Արեւելյան Գութայում սկսել Է գործել առաջին հումանիտար դադարը
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սիրիայի մայրաքաղաք Դամասկոսի Արեւելյան Գութա արվարձանում սկսել Է գործել առաջին հումանիտար դադարը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը: Վաֆիդին բնակավայրում խաղաղ բնակչության ընդունման համար կազմակերպվել Է միակ «հումանիտար միջանցքը», որը Դամասկոսը կապում Է Արեւելյան Գութայի հետ:
Հումանիտար միջանցքի ելքի մոտ ներկա են ռուսական զինվորական ոստիկանությունը եւ սիրիական բանակի զինծառայողները: Ալ Դուվեյր բնակավայրի մերձակայքում ծավալվել Է շարժական բժշկական կետ, պատրաստված են ավտոբուսներ խաղաղ բնակիչներին ժամանակավոր նշանակման վայր հասցնելու համար: Ավելի վաղ տեղեկացվել Է, որ Արեւելյան Գութայում, սկսած փետրվարի 27-ից ամեն օր ժամը 09:00-ից մինչեւ 14:00-ն կսահմանվի հումանիտար դադար մարտական գործողությունների գոտուց խաղաղ բնակչության դուրսբերման համար:
«Այդ ժամանակաընթացքում սիրիական կառավարական զորքերը կդադարեցնեն ահաբեկիչներին հարվածներ հասցնելը»,- նախօրյակին հայտնել Է Սիրիայում հակամարտող կողմերի հաշտեցման ռուսական կենտրոնի պետ գեներալ-մայոր Յուրի Եվտուշենկոն, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս» գործակալությունը:

В Восточной Гуте наступила первая гуманитарная пауза
В населенном пункте Вафидин организован единственный "гуманитарный коридор" для приема мирного населения, связывающий Дамаск с Восточной Гутой. На выходе из гумкоридора присутствуют российская военная полиция и военнослужащие сирийской армии, сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
В поселении Аль-Дувейр около гумкоридора развернут мобильный медпункт, подготовлены автобусы для транспортировки мирных граждан в места временного пребывания.
Ранее сообщалось, что в пригороде Дамаска Восточная Гута начиная со вторника ежедневно с 09:00 до 14:00 будет вводиться гуманитарная пауза для выхода мирного населения из зоны боевых действий. "На это время сирийские правительственные войска будут приостанавливать нанесение ударов по террористам", - сообщил накануне начальник российского центра по примирению враждующих сторон в Сирии генерал-майор Юрий Евтушенко.
По его словам, пятичасовая гуманитарная пауза будет действовать в районах населенных пунктов Дума и Арбил. Для пропуска мирных жителей при содействии Сирийского общества Красного Полумесяца подготовлен гуманитарный коридор с выходом в районе населенного пункта Мухайям аль-Вафели, сказал генерал.