Մադուրոն հայտարարել Է ոսկով պաշտպանված նոր կրիպտոարժույթի թողարկման մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վենեսուելայի նախագահ Նիկոլաս Մադուրոն փետրվարի 21-ին հայտարարել Է շուտով եւս մեկ գաղտնարժույթի ՝ ոսկե «պետրոյի» թողարկման մասին: Մադուրոյի խոսքով՝ դա տեղի կունենա հաջորդ շաբաթ, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Ես չեմ ցանկանում արագացնել իրադարձությունները, բայց մենք անակնկալ ունենք ոսկե «պետրոյի» վերաբերյալ, որը կունենա նույնպիսի պարամետրեր, ինչպես եւ նավթային «պետրոն»: Դա հաջորդ շաբաթվա թեմա Է»,- մեջբերում Է Մադուրոյի հայտարարությունը Globovision ալիքը:
Նավթով պաշտպանված «պետրոյի» իրացումը Վենեսուելայում սկսվել Է փետրվարի 20-ին: Մադուրոն արդեն հայտարարել Է, որ «պետրոյի» նախնական վաճառքների ծավալը հասել Է 735 միլիոն դոլարի: Այսպիսով, Վենեսուելան դարձել Է առաջին երկիրը՝ սեփական գաղտնարժույթով, որը պաշտպանվում Է նավթի, ոսկու եւ ադամանդի պաշարներով, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Мадуро объявил о выпуске новой криптовалюты, поддержанной золотом
Президент Венесуэлы Николас Мадуро объявил в среду о скором выпуске в оборот еще одной криптовалюты — золотого "петро", сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
По словам Мадуро, это произойдет на следующей неделе.
"Я не хочу торопить события, но у нас есть сюрприз относительного золотого "петро", который будет иметь такие же параметры, как и нефтяной "петро". Это тема следующей недели", — приводит канал Globovision заявление Мадуро.
Реализация "петро", поддержанного нефтью, началась в Венесуэле 20 февраля. Мадуро уже заявил, что объем предварительных продаж "петро" достиг 735 миллионов долларов. Таким образом, Венесуэла стала первой страной с собственной криптовалютой, которая поддерживается запасами нефти, золота и бриллиантов.