Հայաստանում ակտիվորեն իրականացվում է 54 կառուցապատման ներդրումային ծրագիր
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի քաղաքաշինության պետական կոմիտեն ակտիվորեն զբաղվում է ներդրումային կառուցապատման ծրագրեր կազմելով: Կոմիտեի կողմից համակարգվող 54 կառուցապատման ներդրումային ծրագրերն իրականացվում են պետական և մասնավոր վարկային միջոցների հաշվին:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ փետրվարի 23-ին լրագրողների հետ զրույցում այս մասին ասաց կոմիտեի նախագահ Նարեկ Սարգսյանը:
« 2017-ի կառուցապատման ներդրումային ծրագրերի ընդհանուր կատարողականի կանխատեսման ցուցանիշը կազմել է մոտ 87 340 000 ԱՄՆ դոլար: Այս տարվա հունվարի 1-ի դրությամբ ներդրումային ծրագրերի կանխատեսման ցուցանիշը կազմել է 99 200 000 ԱՄՆ դոլար»,-ասաց Սարգսյանը:
Ծավալներով առանձնանում են Երևանի 33-րդ թաղամասի՝ ներկայիս Ֆիրդուսի շուկայի տարածքի, «Նոյ» ազգագրական թաղամասի, «Հին Երևան» կառուցապատման ներդրումային ծրագրերը: Պետական բյուջեի հաշվին ավարտվել են Գավառի թատրոնի շենքի  և շատ այլ կառույցների շինարարություններ:

YEREVAN, FEBRUARY 23, ARMENPRESS. The state committee of urban development of Armenia is actively engaged in designing construction investment programs. 54 construction investment programs, coordinated by the committee, are being implemented with state and private loan resources, president of the committee Narek Sargsyan told a press conference on February 23.
“The indicator of forecast of the total performance of 2017 construction investment programs comprised about 87,340,000 USD. As of January 1 of this year, the forecast indicator of investment programs comprised 99,200,000 USD,” Sargsyan said.
The most large scale investment programs include the current Firdus market area of Yerevan, the Noah ethnographic district and the Old Yerevan project.