Հայաստանն ունի իր տեղն ու դերն իմացող կենսունակ քաղաքացիական հասարակություն. Արմեն Սարգսյան
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում վերջին տարիների ձեռքբերումներից մեկը քաղաքացիական հասարակության ստեղծումն է: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ՀՀ Ազգային ժողովում ՀՀ 4-րդ նախագահի ընտրության հարցի քննարկման ընթացքում իր ելույթի ժամանակ ասաց թեկնածու Արմեն Սարգսյանը:
«Երկրի քաղաքական համակարգում այսօր ունենք իրենց տեղն ու դերն իմացող, սոցիալ-հասարակական խնդիրների մասին պատկերացում ունեցող կենսունակ քաղհասարակություն, որին վիճակված է մեծ դեր խաղալ Հայաստանի ժողովրդավարության հարցում: Անհրաժեշտ է, որ մենք, մեզնից յուրաքանչյուրը՝ լինի իշխանության, ընդդիմության, քաղհասարակության, լրատվական դաշտի ներկայացուցիչ, կարողանա լիովին գիտակցել եւ իր վրա կրել պատասխանատվության այն բաժինը, որը նրան տրված է երկրի զարգացման հարցում՝ չխուսափելով նաեւ որոշ դեպքերում ցույց տալ նախաձեռնություն: Քաղաքացի լինելն այն եզակի ռեսուրսներից է, որ մեզ կձերբազատի ամեն ինչում մեղավորներ ու պատասխանատուներ փնտրելու երեւույթից, ուրիշներին ինչ-որ բանի պահանջ ներկայացնելուց: Քաղաքացի լինելը մեր բացարձակ անհրաժեշտությունն է»,-ասաց նա:
Արմեն Սարգսյանը հիշեցրեց, որ հայերը պատմության ճգնաժամային պահերին բռունցք են դարձել, միասնական ու պատասխանատու, որպես օրինակ բերեց 2016 թվականի ապրիլը (Ադրբեջանի սանձազերծած քառօրյա պատերազմը -խմբ.):
«Ապրիլին յուրաքանչյուր հայ՝ երիտասարդծեր, թե փոքր, կրկին դարձավ քաղաքացի եւ դուրս եկավ մեր երկրի՝ Արցախի պաշտպանությանը: Իհարկե, սա միայն հայկական ֆենոմեն չէ, սակայն կարծում եմ, որ կարեւոր  է, որ մեզնից բոլորը լինեն քաղաքացի այսօր, երեկ եւ վաղը, այլ ոչ միայն վտանգի պահին»,-ընդգծեց Արմեն Սարգսյանը:
Ազգային ժողովի «Հայաստանի Հանրապետական կուսակցություն» և «Հայ Յեղափոխական Դաշնակցություն» խմբակցությունների 65 պատգամավորների գրավոր դիմումով Հայաստանի Հանրապետության նախագահի պաշտոնում առաջադրվել է Արմեն Վարդանի Սարգսյանը: Նախագահի ընտրության հարցի քննարկումը մեկնարկել է մարտի 1-ին, իսկ քվեարկությունը տեղի կունենա մարտի 2-ին:

Armenia has well-aware and viable civil society, says Sarkissian
YEREVAN, MARCH 1, ARMENPRESS. One of the achievements of the past years in Armenia is creation of the civil society, presidential candidate Armen Sarkissian said during parliamentary debates on the election of the 4th President of Armenia.
“We have a viable civil society which knows its place and role in the country’s political system and is aware of the social-civil problems, which is destined to  have a great role in Armenia’s democracy. It is necessary that we, each of us, be representatives of the ruling power, the opposition, the civil society, the media, be able to fully understand and bear the share of responsibility which he has for the development of the country, by also not avoiding to display initiatives in certain cases.
Being a citizen is one of the unique resources which will free us from the phenomena of seeking guilty and responsible people in every matter, presenting some demands to others. Being citizens is our absolute necessity”, he said.
Sarkissian reminded that at times of crises throughout the history, Armenians have become a fist, united and responsible, and cited the 2016 April War, when Azeri forces attacked Artsakh.
“In April, every Armenian, young or old, once again became citizens and stood up for the defense of our country – Artsakh. Of course, this isn’t solely an Armenian occurrence, but I believe that it is important for all of us to be citizens, today and tomorrow, not just at times of danger”, he said.