Պետք է զերծ մնալ լարվածությունը սրող հայտարարություններից. Ֆրանսիայի ԱԳՆ-ն անդրադարձել է «Երևանը վերադարձնելու» Ալիևի հայտարարությանը
Պետք է զերծ մնալ լարվածությունը սրող հայտարարություններից. Ֆրանսիայի ԱԳՆ-ն
անդրադարձել է «Երևանը վերադարձնելու» Ալիևի հայտարարությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարարությունն անդրադարձել է փետրվարի 8-ին «Նոր Ադրբեջան» իշխող կուսակցության համագումարի ժամանակ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի արած հայտարարությանը, թե «Հայաստանի նկատմամբ ճնշումները շարունակվելու են, որպեսզի վերադարձնեն պատմական հողերը՝ Երևանը և, ընդհանրապես, Հայաստանը»:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, հարցին՝ ինչպիսին է Ֆրանսիայի դիրքորոշումը նման հայտարարությունների վերաբերյալ, որոնք ոչ միայն հակասում են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի սկզբունքներին, այլ նաև սպառնում են Հայաստանի գոյությանը՝ Ֆրանսիայի ԱԳՆ-ն պատասխանել է. «Ֆրանսիան շարունակում է լիարժեք մասնակցել ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման բանակցային լուծման որոնմամբ: Մենք կոչ ենք անում հակամարտության կողմերին բարեխիղճ աշխատել այս ուղղությամբ, մասնավորապես, զերծ մնալով յուրաքանչյուր հայտարարություններից և գործողություններից, որոնք կարող են սրել լարվածությունը»:
Ավելի վաղ ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան Ալիևի հայտարարության կապակցությամբ նշել էր. «Ռուսաստանում տեսել են Ադրբեջանի նախագահի ելույթը՝ իշխող կուսակցության համագումարում: Հիանալի գիտենք, որ Ադրբեջանի հարաբերությունները հարևան Հայաստանի հետ խիստ լարված են և նման հայտարարություններն ակնհայտորեն չեն նպաստում լարվածության թուլացմանը»:
ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Տիգրան Բալայանն էլ անդրադառնալով Ալիևի հայտարարությանը՝ ենթադրել էր, որ  նա այդպիսով սկսել է իր «նախընտրական» քարոզարշավը: «Ադրբեջանի գերագույն «ճնշողը» սկսել է նախընտրական քարոզարշավը»: Եվ գնաց… Ի դեպ, հենց նա էր ասել, որ Ադրբեջանում պաշպանված են բոլոր հիմնարար ազատությունները»,- նշել էր Բալայանը:

It’s necessary to avoid announcements leading to escalation of tension – French Foreign Ministry comments on Aliyev’s announcement on “bringing Yerevan back”
It’s necessary to avoid announcements leading to escalation of tension – French Foreign
Ministry comments on Aliyev’s announcement on “bringing Yerevan back”
YEREVAN, FEBRUARY 20, ARMENPRESS. The Foreign Ministry of France has commented on the announcement of Azerbaijani president Ilham Aliyev on February 8 during the congress of the ruling party of Azerbaijan Yeni Azərbaycan, where he said that “pressures against Armenia will be continued in order we bring back our historical lands, Yerevan and Armenia in general”.
ARMENPRESS reports to the question what the position of France is on such announcements that not only contradict the principles of the OSCE Minsk Group, but are also threat to the existence of Armenia, the French Foreign Ministry responded, “France continues participating in the search of a negotiated solution to Karabakh conflict. We call on the conflicting sides to conscientiously work in this direction and particularly to refrain from any announcement or move that can lead to escalation of the situation”.
Earlier, the official representative of the Russian Foreign Ministry Maria Zakharova had commented on the announcement of Azerbaijani president Ilham Aliyev, saying, “We watched the speech of the Azerbaijani president in Russia during the congress of the ruling party. We know very well that the relations of Azerbaijan with neighboring Armenia are extremely tense and such announcements obviously do not de-escalate the situation”.