ՀՀ կառավարությունը հաշվետվություն է ներկայացնելու արձանագրված գնաճի և դրա ազդեցության վերաբերյալ
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի կառավարությունը վերջին շրջանում արձանագրված գնաճի և դրա ազդեցության վերաբերյալ հաշվետվություն կներկայացնի: Ազգային ժողովում կառավարության հետ հարցուպատասխանի ժամանակ այս մասին ասաց ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը՝ պատասխանելով ՀՅԴ խմբակցության պատգամավոր Արմենուհի Կյուրեղյանի հարցին: «Սակայն ես նշեմ, որ մենք ունենք 7.7 տոկոս տնտեսական ակտիվության աճ, որը մեր տարածաշրջանում ամենաբարձրն է, և ունենք 2.5 տոկոս գնաճ, որն ամենացածրն է:  Անգամ գնաճ կա այնպիսի երկրներում, որտեղ պետությունը ուղղակիորեն ազդեցություն ունի ապրանքների գների վրա՝ Թուրքմենստան, Ղազախստան, Ուզբեկստան»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նշեց վարչապետը:
Նա հավելեց, որ գնաճի պատճառները երկուսն են՝ արտաքին գործոններ, որի վերաբերյալ կառավարությունը պարզաբանումներ տվել է, և կառավարության քայլերը, որոնք հանգեցնում են գների բարձրացման: «Ակցիզային հարկի դրույքաչափը բարձրացնելու արդյունքում բենզինը թանկացել է, սակայն բենզինի թանկացումը որևէ ապրանքի գնի վրա չի ազդում, որովհետև բենզինով փոխադրումներ չեն լինում: Թանկացել է նաև  սեղմած գազը, բայց մենք հիմա ունենք սեղմած գազի այն գինը, որը եղել է երկու տարի առաջ, այսինքն, այս գինը նորություն չէ սեղմած գազ օգտագործողի համար: Դիզելային վառելիքի պարագայում ավելացված արժեքի հարկման դաշտում աշխատող գյուղացիները շահելու են, իսկ նրանք, ովքեր այդ դաշտում չեն, սուբսիդավորվելու են կառավարության կողմից»,- ընդգծեց նա:
Վարչապետը նկատեց, որ Հայաստանում առկա գնաճի թվերը տարածաշրջանում լավագույնն են,  ավելի լավն են, քան այն երկրներում, որոնց կառավարություններն անմիջական ազդեցություն ունեն գների վրա:

Armenian Government to submit report on price rise and its consequences
YEREVAN, FEBRUARY 7, ARMENPRESS. The Government of Armenia will submit a report on the recent price rise and its consequences in Armenia, Prime Minister of Armenia Karen Karapetyan said, answering the question of ARF parliamentary faction member Armenuhi Kyureghyan during a Q&A session. “But I would like to note that we have recorded 7.7% rise of economic activation which is the highest in the region and 2.5% price rise, which is the lowest in the region. There is price rise even in countries where the state has direct influence on the prices of goods, such as Turkmenistan, Kazakhstan and Uzbekistan”, ARMENPRESS reports the PM saying.
He added that there are two reasons for the price rise – external factors over which the Government has given clarifications and the steps of the Government that lead to the price rise. “As a result of the excise tax increase petrol price has increased, but the petrol price rise has not influenced on the petrol price since no transportations are carried out by petrol. Compressed gas price has also increased, but now we have the price we had two years ago. This means this price is nothing new for the consumers of compressed gas”, he said.