Փայլանը Պոլսո Հայոց պատրիարքի ընտրության հարցով դիմել է Թուրքիայի ներքին գործերի նախարարին
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի քրդամետ Ժողովուրդների դեմոկրատական կուսակցության պատգամավոր Գարո Փայլանը Ստամբուլի նահանգապետարանի ձեռքով Պոլսո Հայոց պատրիարքի ընտրության գործընթացը կասեցնելու վերաբերյալ հարցում է հղել ներքին գործերի նախարար Սուլեյման Սոյուլին: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է «Ակոս» պարբերականը:
Փայլանը հարցադրման մեջ հիշեցրել է, որ դեռևս 2017 թվականի ապրիլի 16-ի սահմանադրական հանրաքվեից առաջ երկրի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը խոստացել էր հայ համայնքին զբաղվել պատրիարքի ընտրության հարցով:
Պատգամավորը նշել է, որ պատրիարք Մեսրոպ Մութաֆյանը ծանր հիվանդության պատճառով չի կարող պաշտոնավարել, ինչը նկատի ունենալով 2010 թվականին հակառակ հայ եկեղեցական կանոնների Արամ Աթեշյանը նշանակվեց պատրիարքական փոխանորդի պաշտոնում:
Թեպետ 2017 թվականի մարտի 15-ին 1863 թվականի Ազգային սահմանադրության ու անհրաժեշտ կարգի համաձայն Գարեգին արքեպիսկոպոս Բեքչյանն ընտրվեց պատրիարքական տեղապահի պաշտոնում, սակայն արդեն 2018 թվականի փետրվարի 5-ին Ստամբուլի նահանգապետարանը նամակ հղեց պատրիարքարան, որում ասվում էր, որ իրենք ճանաչում են միայն Աթեշյանին:
«Այն դեպքում, երբ հայ համայնքը սպասում էր պատրիարքի ընտրությունների իրականացմանը, որի իրավունքն ունի, պետության միջամտությունը գործընթացին թե ոտնահարում է մեր եկեղեցական ավանդույթները, թե համայնքի ներսում հուսահատություն է առաջացնում»,- նշել է Փայլանը:
Նա այս համատեքստում հարցադրումներ է արել Սոյլուին՝ նշելով, թե ի՞նչ հիմքով է պետությունը միջամտել պատրիարքի ընտրության գործընթացին: Հաշվի առնելով, որ Մութաֆյանը բժշկական սարքերի միջոցով կարող է երկար տարիներ ապրել, արդյոք դա ենթադրում է, որ այդ տարիների ընթացքում հայ համայնքը պետք է ղեկավարվի պետության վերակացուի կողմից:
Բացի այդ, Փայլանը փորձել է հետաքրքրվել, թե պատրիարքական ընտրության վերաբերյալ երկրի նախագահ Էրդողանի հայտարարությունից հետո ի՞նչն է փոխվել, ինչո՞ւ է կասեցվել ընտրական գործընթացը, ինչո՞ւ է նահանգապետի տեղակալը եկեղեցական կանոնների համաձայն ընտրված պատրիարքական տեղապահի համար կիրառել «այսպես կոչված» ձևակերպումը:

MP Garo Paylan requests explanation from Turkey interior minister on Istanbul patriarchate interference
MP Garo Paylan requests explanation from Turkey interior minister on Istanbul patriarchate
interference
YEREVAN, FEBRUARY 22, ARMENRESS. Ethnic Armenian MP of Turkey from the People’s Democratic Party (HDP) Mr. Garo Paylan has sent an inquiry to the country’s interior minister Süleyman Soylu regarding the Istanbul government’s interference and obstruction of the Armenian Patriarch election, Agos reports.
In the inquiry, the lawmaker reminded that back in 2017, before the constitutional referendum, President Recep Tayyip Erdogan had vowed to the Armenian community of Turkey to deal with the patriarchal election issue.
Mr. Paylan mentioned that Patriarch Mesrop Mutafyan is incapacitated due to severe illness, which was the reason of Aram Ateshyan’s appointment as patriarchal vicar in 2010, however the appointment was against the rules of the Armenian Church.
Although Archbishop Garegin Bekchyan was elected as patriarchal locum tenens on March 15, 2017 in accordance to the constitution and all necessary procedures, the Istanbul Governor’s Office sent a letter on February 5, 2018 to the patriarchate, claiming they only acknowledge Ateshyan.
“In the case when the Armenian community was waiting for the patriarchal elections which it is entitled to, state interference in the process both ignores our church traditions and causes despair within the community”, Mr. Paylan said.
In this context, the MP asked the interior minister on what grounds the state has interfered in the patriarchal election process.
Paylan asked what has changed after the statement of President Erdogan regarding the election, why was the process stopped, and why has the Deputy Governor used the term “so-called” when addressing the elected locum tenens.