Շվեյցարիան կարեւոր երկիր է Հայաստանի համար. Երեւանում մեկնարկել է «Հայաստան-Շվեյցարիա» գործարար հանդիպումը
Շվեյցարիան կարեւոր երկիր է Հայաստանի համար. Երեւանում մեկնարկել է
«Հայաստան-Շվեյցարիա» գործարար հանդիպումը
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երեւանում մեկնարկել է «Հայաստան-Շվեյցարիա» գործարար հանդիպումը: Շվեյցարիայի Ազգային խորհրդի  նախագահ Դոմինիկ դե Բումանի պաշտոնական այցի շրջանակում Հայաստանի զարգացման հիմնադրամի կողմից  կազմակերպված գործարար հանդիպմանը երկու երկրներից մասնակցում է 35 գործարար, որոնք ներկայացնում են տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, գինեգործության, զբոսաշրջության, տրանսպորտի ոլորտները:
Հայաստանի փոխվարչապետ Վաչե Գաբրիելյանը հանդիպմանը հանդես եկավ բացման խոսքով՝ շեշտելով, որ Շվեյցարիան կարեւոր երկիր է Հայաստանի համար թե հարաբերությունների, թե բիզնես մոդելների համատեքստում:
«Ուզում եմ՝ այս հանդիպման քննարկումները լինեն արգասաբեր եւ առարկայական, որպեսզի ստեղծվի հնարավորություն ուսումնասիրելու բոլոր առավելությունները, որոնք ընձեռում են համապատասխանաբար երկու երկրների տնտեսությունները: Ուզում եմ նշել այն դերը, որ ունեն կառույցները, մասնավորապես, մեր համատեղ հայ-շվեյցարական առեւտրաարդյունաբերական պալատը, խորհրդարանական բարեկամական խմբերը, որոնք հնարավորինս աջակցում են այս համագործակցությանը»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասաց Վաչե Գաբրիելյանը:
Նա ընդգծեց, որ ցամաքով շրջապատված փոքր երկիրը՝ Շվեյցարիան, հասել է մեծ հաջողությունների գիտություն, արդյունաբերության եւ այլ ոլորտներում:  Փոխվարչապետը հավատացած է, որ Հայաստանը նույնպես շատ առաջարկներ ունի շվեյցարացի գործընկերներին: Հայաստանն ունի պատմություն, հետաքրքիր դիրք, ինչպես նաեւ գործում է այնպիսի առեւտրային ռեժիմներում, որոնք երկրին տալիս են եզակի առավելություններ:
Շվեյցարիայի Ազգային խորհրդի նախագահ Դոմինիկ դե Բումանը հիշեցրեց, որ Հայաստանում առաջին անգամ եղել է դեռեւս 10 տարի առաջ: Շվեյցարացի պաշտոնյան այժմ տեսնում եւ գնահատում է Հայաստանում արձանագրված դրական շարժը տնտեսական ոլորտում:
«Այն պետք է թույլ տա, որ Հայաստանում լինի այնպիսի իրավիճակ, որ բնակչությունը մնա այստեղ»,-ասաց Դոնիմիկ դե Բումանը՝ երկկողմանի համագործակցության համատեքստում առանձնացնելով արեւային էներգիայի, գինեգործության, զբոսաշրջության եւ այլ ոլորտներ:

Швейцария является важной страной для Армении: в Ереване стартовала деловая встреча «Армения-Швейцария»
Швейцария является важной страной для Армении: в Ереване стартовала деловая встреча
«Армения-Швейцария»
В Ереване стартовала деловая встреча «Армения-Швейцария». Встреча организована Фондом развития Армении, в рамках визита в Армению председателя НС Швейцарии Доминика де Бумана. Как передает «Арменпресс», с обеих сторон во встрече принимали участие 35 бизнесменов, представляющих отрасли ИТ, виноделия, туризма, транспорта.
Вице-премьер Армении Ваче Габриэлян выступил с приветствием на открытии этой встречи, подчеркнув в своем слове, что Швейцария является важной страной для Армении – как в аспекте международных отношений, так и в контексте бизнес-моделей.
«Желаю, чтобы обсуждения на этой встрече были плодотворными и предметными, чтобы была создана возможность обсудить все преимущества, предоставляемые экономиками обеих стран. Хочу отметить роль структур, в частности – совместной армяно-швейцарской торговой палаты, групп межпарламентской дружбы, и пр.»,- сказал вице-премьер Армении Ваче Габриэлян.
По его словам, важно, что такая маленькая сухопутная страна как Швейцария достигла больших успехов в науке, промышленности и пр. Он уверил, что и Армении есть что предложить Швейцарии: Армения имеет богатую историю, интересное положение и преимущественные торговые режимы.
По словам председателя НС Швейцарии Доминика де Бумана, впервые он побывал в Армении еще 10 лет назад, и он видит и ценит произошедшие за это время изменения в стране.
«Сейчас изменения должны создать такую ситуацию в Армении, чтобы ее население оставалось в стране»,- сказал председатель НС Швейцарии Доминик де Буман. В контексте 2-стороннего сотрудничества он выделил такие отрасли, как солнечную энергетику, виноделие, туризм и пр.