ԵՄ-ն «սառնություն է ցուցաբերում» Լեռնային Ղարաբաղի «տաք» հակամարտության նկատմամբ. իտալական ԶԼՄ
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իտալական eastwest.eu լրատվամիջոցը հոդված է հրապարակել Լեռնային Ղարաբաղի «տաք» հակամարտության և Եվրամիության «սառը» վերաբերմունքի մասին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` հոդվածագիր Վալենտինա Բրինին գրում է. «Նրանք դա կոչում են «սառեցված հակամարտություն», բայց 30 տարի անց  էլ` Ադրբեջանի կազմից դուրս գալու առաջին փորձից հետո, հյուծիչ խրամատային պատերազմը շարունակում է սպանել մարդկանց Կովկասի ինքնորոշված հանրապետությունում: Մինչ այժմ Բրյուսելը դեմքով շրջվել էր, բայց ներկայում ավելի մոտենում է Հայաստանին, և Բրյուսելում տեղաշարժեր են տեղի ունենում: Լեռնային Ղարաբաղի ինքնորոշված Հանրապետությունը միայնակ պաշտպանում է ինքն իրեն այլոց լռության պայմաններում` ներառյալ Եվրամիության: Նախկին խորհրդային հանրապետությունների` Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ընկած փոքրիկ այս երկրում 1994 թվականին հաստատված հրադադարից հետո էլ խրամատային պատերազմում շարունակում են մահանալ զինվորներ և քաղաքացիականներ»:
Այնուհետև հոդվածագիրը մեջբերում է ԵՄ գործիչների տեսակետները Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման և բանակցություններում Արցախի մասնակցության կարևորության մասին:  «Չի կարող լինել ռազմական լուծում»,-փետրվարին ասել է ԵՄ բարձր ներկայացուցիչ Ֆեդերիկա Մոգերինին: «Բարձր մակարդակով բանակցությունների վերաթարմացումը Վիեննայում, Սանկտ Պետերբուրգում և Ժնևում կարևոր զարգացում է»,-ընդգծել է պաշտոնյան` կողմերին կոչ անելով «ինտենսիվացնել բանակցությունները և նվազեցնել շփման գծում լարվածությունը»: «Մենք կարծում ենք, որ ստատուս քվոն անկայուն է: Մենք տեսնում ենք քաղաքական լուծումների անհրաժեշտություն` միջազգային իրավունքի տառին համապատասխան»,-ավելացրել է նա:
«Հայաստանի և Ադրբեջանի հետ բանակցությունների սեղանի շուրջ Լեռնային Ղարաբաղի ուղղակի մասնակցությունը ինչ-որ բանի հասնելու ուղին է»,-ասել են Ֆրանկ Էնգելն ու Լարս Ադակտուսոնը:
Հայ-բուլղարական ծագման լրագրող Ցետլանա Պասկալևան էլ ընդգծել է. «Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը ցանկանում է լինել այս աշխարհի մի մասը: Ես հպարտ եմ, որ գիտեմ նրանց և կարծում եմ` նրանք պատրաստ են ճանաչված լինելու»:

YEREVAN, MARCH 6, ARMENPRESS. Italian news outlet eastwest.eu has published an article about the “frozen” position of the EU on the hot conflict of Nagorno Karabakh.
ARMENPRESS reports author of the article Valentina Brini writes, “They call it "frozen conflict", but 30 years after the first attempt to detach from Azerbaijan, an exhausting trench warfare continues to kill people in the self-proclaimed republic of the Caucasus. So far Brussels has turned away, but is now getting closer to Armenia and things start moving in Brussels. The self-proclaimed Republic of Nagorno-Karabakh (NKR) is the only one standing up for itself, wrapped in the silence of others, including the European Union. A distant name, a small piece of land between two former Soviet republics, Armenia and Azerbaijan where since 1994 - at the end of a conflict that began in 1988 and claimed the lives of about 30 thousand people - soldiers and civilians have been dying in a trench warfare".
Afterwards, she quotes the positions of EU officials on the conflict. "There is no military solution," EU High Representative Federica Mogherini said in February. "The resumption of high-level dialogue in Vienna, St. Petersburg and Geneva is an important development", she underlined, calling for the parties to "intensify the negotiations and reduce the tension on the line of contact". "We believe that the status quo is unsustainable. We need a political solution, in accordance with international law ", she added.
A sense of historical justice is what the people of Nagorno-Karabakh needs Czech journalist Jaromir Stetina said this during a conference in the European Parliament (28 February), conference organised by the European Friends of Armenia and AGBU Europe.
"Supporting de-mining activities in the region, one of the world's most mined areas, and monitoring the respect of human rights is the least we can do," said military surgeon Eleni Theocharous.
"Direct involvement of Nagorno-Karabakh at the negotiation table with Armenia and Azerbaijan is a way to achieve something," said Frank Engel and Lars Adaktusson.
Ten concrete proposals to overcome paralysis: from a space for exchanges between Azeri and Armenian civil societies, to NGOs meetings in both Yerevan and Baku. And then again, programs on health, education in support of the communities affected by the conflict on both sides of the line of contact, monitoring activities for human rights, impact on the younger generations.
Journalist of Armenian-Bulgarian origin, Tsvetana Paskaleva said: "The people of Nagorno-Karabakh want to be part of this world, I am proud to know them and I know that they are ready to be recognized".