Գարո Փայլանը Պոլսո հայոց պատրիարքի ընտրության գործընթացը վերսկսելու նպատակով ստորագրահավաք է նախաձեռնել
Գարո Փայլանը Պոլսո հայոց պատրիարքի ընտրության գործընթացը վերսկսելու նպատակով
ստորագրահավաք է նախաձեռնել
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի Ազգային մեծ ժողովի հայազգի պատգամավոր Գարո Փայլանը Ստամբուլի  նահանգապետարանի կողմից Պոլսո հայոց պատրիարքի ընտրության դադարեցված գործընթացը վերսկսելու նպատակով ստորագրահավաք է նախաձեռնել:
«Աշխարհում 12 մլն հայ կա և բոլորն էլ ծագումով  Անատոլիայից են: Նրանք նայում են Պոլսո պատրիարքարանին, սակայն  այս պահին ստատուս քվոն ուժերի ձեռքում պատանդի կարգավիճակում է»,-ասել է Փայլանը:
Պարբերականի փոխանցմամբ` Գարո Փայլանի կողմից սկսած «Պատրիարքական ընտրություններ հենց հիմա» վերտառությամբ նախաձեռնության տակ ներկայումս ստորագրել է 1336 մարդ:
Պոլսո Հայոց պատրիարքարանի Կրոնական ժողովը որոշում է կայացրել այն մասին, որ Արամ արքեպիսկոպոս Աթեշյանը կշարունակի պաշտոնավարել որպես պատրիարքական փոխանորդ: Պատրիարքական ընտրության գործընթացի վերաբերյալ Թուրքիայի ներքին գործերի նախարարությունից ստացված նամակից հետո Կրոնական ժողովի ատենապետ Սահակ եպիսկոպոս Մաշալյանի հրավերով փետրվարի 9-ին Աթեշյանի ղեկավարությամբ տեղի է ունեցել ժողովական հայրերի հանդիպում: Հանդիպմանը որոշում է կայացվել այն մասին, որ պետք է ընդառաջել ՆԳՆ ուղարկած նամակին: Մասնավորապես, վերադառնալ 2016 թվականի հոկտեմբերի 26-ի կրոնական ժողովից առաջ եղած վիճակին, երբ Մեսրոպ պատրիարք Մութաֆյանը համարվել էր «պատրիարք ի հանգստյան»: Բացի այդ, Արամ արքեպիսկոպոս Աթեշյանը կշարունակի մնալ որպես պատրիարքական փոխանորդ: Հանդիպմանը մասնակից ժողովական հայրերը շեշտել են, թե պատրիարքի ընտրությունը պետք է տեղի ունենա պատեհ ժամանակին:

Гаро Пайлан инициировал петицию по возобновлению избирательного процесса Армянского патриарха Константинополя
Гаро Пайлан инициировал петицию по возобновлению избирательного процесса
Армянского патриарха Константинополя
Депутат парламента Турции армянского происхождения Гаро Пайлан инициировал петицию, направленную на возобновление избирательного процесса Армянского патриарха Константинополя, который был приостановлен администрацией Стамбула, сообщает Арменпресс со ссылкой на Diken.
«Во всем мире насчитывается 12 миллионов армян, и все они происходят из Анатолии. Они смотрят на Армянскую патриархию Стамбула, но в настоящий момент статус-кво находится в руках держав в статусе заложника», - сказал Пайлан.
На данный момент под инициативой Пайлана «Патриаршие выборы» подписали 1336 человек.
Религиозный совет Константинопольский патриархии ААЦ принял решение о том, что архиепископ Арам Атешян продолжит служить наместником патриарха. В соответствии с письмом, полученным от министерства внутренних дел Турции относительно избирательного процесса патриархии, 9 февраля по приглашению председателя религиозного совета Саака Машаляна под руководством Атешяна состоялась встреча духовным отцов.
Избранный местоблюстителем патриарха архиепископ Гарегин Бекчян не принимал участия в собрании, так как ранее заявил Машаляну о своем намерении уйти в отставку.
Во время встречи было принято решение о необходимости соблюдения требований письма, направленного министерством внутренних дел. В частности, было решено вернуться к ситуации, которая предшествовала встрече религиозного совета 26 октября 2016 года, когда Месроп Мутафян по-прежнему считался патриархом. Кроме того, Арам Атешян продолжит свою деятельность в качестве местоблюстителя патриарха.