Արեւելյան Գութայում սկսել Է գործել առաջին հումանիտար դադարը
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սիրիայի մայրաքաղաք Դամասկոսի Արեւելյան Գութա արվարձանում սկսել Է գործել առաջին հումանիտար դադարը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը: Վաֆիդին բնակավայրում խաղաղ բնակչության ընդունման համար կազմակերպվել Է միակ «հումանիտար միջանցքը», որը Դամասկոսը կապում Է Արեւելյան Գութայի հետ:
Հումանիտար միջանցքի ելքի մոտ ներկա են ռուսական զինվորական ոստիկանությունը եւ սիրիական բանակի զինծառայողները: Ալ Դուվեյր բնակավայրի մերձակայքում ծավալվել Է շարժական բժշկական կետ, պատրաստված են ավտոբուսներ խաղաղ բնակիչներին ժամանակավոր նշանակման վայր հասցնելու համար: Ավելի վաղ տեղեկացվել Է, որ Արեւելյան Գութայում, սկսած փետրվարի 27-ից ամեն օր ժամը 09:00-ից մինչեւ 14:00-ն կսահմանվի հումանիտար դադար մարտական գործողությունների գոտուց խաղաղ բնակչության դուրսբերման համար:
«Այդ ժամանակաընթացքում սիրիական կառավարական զորքերը կդադարեցնեն ահաբեկիչներին հարվածներ հասցնելը»,- նախօրյակին հայտնել Է Սիրիայում հակամարտող կողմերի հաշտեցման ռուսական կենտրոնի պետ գեներալ-մայոր Յուրի Եվտուշենկոն, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս» գործակալությունը:

YEREVAN, FEBRUARY 27, ARMENPRESS. A daily humanitarian pause has been enforced in East Ghouta, Syria, starting from February 27, the Russian Defense Ministry has said. That will give civilians an opportunity to flee the fighting areas, RT reports.
“As ordered by the Russian president, a daily humanitarian pause from 09:00 to 14:00 (local time) is being introduced starting February 27 to avoid civilian casualties in East Ghouta,” the ministry said in a statement.
The Russian military then suggested introducing similar measures for some other Syrian regions that remain “hotspots of tensions.”
Russian military police and Syrian soldiers are deployed at the exit of the humanitarian corridor. A mobile medical unit and passenger transportation vehicles have been placed near the Al Duveyr settlement.