Ֆրանսիայում մահացել Է ջազային ջութակահար Դիդիե Լոքվուդը
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Փետրվարի 18-ին կյանքի 63-րդ տարում Փարիզում վախճանվել Է ֆրանսիացի ջազային ջութակահար Դիդիե Լոքվուդը: Մահը վրա Է հասել սրտի նոպայի հետեւանքով: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է Agence France Presse-ը՝ հղում անելով Լոքվուդի երաժշտական գործակալի տվյալներին:
Իր մահվան նախօրյակին Լոքվուդը մեծ համերգ Է տվել Փարիզի «Բալ Բլոմե» ջազային ակումբում՝ ներկայացնելով իր նոր խտասկավառակը: Ֆրանսիացի երաժիշտը շատ տասնամյակներ համարվել Է աշխարհի լավագույն ջազային ջութակարահարը:
2003 թվականին երաժիշտն ստացել Է պետական բարձրագույն պարգեւը՝ Պատվո լեգեոնի շքանշան: Նա նաեւ պարգեւատրվել Է «Վաստակի համար» շքանշանով, որը Ֆրանսիայում շնորհում են ինչպես գիտնականներին, այնպես Էլ մշակույթի ականավոր գործիչներին:
Դիդիե Լոքվուդը գրել Է երկու օպերա, ջութակի եւ նվագախմբի երկու կոնցերտ, դաշնամուրի եւ նվագախմբի կոնցերտ, մի քանի քնարական պոեմ, մի քանի կինոֆիլմերի երաժշտություն, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Во Франции умер джазовый скрипач Дидье Локвуд
Дидье Локвуд, французский джазовый скрипач, скончался в Париже в воскресенье, 18 февраля, на 63-м году жизни. Смерть наступила в результате сердечного приступа. Как передает Арменпресс, об этом сообщило Agence France Presse по данным, полученным от музыкального агента Локвуда.
Накануне своей смерти Локвуд отыграл большой концерт в известном парижском джазовом клубе "Баль Бломе", представляя свой новый компакт-диск. Французский музыкант многие десятилетия считался лучшим джазовым скрипачом в мире.
В 2003 году музыкант получил высшую государственную награду - Орден Почетного легиона. Также он был награжден орденом "За заслуги", которым во Франции удостаиваются как ученые, так и выдающиеся деятели культуры.
Дидье Локвуд написал две оперы, два концерта для скрипки с оркестром, концерт для фортепьяно с оркестром, несколько лирических поэм, музыку к нескольким кинофильмам.