Արմեն Սարգսյանի դիրքորոշումը հստակ է՝ Հայաստանում քաղբանտարկյալներ չպետք է լինեն
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի 4-րդ նախագահի թեկնածու Արմեն Սարգսյանի վերաբերմունքը պարզ է և հստակ՝ Հայաստանում քաղբանտարկյալներ չպետք է լինեն: Արմեն Սարգսյանն այս մասին ասաց Ազգային ժողովում ՀՀ 4-րդ նախագահի ընտրության հարցի քննարկման ընթացքում՝ պատասխանելով «Ելք» խմբակցության ղեկավար Նիկոլ Փաշինյանի հարցին:
«Ես դեռևս եվրոպական ինստիտուտների կողմից չեմ տեսել փաստաթղթեր, որտեղ գրված կլինի, որ Հայաստանում այս կամ այն անձը քաղբանտարկյալ է, սակայն քաղաքացիական հասարակության, մարդու իրավունքների պաշտպանությամբ զբաղվող անձինք իմ հետ հանդիպումներում պնդում են, որ քաղբանտարկյալներ կան և նրանց թիվը մեծ է: Կարծիքները տարբեր են, և դրա համար ես խնդրել եմ, որպեսզի իմ լիազորությունների շրջանակներում ինձ փաստաթղթեր ներկայացնեն: Երբ կլինեն փաստաթղթերը, ես իմ անձնական կարծիքը կունենամ, իսկ նախագահ ընտրվելու դեպքում ցույց կտամ իմ վերաբերմունքը, որը պարզ է ու հստակ՝ մեր երկրում քաղբանտարկյալներ չպետք է լինեն»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ընդգծեց Արմեն Սարգսյանը:
Նա վստահեցրեց, որ շատ լուրջ է վերաբերվում այդ հարցին:
ՀՀԿ-ն և ՀՅԴ-ն ՀՀ4-րդ նախագահի պաշտոնում առաջադրել են Արմեն Սարգսյանի թեկնածությունը: Խորհրդարանում ՀՀ4-րդ նախագահի ընտրությունը տեղի կունենա մարտի 2-ին:

Presidential candidate Sarkissian’s position is clear and concrete: there should not be political prisoners in Armenia
Presidential candidate Sarkissian’s position is clear and concrete: there should not be political
prisoners in Armenia
YEREVAN, MARCH 1, ARMENPRESS. Presidential candidate Armen Sarkissian’s position is clear and concrete: there should not be political prisoners in Armenia, Armenpress reports.
“I haven’t yet seen documents by the European institutions where it is written that this or that person is a political prisoner in Armenia, but during my meetings with the people engaged in civil society, human rights protection they claim that there are political prisoners in Armenia and their number is great. The opinions are different, and for this purpose I have asked to provide me documents within the frames of my powers. When I have the documents, I will have my personal opinion, and if elected as President I will show my attitude which is clear and concrete – there should not be political prisoners in our country”, Armen Sarkissian said during the parliamentary debates on the election of the 4th President of Armenia, in response to the question of Yelk faction head Nikol Pashinyan.
He assured that he has a very serious attitude towards this issue.
The ruling coalition – the Republican Party and the ARF, have nominated Armen Sarkissian’s candidacy for the post of the 4th President of Armenia. The election of the President will be held on March 2 in the Parliament.