Նալբանդյանը հանդիպել է ՄԱԿ-ի Ժնևի գրասենյակի գլխավոր տնօրենին
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխատանքային այցով Ժնևում գտնվող Հայաստանի ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հանդիպեց ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարի տեղակալ, Ժնևի գրասենյակի գլխավոր տնօրեն Մայքլ Մյոլլերին:
Հանդիպմանը երկուստեք գոհունակություն հայտնվեց Միավորված ազգերի կազմակերպության և նրա կառույցների աշխատանքներում Հայաստանի ակտիվ ներգրավվաածության կապակցությամբ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչությունից, Հայաստանի արտգործնախարարն ու ՄԱԿ-ի Ժնևի գրասենյակի գլխավոր տնօրենը մտքեր փոխանակեցին Մարդու իրավունքների խորհրդի 37-րդ նստաշրջանի օրակարգի վերաբերյալ, անդրադարձան ցեղասպանությունների և մարդկության դեմ հանցագործությունների կանխարգելման բնագավառում Հայաստանի նախաձեռնություններին: Այս համատեքստում նախարար Նալբանդյանը նշեց, որ Ցեղասպանության հանցագործությունը կանխարգելելու և պատժելու մասին կոնվենցիայի 70-ամյակի կապակցությամբ Հայաստանը հանդես է եկել գործողությունների հստակ առաջարկություններ պարունակող և կանխարգելման ուղղությամբ ՄԱԿ-ի և նրա անդամ երկրների գործունեության վերաբերյալ Մարդու իրավունքների խորհրդի նոր բանաձև ընդունելու նախաձեռնությամբ։ Նախարար Նալբանդյանը զրուցակցին տեղեկացրեց նաև, որ Հայաստանը դեկտեմբերի 9-ին Ցեղասպանության հանցագործության զոհերի հիշատակի միջազգային օրվա կապակցությամբ կազմակերպելու է Ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործության երրորդ գլոբալ ֆորումը, որը նվիրված է լինելու կրթության միջոցով ցեղասպանությունների կանխարգելմանը:
Զրուցակիցներն անդրադարձան «Կայուն զարգացման 2030 օրակարգում» ներառված նպատակներին, կարևորեցին դրանց արդյունավետ իրականացումն ու այդ ուղղությամբ ՄԱԿ-ի անդամ երկրների համագործակցությունը: Այս համատեքստում Էդվարդ Նալբանդյանը զրուցակցին ներկայացրեց «Կայուն զարգացման նպատակների» իրագործման շրջանակներում Հայաստանի ներգրավվածությունը և իրականացրած աշխատանքները:
Հանդիպմանը անդրադարձ կատարվեց հոկտեմբերին Երևանում կայանալիք Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գագաթաժողովին։
Էդվարդ Նալբանդյանը Մայքլ Մյոլլերին ներկայացրեց ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ Հայաստանի և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների կողմից գործադրվող ջանքերը։

Министр ИД Армении Э. Налбандян встретился в Женеве с Генеральным директором женевского отделения ООН Майклом МеллеромՀամօգտագործել
Министр ИД Армении Э. Налбандян встретился в Женеве  с Генеральным директором
женевского отделения ООН Майклом МеллеромՀամօգտագործել
Находящийся в Женеве с рабочим визитом министр ИД РА Э. Налбандян встретился с заместителем генсека ООН Генеральным директором женевского отделения Майклом Меллером.Համօգտագործել
Участники выразили обоюдное удовлетворение активным вовлечением Армении в работу ООН и ее структур.
Как сообщили  «Арменпресс» в службе информации министерства, стороны обменялись мыслями о повестке 37-ой сессии Совета по защите прав человека, обратились к инициативам Армении по предупреждению геноцидов и преступлений против человечества. В этом контексте Э. Налбандян отметил, что к 70-летию Конвенции ООН о предупреждении преступления геноцида и ответственности за него Армения выступила с конкретными предложениями и инициативой принятия новой резолюции в Совете по правам человека.
Э. Налбандян сообщил также, что Армения в связи с Международным днем памяти жертв Геноцида 9 декабря организует третий глобальный форум Против преступления Геноцида, который будет посвящен предупреждению геноцида средствами образования.
Обратившись к целям Повестки дня в области устойчивого развития на период до 2030 года, стороны отметили необходимость ее эффективной реализации и сотрудничества стран – членов ООН. В этом контексте Э. Налбандян представил собеседнику вовлеченность Армении в реализацию программы «Цели устойчивого развития» и проделанную работу.
На встрече обратились также к проведению форума Международной организации франкофонии, который пройдет в Ереване в октябре месяце.
Э. Налбандян представил также усилия Армении и стран-сопредседателей Минской группы по мирному урегулированию карабахского конфликта.