Թուրքիայի վարչապետի այցը Գերմանիա ուղեկցվել է բողոքի ցույցերով
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի վարչապետ Բինալի Յըլդըրըմի՝ Բեռլինում Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելի հետ մամուլի ասուլիսն ուղեկցվել է բողոքի ակցիաներով: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է գերմանական Deutsche Welle-ի թուրքական ծառայությունը:
Մամուլի ասուլիսին ներկա լրագրողներից մեկը, ով աշխատում է քրդական BasNews գործակալության համար, ոտքի է կանգնել և պարզել է լուսանկար, որը, նրա համոզմամբ, արվել է Աֆրինում՝ թուրքական զինուժի գործողությունների հետևանքով:
Այս արարքից զայրացած Յըլդըրըմը հայտարարել է, որ լուսանկարը կեղծ է և հորդորել է իրականությունը տեսնելու համար անձամբ այցելել Աֆրին: «Մի փորձեք ազդեցություն գործել այստեղի մարդկանց վրա»,- ասել է Թուրքիայի վարչապետը:
Նախքան ասուլիսը ևս բողոքի ցույց է կազմակերպվել Յըլդըրըմի դեմ:  Կանցլերի գրասենյակի դիմաց հավաքված խումբը հորդորել է գերմանական կողմին դադարեցնել զենքի վաճառքը Թուրքիային, ինչպես նաև վերջ տալ Աֆրինի ռազմական գործողություններին:

Turkish PM’s visit to Germany accompanied by protests
YEREVAN, FEBRUARY 16, ARMENPRESS. Turkish Prime Minister Binali Yildirim’s press conference with German Chancellor Angela Merkel in Berlin was accompanied by protests, Deutsche Welle reports.
During the press conference one of the reporters from the Kurdish BasNews agency, showed a photo which was made in Syria’s Afrin due to the Turkish military operations.
Angered by this step the Turkish PM said that photo is fake and urged to personally visit Afrin to see the reality. “Do not try to have an influence on the people here”, the Turkish PM said.
Before the press conference another protest was organized against Yildirim. The people gathered outside the Chancellor’s office urged the German side to stop selling weapons to Turkey, as well as the military operations in Syria.