2020 թվականի Օլիմպիական խաղերի թալիսմաններ են ընտրվել ճապոնական անիմեի ոճով արված ֆիգուրները
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 2020 թականի Տոկիոյի ամառային Օլիմպիական խաղերի եւ Պարալիմպիական խաղերի պաշտոնական թալիսմաններ են ընտրվել ճապոնական անիմի ոճով պատրաստված ֆիգուրները՝ համապատասխանաբար կապույտ եւ վարդագույն վանդակավոր նախշով: Փետրվարի 28-ին այս որոշման մասին հայտարարել Է Խաղերի կազմկոմիտեին կից հատուկ խորհուրդը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Խորհուրդը հիմնվել Է քվեարկության արդյունքների վրա, որն անցկացվել Է Ճապոնիայի տարրական դպրոցների ավելի քան 16 հազար աշակերտների շրջանում: Ինչպես փետրվարի 28-ին հայտնել Է NHK հանրային հեռուստատեսությունը, Խաղերի թալիսմանի որոշման այս միջոցն առաջին անգամ Է օգտագործվել օլիմպիական շարժման պատմության մեջ:

Талисманами Олимпиады 2020 года выбраны стилизованные фигурки в стиле японского аниме
Официальными талисманами летней токийской Олимпиады и Паралимпиады 2020 года выбраны стилизованные фигурки в стиле японского аниме соответственно с синим и розовым клетчатым узором. О таком решении объявил в среду специальный совет при оргкомитете Игр, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Он основывался на результатах голосования, проведенного среди учеников более 16 тысяч японских начальных школ. Как сообщило в среду общественное телевидение NHK, такой способ определения талисмана Игр был использован впервые в истории олимпийского движения.