ՀԱԷԿ-ի վերազինման ծրագիրը շարունակվելու է. 2018-ի առաջին 5 ամիսը լինելու է վերակառուցման ակտիվ փուլ
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայկական ատոմային էլեկտրակայանի վերազինման և վերակառուցման ծրագիրը շարունակվելու է: Ինչպես «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում նշեց ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարի տեղակալ Հայկ Հարությունյանը, 2017 թվականին ատոմակայանի վերազինման և վերակառուցման ծրագրի շրջանակում բավական խոշոր աշխատանք է կատարվել, այդ համատեքստում 2018 թ-ի առաջին 5 ամիսը լինելու է վերակառուցման ակտիվ փուլ:
«Այստեղ հիմնականում ներդրումներն ուղղված են անվտանգության մակարդակի բարձրացմանը: Այս վերակառուցման ծրագրի արդյունքում մենք ունենալու ենք առնվազն տասը տոկոս հզորության ավելացում՝ իր էֆեկտիվության հաշվին»,-ասաց Հայկ Հարությունյանը:
Նախարարի տեղակալն անդրադարձավ Ատոմակայանը փակելու մասին դիտարկումներին` նշելով, որ երբեք չեն ասել, թե Հայկական ատոմակայանը հավերժ է աշխատելու: Նա տեղեկացրեց, որ Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալությունը պարբերաբար ուսումնասիրություններ է անում և եզրակացություններ ներկայացնում:
«Մենք նախատեսում ենք Հայկական ատոմային էլեկտրակայանի վերազինման և վերակառուցման ծրագիրը երկարաձգել: Նույն ԵՄ-ում  նմանատիպ բլոկերը երկարացվել են ոչ թե 10, այլ 30 տարով: Այստեղ խնդիր չենք տեսնում: Իհարկե, մենք պետք է հասկանանք, թե երբ ենք դա ապագործարկելու, ինչպես նաև  այս ուղղությամբ մեր հետագա քայլերը: Ոչ մեկ չի ասում, որ մեր ատոմակայանը հավերժ է աշխատելու, բայց մեր ներդրումներն ուղղված են հիմնականում անվտանգության ստանդարտների բարձրացմանը և միշտ էլ այդ ուղղությամբ աշխատել ենք»,-ասաց նա: Հայկ Հարությունյանը հավելեց, որ 1995-2015 թվականներին այդ ուղղությամբ 150 մլն ԱՄՆ դոլարի ներդրում է կատարվել:

Armenian Nuclear Power Plant upgrading program to continue in 2018
YEREVAN, FEBRUARY 13, ARMENPRESS. The program of upgrading and reconstructing the Armenian Nuclear Power Plant will continue in 2018, Hayk Harutyunyan – deputy minister of energy infrastructures and natural resources, told a press conference in Armenpress, adding that significant works were carried out in 2017 within the frames of the NPP upgrading and reconstruction program. In this regard the upcoming five months of 2018 are going to be an active reconstruction stage.
“The investments here are mainly directed to increasing the security level. As a result of this reconstruction program we will have increase in capacity by at least 10% at the expense of its efficiency”, the deputy minister said.
He also commented on rumors over closure of the NPP, stating that they have never said that the NPP will constantly operate. He informed that the International Atomic Energy Agency regularly conducts research and presents conclusions.
“We plan to extend the NPP upgrading and reconstruction program. In the EU similar blocs were extended by 30, rather than 10 years. We do not see any problem here. No one says that our Nuclear Power Plant will operate constantly, but our investments are mainly directed to increasing the safety standards and we have always worked on this path”, he said, adding that in 1995-2015 150 million USD investment has been made on this direction.