենք Թուրքիայի հետ, Իսրայելից Թուրքիա խողովակաշար դեռեւս չկա, այս հարցի շուրջը բանակցությունները դեռ ընթանում են»,- ասել Է Շտայնիցը CERAWeek խորհրդաժողովում ունեցած ելույթի ընթացքում:
«Քննարկումներն առայժմ անցնում են շատ բարեկամական մթնոլորտում»,- հավելել Է նա, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Израиль продолжает переговоры с Турцией для поставок газа в ЕС
Переговоры Израиля с Турцией по строительству газопровода для поставок газа в Турцию и ЕС продолжаются, окончательное соглашение еще не подписано, сообщил министр энергетики Израиля Юваль Штайниц.
В июле 2017 года Штайниц сообщал, что Израиль и Турция приняли решение о заключении предварительного межправительственного соглашения по строительству газопровода Израилем и Турцией. Штайниц также сообщал, что Израиль ведет интенсивные переговоры по строительству двух трубопроводов: в Турцию и далее в Европу, а другой — через Южный Кипр и Грецию в Италию.
"У нас все еще нет соглашения с Турцией, трубопровода из Израиля в Турцию все еще нет, переговоры по этому вопросу все еще идут", — сказал Штайниц в ходе выступления на конференции CERAWeek.