Թուրքիայի վարչապետի այցը Գերմանիա ուղեկցվել է բողոքի ցույցերով
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի վարչապետ Բինալի Յըլդըրըմի՝ Բեռլինում Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելի հետ մամուլի ասուլիսն ուղեկցվել է բողոքի ակցիաներով: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է գերմանական Deutsche Welle-ի թուրքական ծառայությունը:
Մամուլի ասուլիսին ներկա լրագրողներից մեկը, ով աշխատում է քրդական BasNews գործակալության համար, ոտքի է կանգնել և պարզել է լուսանկար, որը, նրա համոզմամբ, արվել է Աֆրինում՝ թուրքական զինուժի գործողությունների հետևանքով:
Այս արարքից զայրացած Յըլդըրըմը հայտարարել է, որ լուսանկարը կեղծ է և հորդորել է իրականությունը տեսնելու համար անձամբ այցելել Աֆրին: «Մի փորձեք ազդեցություն գործել այստեղի մարդկանց վրա»,- ասել է Թուրքիայի վարչապետը:
Նախքան ասուլիսը ևս բողոքի ցույց է կազմակերպվել Յըլդըրըմի դեմ:  Կանցլերի գրասենյակի դիմաց հավաքված խումբը հորդորել է գերմանական կողմին դադարեցնել զենքի վաճառքը Թուրքիային, ինչպես նաև վերջ տալ Աֆրինի ռազմական գործողություններին:

Визит премьер-министра Турции Бинали Йылдырыма в Германию сопровождался акциями протеста
Визит премьер-министра Турции Бинали Йылдырыма в Германию сопровождался акциями протеста, в том числе, во время совместной пресс-конференции с канцлером Германии Ангелой Меркель. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает газета  Deutsche Welle.
Один из журналистов из курдского агентства BasNews во время совместной пресс-конференции встал и протянул фотоснимок, на котором, по его мнению, запечатлены последствия турецкой операции в Африне.
Премьер-министр Турции Бинали Йылдырым заявил, что фото является фальсификацией, а чтобы узнать истину он призвал журналиста поехать в Африн. «Не пытайтесь оказать влияние на присутствующих»,- сказал премьер-министр Турции Бинали Йылдырым.
До начала совместной пресс-конференции с канцлером Германии Ангелой Меркель у офиса Меркель собрались протестующие, которые требовали, в частности, не продавать больше оружия Турции, а талже прекратить операцию в Африне.