Հայաստանը նախատեսում է սահմանափակել Եմենի քաղաքացիների մուտքը երկիր
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը ներկա պայմաններում նախատեսում է հնարավորինս սահմանափակել Եմենի քաղաքացիների մուտքը ՀՀ: Ինչպես փոխանցում է «Արմենպրես»-ը, այդ մասին որոշման նախագիծն ընդգրկված է կառավարության մարտի 6-ի նիստի օրակարգում:
«Որոշման ընդունման անհրաժեշտությունը պայմանավորված է նրանով, որ վերջին տասնամյակում Եմենում ներքաղաքական իրավիճակը լարված է, որն իր գագաթնակետին է հասել 2014 թվականին և մինչ օրս շարունակվում է գերլարված մնալ: Իրավիճակի կտրուկ վատթարացում է սպասվում նաև ներքաղաքական անհամաձայնությունների ներքո 2017թ. դեկտեմբերի 2-ին Եմենի նախկին նախագահ Ալի Աբդալլահ Սալեհի սպանությունից հետո: Հնարավոր են նոր բախումներ, զինված ընդհարումներ: Որոշման ընդունմամբ ՀՀ կառավարության 2008թ. ապրիլի 4-ի թիվ 329-Ն որոշման կարգավորման շրջանակում ավելանում է նոր կետ, որը նախատեսում է Եմենի քաղաքացիներին և ճամփորդական փաստաթղթեր ունեցող անձանց ՀՀ մուտքի արտոնագրի տրամադրման հետ կապված սահմանափակում»,- ասված է նախագծի հիմնավորման մեջ:
Որոշման նախագիծը նպատակ է հետապնդում ներկա պայմաններում հնարավորինս սահմանափակել Եմենի քաղաքացիների և ճամփորդական փաստաթղթեր ունեցող անձանց մուտքը Հայաստանի Հանրապետություն:

Armenia plans to restrict entry of Yemeni citizens
YEREVAN, MARCH 5, ARMENPRESS. Under the current circumstances Armenia plans to restrict the entry of the citizens of Yemen as much as possible, the respective draft decision is included in the government’s March 6 session agenda, Armenpress reports.
“The necessity of adopting such decision is linked with the fact that over the past decade the inner-political situation in Yemen is tense which reached its culmination in 2014 and remains tense till now. Drastic deterioration of the situatios is also expected under the inner-political disagreements after the murder of former president of Yemen Ali Abdullah Saleh on December 2, 2017. New fightings, armed clashes are possible. By the adoption of this decision a new point is added to the government’s N329 decision regulation which proposes to restrict providing visa to the Yemeni citizens and people with travel documents”, the draft decision says.