Մադուրոն հայտարարել Է ոսկով պաշտպանված նոր կրիպտոարժույթի թողարկման մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վենեսուելայի նախագահ Նիկոլաս Մադուրոն փետրվարի 21-ին հայտարարել Է շուտով եւս մեկ գաղտնարժույթի ՝ ոսկե «պետրոյի» թողարկման մասին: Մադուրոյի խոսքով՝ դա տեղի կունենա հաջորդ շաբաթ, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Ես չեմ ցանկանում արագացնել իրադարձությունները, բայց մենք անակնկալ ունենք ոսկե «պետրոյի» վերաբերյալ, որը կունենա նույնպիսի պարամետրեր, ինչպես եւ նավթային «պետրոն»: Դա հաջորդ շաբաթվա թեմա Է»,- մեջբերում Է Մադուրոյի հայտարարությունը Globovision ալիքը:
Նավթով պաշտպանված «պետրոյի» իրացումը Վենեսուելայում սկսվել Է փետրվարի 20-ին: Մադուրոն արդեն հայտարարել Է, որ «պետրոյի» նախնական վաճառքների ծավալը հասել Է 735 միլիոն դոլարի: Այսպիսով, Վենեսուելան դարձել Է առաջին երկիրը՝ սեփական գաղտնարժույթով, որը պաշտպանվում Է նավթի, ոսկու եւ ադամանդի պաշարներով, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Venezuela to have new gold-backed cryptocurrency
YEREVAN, FEBRUARY 22, ARMENPRESS. Venezuelan President Nicolas Maduro has said that the country received $735 million in the first day of a pre-sale of the new “petro” cryptocurrency.
“I don’t want to get ahead of time, but we have a surprise regarding the gold petro, which will have similar parameters like the oil petro”, he said, adding that the new cryptocurrency of the country will hit the markets next week.
Venezuela began selling the oil-backed petro since February 20.
Venezuela became the first country to have its own cryptocurrency backed with oil, gold and diamond reserves, RIA Novosti reported.