Արմեն Սարգսյանն ուժեղ առաջնորդ է. Լորդ Արա Դարզին ողջունում է նրա թեկնածությունը ՀՀ նախագահի պաշտոնի համար
Արմեն Սարգսյանն ուժեղ առաջնորդ է. Լորդ Արա Դարզին ողջունում է նրա
թեկնածությունը ՀՀ նախագահի պաշտոնի համար
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բրիտանահայ անվանի բժիշկ և քաղաքական գործիչ Արա Դարզին ՀՀ նախագահի պաշտոնի համար որպես թեկնածու ՀՀԿ-ի կողմից առաջարկված Արմեն Սարգսյանին համարում է այն մարդը, որը լիակատար կերպով համապատասխանում է Հայաստանի նախագահի պաշտոնին: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին Դարզին նշել է հատուկ տեսաուղերձում:
«Ուրախ էի իմանալ, որ Արմեն Սարգսյանն առաջադրվել է մեծ ներուժ ունեցող՝ Հայաստանի նախագահի պաշտոնին: Արմենին ճանաչում եմ երկար տարիներ: Ծանոթ եմ նրա շատ հատկանիշներին. նա ուժեղ առաջնորդ է, մի անձ, ով նախկինում ներգրավված է եղել քաղաքականության մեջ: Նա անկեղծ, մշտապես հարգանքի և վստահության արժանի անհատ է: Հետևաբար կարծում եմ, որ ֆանտաստիկ հնարավորություն կլինի, եթե նա ստանձնի այդ պաշտոնը»,- ասել է Լորդ Արա Դարզին:
Նա ընդգծել է, որ ցանկացած նախագահի հատկանիշները չափազանց յուրահատուկ են, և Արմեն Սարգսյանը մեկն է, ով համապատասխանում է այդ հատկանիշների զգալի մասին:
«Նա նախկինում ի ցույց է դրել առաջնորդության իր հատկանիշները, մեծ բարոյականության ու արժեքների տեր մարդ է: Կարծում եմ, որ Հայաստանի սահմանադրական փոփոխություններից հետո նա այն անձն է, ով շատ լավ կհամապատասխանի նախագահի պաշտոնին: Նա այնտեղ է լինելու՝ աջակցելու գործադիր մարմնին, վերահսկելու գործառույթները, սակայն միևնույն ժամանակ Հայաստանը լայնորեն ներկայացնելու ողջ աշխարհին, սփյուռքը ներգրավելու, քանի որ, ինչպես գիտենք, ավելի շատ հայեր են բնակվում արտերկրում, քան Հայաստանի ներսում: Հետևաբար կարծում եմ դա կարևոր դերակատարություն է, և նա ունի բոլոր հատկանիշները՝ գործի դնելու իր ուժերն այդ պաշտոնում»,- եզրափակել է Դարզին:
Արա Դարզին (Արա Վարդգես Դարզի) բրիտանահայ անվանի բժիշկ և քաղաքական գործիչ է։ Նա համարվում է աշխարհի առաջատար վիրաբույժներից մեկը, ղեկավարում է Լոնդոնի կայսերական ակադեմիայի վիրաբուժության ամբիոնը։ Նա մասնագիտանում է ռոբոտների միջոցով նվազագույն միջամտությամբ վիրահատությունների և վիրաբուժությունում նորագույն տեխնոլոգիաների կիրառման ոլորտներում, այդ թվում լապարոսկոպիկ վիրաբուժության բնագավառում։ Նրան միջազգային ճանաչում են բերել նաև անգլիական Առողջապահական համակարգի բարեփոխումներին և համաշխարհային առողջապահական համակարգում նորամուծությունների ներդրմանն ուղղված աշխատանքները։
Իր գիտական աշխատությունների համար 2001թ. նա պարգևատրվել է Թագուհու ամենամյա մրցանակով, իսկ 2006թ. նա և նրա ղեկավարած բաժանմունքն արժանանում են Հետազոտությունների ոլորտում գերազանցության մրցանակով` վիրաբուժական ռոբոտների վերաբերյալ ուսումնասիրության համար։
Արա Դարզին տարբեր առիթներով այցելել է Հայաստան, կազմակերպել է վերապատրաստման դասընթացներ հայ բժիշկների համար, կատարել է մի շարք լապարոսկոպիկ վիրահատություններ, Հայաստանի որոշ հիվանդանոցներին տրամադրել է սարքավորումներ։

'He is a strong leader': Lord Ara Darzi welcomes Armen Sarkissian's candidacy for post of President of Armenia
'He is a strong leader': Lord Ara Darzi welcomes Armen Sarkissian's candidacy for post of
President of Armenia
YEREVAN, FEBRUARY 8, ARMENPRESS. Famous British-Armenian doctor and politician Ara Darzi thinks Armen Sarkissian is a person that will actually fit very well in the Presidential role, reports Armenpress.
“I was delighted to hear that Armen Sarkissian has been nominated for a potential role as the President of Armenia. I’ve known Armen for many years. I know of many of his attributes, he is a strong leader, he is a person who has been involved in politics before. He is genuine individual who have always been trusted and respected. So I think it’s a fantastic opportunity if he takes up the role”, Lord Ara Darzi said.
He stated that the attributes of any presidents are obviously very unique, and according to him, Armen Sarkissian matches with many of them.
“He is someone who demonstrated leadership before. He is a man of great integrity and more values. And I think with the Constitutional changes we will be seen in Armenia, and the role of the President vs the role of the Executive, I think he is a person that would actually fit very well in the Presidential role. He is there to support the Executive, hold them to account, but at the same time, really spring Armenia worldwide and globally, and really embrace the Diaspora as we all know there are more Armenians outside than within Armenia. So I think it’s an important role and I think he has all the attributes to fill that role and execute his powers within that role”, Ara Darzi said.
Ara Darzi is an Armenian-British doctor and Labour politician. Lord Darzi is one of the world's leading surgeons and holds the Paul Hamlyn Chair of Surgery at Imperial College London, specializing in the field of minimally invasive and robot-assisted surgery, having pioneered many new techniques and technologies. He has become strongly identified with trying to change the National Health Service (NHS) in England and is recognized internationally as an advocate for applying innovative reforms to health systems globally.
He visited Armenia at different occasions, organized trainings for Armenian doctors and provided medical equipment to some of Armenia’s hospitals.