Ավստրալիայի, Նոր Զելանդիայի, Սինգապուրի և Հարավային Կորեայի քաղաքացիները Հայաստան կայցելեն առանց մուտքի արտոնագրի
Ավստրալիայի, Նոր Զելանդիայի, Սինգապուրի և Հարավային Կորեայի քաղաքացիները
Հայաստան կայցելեն առանց մուտքի արտոնագրի
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ավստրալիայի, Նոր Զելանդիայի, Սինգապուրի և Հարավային Կորեայի քաղաքացիները կկարողանան Հայաստան այցելել առանց մուտքի արտոնագրի: Ինչպես փոխանցում է «Արմենպրես»-ը, այդ մասին որոշման նախագիծն արժանացավ կառավարության հավանությանը:
ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանը նշեց, որ որոշման ընդունումը թույլ կտա վերոհիշյալ պետությունների քաղաքացիներին այցելել և մնալ Հայաստանի Հանրապետության տարածքում առավելագույնը 180 օր ժամկետով` մեկ տարվա ընթացքում` ազատելով նրանց մուտքի վիզա ձեռք բերելու պահանջից: «Դա ոչ միայն կնպաստի զբոսաշրջության խրախուսմանն ու խթանմանը, այլև նոր սկիզբ կհանդիսանա ժողովուրդների հոգևոր և պատմամշակութային արժեքների փոխճանաչման, երկկողմ համագործակցության մի շարք նոր ոլորտների ուրվագծման և զարգացման համար»,- ասաց Քոչարյանը:
Որոշման նախագիծը նպատակ է հետապնդում ազատականացնել մուտքի վիզայի հետ կապված հարաբերությունները Ավստրալական Միության, Նոր Զելանդիայի, Սինգապուրի Հանրապետության, Կորեայի Հանրապետության հետ, նպաստել այդ երկրների քաղաքացիների` Հայաստանի Հանրապետություն այցերի աճին:

Граждане Австралии, Новой Зеландии, Сингапура и Южной Кореи могут посетить Армению без визы
Граждане Австралии, Новой Зеландии, Сингапура и Южной Кореи смогут посетить Армению без визы. Как сообщает Арменпресс, правительство Армении одобрило проект соответствующего решения на заседании 6 марта.
Заместитель министра иностранных дел Армении Шаварш Кочарян отметил, что принятие этого решения позволит гражданам вышеупомянутых стран без виз посетить и оставаться в Армении сроком до 180 дней в течение года.
«Это будет не только способствовать развитию туризма, но и станет новым началом для взаимного признания духовных и историко-культурных ценностей народов», - сказал Кочарян.
Проект решения направлен на либерализацию визовых отношений с Австралией, Новой Зеландией, Сингапуром и Южной Кореей, что поспособствует увеличению посещений граждан этих стран в Армению.