ՆԱՏՕ-ում Հունաստանին եւ Թուրքիային կոչ են արել թուլացնել լարավածությունը Եգեյան ծովում
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Ենս Ստոլտենբերգը Հունաստանին եւ Թուրքիային կոչ Է արել շարւնակել երկխոսությունը՝ Էսկալացիայից խուսափելու եւ Եգեյան ծովում տեղի ունեցած միջադեպից հետո լարվածությունը նվազեցնելու համար, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Լրագրողներին մեկնաբանելով իրադրությունը՝ Ստոլտենբերգը հայտարարել Է, որ «այդ հարցը նախարարական հանդիպման ժամանակ քննարկել Է Հունաստանի եւ Թուրքիայի պաշտպանության նախարարների հետ կայացած բանակցություններում»:
Նրա խոսքով՝ հանդիպման մասնակիցներին «իրազեկել են Եգեյան ծովի արեւելյան մասում առափնյա պահպանության նավերի մասնակցությամբ միջադեպի մասին»:
«Ես ղջունում եմ այն փաստը, որ երկու վարչապետները հաղորդակցվել են հեռախոսով, ես նրանց կոչ եմ անում պահպանել ուղղակի շփում՝ ապագայում նման միջադեպերից խուսափելու համար, նվազեցնելու լարվածությունը եւ խուսափելու Էսկալացիայից»,- հայտարարել Է Ստոլտենբերգը:
Նա նշել Է, որ «Թուրքիան եւ Հունաստանը ՆԱՏՕ-ի գծով կարեւոր դաշնակիցներ են»: «Մենք ցանկանում ենք հնարավորինս ամեն ինչ անել՝ լուրջ խնդիրներից ու հակամարտության Էսկալացիայից եւ երկու երկրների միջեւ լարվածությունից խուսափելու համար»,- ասել Է ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարը:

В НАТО призвали Грецию и Турцию снизить напряженность в Эгейском море
Генсек НАТО Йенс Столтенберг призвал Грецию и Турцию продолжать диалог, чтобы избегать эскалации и снизить напряженность после инцидента в Эгейском море, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Комментируя ситуацию журналистам, Столтенберг заявил, что "обсудил этот вопрос на переговорах с греческим и с турецким министрами обороны во время министерской встречи".
По его словам, участников встречи "проинформировали об инциденте в восточной части Эгейского моря с участием судов береговой охраны".
"Я приветствую факт того, что оба премьер-министра общались по телефону, я призываю их поддерживать прямой контакт, чтобы избежать подобных инцидентов в будущем, снизить напряженность и избежать эскалации", — заявил Столтенберг.
Он отметил, что "Турция, и Греция – ценные союзники по НАТО". "Мы хотим сделать все возможное, чтобы избежать настоящих проблем и эскалации конфликта и напряженности между двумя странами", — сказал генсек НАТО.