Ավստրալիայի, Նոր Զելանդիայի, Սինգապուրի և Հարավային Կորեայի քաղաքացիները Հայաստան կայցելեն առանց մուտքի արտոնագրի
Ավստրալիայի, Նոր Զելանդիայի, Սինգապուրի և Հարավային Կորեայի քաղաքացիները
Հայաստան կայցելեն առանց մուտքի արտոնագրի
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ավստրալիայի, Նոր Զելանդիայի, Սինգապուրի և Հարավային Կորեայի քաղաքացիները կկարողանան Հայաստան այցելել առանց մուտքի արտոնագրի: Ինչպես փոխանցում է «Արմենպրես»-ը, այդ մասին որոշման նախագիծն արժանացավ կառավարության հավանությանը:
ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանը նշեց, որ որոշման ընդունումը թույլ կտա վերոհիշյալ պետությունների քաղաքացիներին այցելել և մնալ Հայաստանի Հանրապետության տարածքում առավելագույնը 180 օր ժամկետով` մեկ տարվա ընթացքում` ազատելով նրանց մուտքի վիզա ձեռք բերելու պահանջից: «Դա ոչ միայն կնպաստի զբոսաշրջության խրախուսմանն ու խթանմանը, այլև նոր սկիզբ կհանդիսանա ժողովուրդների հոգևոր և պատմամշակութային արժեքների փոխճանաչման, երկկողմ համագործակցության մի շարք նոր ոլորտների ուրվագծման և զարգացման համար»,- ասաց Քոչարյանը:
Որոշման նախագիծը նպատակ է հետապնդում ազատականացնել մուտքի վիզայի հետ կապված հարաբերությունները Ավստրալական Միության, Նոր Զելանդիայի, Սինգապուրի Հանրապետության, Կորեայի Հանրապետության հետ, նպաստել այդ երկրների քաղաքացիների` Հայաստանի Հանրապետություն այցերի աճին:

Citizens of Australia, New Zealand, Singapore and South Korea to visit Armenia without visa
YEREVAN, MARCH 6, ARMENPRESS. The citizens of Australia, New Zealand, Singapore and South Korea will be able to visit Armenia without a visa, reports Armenpress.
The Armenian government approved the draft decision during the March 6 session.
Deputy foreign minister of Armenia Shavarsh Kocharyan said the adoption of the decision will enable the citizens of the aforementioned countries to visit and stay in Armenia for a maximum of 180 days within a year, freeing them from the visa requirement. “It will not only contribute to boosting tourism, but also will be a new beginning for the mutual recognition of spiritual and historical-cultural values of the peoples, outlining and developing a number of new spheres for bilateral cooperation”, the deputy FM said.
The draft decision aims at liberalizing the visa-related relations with Australia, New Zealand, Singapore and South Korea, contributing to the increase of visits of these countries’ citizens to Armenia.