Արտերկրում հաշվառված մեքենաներով Հայաստան եկող զբոսաշրջիկներն ազատվել են ճանապարհային հարկից
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այլ պետություններում հաշվառված մարդատար մեքենաները Հայաստան մուտք գործելիս ազատվել են ճանապարհային հարկից: Նորմը սահմանվել է 2018 թվականի հունվարի 1-ից ուժի մեջ մտած Հարկային օրենսգրքով: «Սա ընդգծված քաղաքականություն է և նպատակ ունի նպաստելու զբոսաշրջային հոսքերի ավելացմանը: Իրենց մարդատար ավտոմեքենաներով Հայաստան գալ ցանկացողներն արդեն ստիպված չեն լինի յուրաքանչյուր 15 օրվա համար վճարել ճանապարհային հարկ»,-«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց Պետեկամուտների կոմիտեի նախագահի տեղակալ Վախթանգ Միրումյանը:
Նա տեղեկացրեց, որ այս փոփոխության արդյունքում պետբյուջե մուտք չի գործի 2.5 միլիարդ դրամ: «Նախորդ տարի 2.5 միլիարդ դրամի չափով ճանապարհային վճար ենք ունեցել օտարերկրյա պետությունում գրանցված տրանսպորտային միջոցով ՀՀ մուտք գործելու դեպքում»,-հավելեց պաշտոնյան:
Միրումյանի խոսքով` ընթացիկ տարվա հունվարի 1-ից ուժի մեջ մտած Հարկային օրենսգիրքը մի քանի տասնյակ դրույթներ է պարունակում, որոնք ենթադրում են հարկման մեխանիզմների կատարելագործում` հօգուտ գործարար միջավայրի:

Зарегистрированные в зарубежных странах транспортные средства освобождены от налогов при въезде в Армению
Зарегистрированные в зарубежных странах транспортные средства освобождены от
налогов при въезде в Армению
Новый налоговый кодекс предусматривает отмену при въезде в Армению дорожного налога для зарегистрированных в зарубежных странах транспортных средств.
«Это подчеркнутая политика, направленная на содействие увеличению туристического потока. Людям, желающим приехать в Армению на своих пассажирских автомобилях, больше не придется платить дорожный налог каждые 15 дней», - как сообщает Арменпресс, сказал на брифинге вице-председатель Комитета госдоходов Армении Вахтанг Мирумян.
Мирумян отметил, что новый налоговый кодекс, вступивший в силу с 1 января 2018 года, содержит десятки инноваций, направленных на совершенствование механизмов налогообложения в пользу бизнес-среды.