Երևանը ՏՀՏ ոլորտի 2000-ից ավելի համաշխարհային լիդերների համար կդառնա տեխնոմայրաքաղաք
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հնդկաստանի Հայդերաբադ քաղաքում փետրվարի 19-21-ը կայանալիք Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների համաշխարհային համաժողովի (World Congress on Information Technology - WCIT) ավարտին Հնդկաստանը էստաֆետը կփոխանցի Հայաստանին՝ WCIT 2019-ի նախապատրաստական աշխատանքները մեկնարկելու համար: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց Հայաստանում ՏՏ համաշխարհային համաժողովի կազմակերպիչ՝ Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության (ԻՏՁՄ) նախագահ Ալեքսանդր Եսայանը:
«ՏՏ համաշխարհային համաժողովը 2018-ին Հայաստանում անցկացվելիք Ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովից հետո թերևս հաջորդ ամենաազդեցիկ միջոցառումն է դառնալու Հայաստանի համար: Երևանը տեխնոմայրաքաղաք է  դառնալու ՏՀՏ ոլորտի 2000-ից ավելի համաշխարհային լիդերների համար, ինչը հիանալի հնարավորություններ է ստեղծելու և՛ երկրի իմիջի, և՛ աշխարհի ՏՏ քարտեզում դիրքավորվելու, և՛ ներդրումներ ներգրավելու, և թե՛ տուրիզմի հարցում»,-ասաց Ալեքսանդր Եսայանը:
Նրա խոսքով, ՏՏ հսկաներին Հայաստանը ներկայացնելու հզոր այցեքարտեր կան. Հայաստանը երկիր է, որտեղ ռազմավարական և ինժեներական մտածողության հիմք է դրվում ու զարգացվում է դպրոցից՝ նախ շախմատ, ապա 10 տարեկանից ինժեներական կրթություն: Ըստ Ալեքսանդր Եսայանի` սա խոստումնալից փորձ է, որը կիրառվում է միայն Հայաստանում:
«Պատահական չէ նաև, որ այս համաժողովի անցկացման իրավունքը ստացել ենք հենց «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիաների ծրագրի շնորհիվ: 2014-ին Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունը (ԻՏՁՄ) Մեքսիկայում անցկացվող WCIT-ին ներկայացրել է ինժեներական կրթության մեր փորձը, 2016-ին միևնույն համաժողովի շրջանակում «Արմաթ» կրթական ծրագիրը Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և ծառայությունների համաշխարհային ալյանսի (WITSA) կողմից արժանացել է «Կայուն զարգացման» (Sustainable growth) մրցանակի, իսկ այս տարի համաժողովի շրջանակում Հնդկաստանի հետ կստորագրենք համաձայնագիր «Արմաթ» լաբորատորիաներ արտահանելու վերաբերյալ»,-ասաց Ալեքսանդր Եսայանը:
Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների համաշխարհային համաժողովը 2019-ին անցկացվելու է Հայաստանում: Համաժողովն անցկացվում է Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և ծառայությունների համաշխարհային ալյանսի (WITSA) կողմից 1978 թվականից: Այն ներկայացնում է աշխարհի ՏՀՏ ինդուստրիայի 90 տոկոսը: WITSA-ին 2004 թվականից անդամակցում է նաև ԻՏՁՄ-ն:
Այս տարի WCIT 2018-ին կմասնակցեն ՀՀ տրանսպորտի, կապի և ՏՏ նախարարի տեղակալ Արման Խաչատրյանը, ԻՏՁՄ և ԻՏՁՄ անդամ ընկերությունների ղեկավարներ:

Yerevan to host more than 2000 IT leaders at WCIT 2019
YEREVAN, FEBRUARY 15, ARMENPRESS. Armenia will assume the WCIT 2019 preparations works after the World Congress on Information Technology – WCIT February 19-21 is completed in Hyderabad, India.
The event is held is different countries every year, and the 2019 congress will be held in Yerevan, Alexander Yesayan, president of the Union of Information Technology Enterprises (UITE) – organizer of the event in Armenia – told ARMENPRESS.
“The World Congress on Information Technology will become the next most significant event for Armenia after the 2018 La Francophonie summit. Yerevan will become a technopark capital for more than 2000 global IT leaders, which will create a wonderful opportunity in terms of the country’s image, positioning on the world IT map, attracting investments and tourism”, he said.
In his words, there are powerful visiting cards to present to IT giants – Armenia is a country where strategic and engineering mentality begins developing from school – first of all chess, followed by engineering education from the age of 10. Yesayan says this is a promising experience which is applied only in Armenia.
“It’s no coincidence that we were enabled to hold this congress thanks to the Armath engineering lab program. In 2014 the UITE presented our experience of engineering education at the Mexico WCIT, and at the same time the Armath program was awarded the Sustainable Growth award by WITSA, and this year we will sign an agreement with India on exporting Armath labs”, Yesayan says.
It brings together high-level officials from different countries, heads of multinational organizations, universities and scientific research centers, non-governmental organizations’ representatives and many more.
The WCIT has been held since 1978. Previous hosting countries were Canada, the Netherlands, Malaysia, USA, Greece, Australia, China, Spain, Japan, England, France, Denmark, Mexico, Brazil.
Armenia has been approved as the hosting country for WCIT 2019 during the meeting of the WITSA’s board of directors at WCIT 2014 Mexico.
It is expected 2000-2500 delegates from more than 80 countries of the world. WCIT 2019 will be the first Congress being held in Europe since 2010.