ՀՀ դեսպանը Ռումինիայի ՆԳՆ պետքարտուղարի հետ քննարկել է համագործակցության նոր հնարավորությունները
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռումինիայում Հայաստանի դեսպան Սերգեյ Մինասյանը փետրվարի 22-ին հանդիպեց Ռումինիայի Ներքին գործերի նախարարության պետքարտուղար Ռոբերտ Մարինի հետ: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչությունից:
Պետքարտուղար Մարինը, ողջունելով դեսպան Մինասյանին, նրան մաղթեց արգասավոր դիվանագիտական գործունեություն: Դեսպան Մինասյանը շնորհակալություն հայտնեց հանդիպման համար և նշեց, որ անցած տարվա նոյեմբերին Բրյուսելում ստորագրված ԵՄ -Հայաստան Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը (CEPA) բարենպաստ մթնոլորտ և հնարավորություն է ստեղծում տարբեր ոլորտներում Ռումինիայի հետ երկկողմ և բազմակողմ ձևաչափերում համագործակցության համար:
Կողմեր համաձայնեցին, որ նկատի ունենալով Ռումինիայի ՆԳՆ գործառույթների լայն շրջանակը, որն ընդգրկում է ոստիկանությունից մինչև բնական և տեխնածին աղետների դեմ պայքարը, ճգնաժամային կառավարումը, քաղաքացիական պաշտպանության բաղադրիչները և այլ ենթաբնագավառներ, հնարավորություն կա ուրվանշել համագործակցության այնպիսի ուղղություններ կամ ծրագրեր, որոնք կարող են արդյունավետ և փոխադարձաբար շահավետ լինել երկու երկրների համար:

Armenian Ambassador, Romania Secretary of State for Ministry of Internal Affairs discuss development of co-op
Armenian Ambassador, Romania Secretary of State for Ministry of Internal Affairs discuss
development of co-op
YEREVAN, FEBRUARY 24, ARMENPRESS. Armenia’s Ambassador to Romania H.E. Sergey Minasyan had a meeting on February 22 with Robert Marin, Secretary of State of the Ministry of Internal Affairs, the foreign ministry told ARMENPRESS.
During the meeting the Armenian Ambassador mentioned that the recently signed CEPA deal between Armenia and the EU created favorable atmosphere and opportunities for bilateral and multilateral cooperation with Romania.
The sides agrees that there is an opportunity to outline cooperation directions which can be of mutual benefit for both countries, taking into account the wide circle of functions of the Romanian interior ministry – ranging from law enforcement to crisis management and fight against natural disasters.