Շվեյցարիան կարեւոր երկիր է Հայաստանի համար. Երեւանում մեկնարկել է «Հայաստան-Շվեյցարիա» գործարար հանդիպումը
Շվեյցարիան կարեւոր երկիր է Հայաստանի համար. Երեւանում մեկնարկել է
«Հայաստան-Շվեյցարիա» գործարար հանդիպումը
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երեւանում մեկնարկել է «Հայաստան-Շվեյցարիա» գործարար հանդիպումը: Շվեյցարիայի Ազգային խորհրդի  նախագահ Դոմինիկ դե Բումանի պաշտոնական այցի շրջանակում Հայաստանի զարգացման հիմնադրամի կողմից  կազմակերպված գործարար հանդիպմանը երկու երկրներից մասնակցում է 35 գործարար, որոնք ներկայացնում են տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, գինեգործության, զբոսաշրջության, տրանսպորտի ոլորտները:
Հայաստանի փոխվարչապետ Վաչե Գաբրիելյանը հանդիպմանը հանդես եկավ բացման խոսքով՝ շեշտելով, որ Շվեյցարիան կարեւոր երկիր է Հայաստանի համար թե հարաբերությունների, թե բիզնես մոդելների համատեքստում:
«Ուզում եմ՝ այս հանդիպման քննարկումները լինեն արգասաբեր եւ առարկայական, որպեսզի ստեղծվի հնարավորություն ուսումնասիրելու բոլոր առավելությունները, որոնք ընձեռում են համապատասխանաբար երկու երկրների տնտեսությունները: Ուզում եմ նշել այն դերը, որ ունեն կառույցները, մասնավորապես, մեր համատեղ հայ-շվեյցարական առեւտրաարդյունաբերական պալատը, խորհրդարանական բարեկամական խմբերը, որոնք հնարավորինս աջակցում են այս համագործակցությանը»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասաց Վաչե Գաբրիելյանը:
Նա ընդգծեց, որ ցամաքով շրջապատված փոքր երկիրը՝ Շվեյցարիան, հասել է մեծ հաջողությունների գիտություն, արդյունաբերության եւ այլ ոլորտներում:  Փոխվարչապետը հավատացած է, որ Հայաստանը նույնպես շատ առաջարկներ ունի շվեյցարացի գործընկերներին: Հայաստանն ունի պատմություն, հետաքրքիր դիրք, ինչպես նաեւ գործում է այնպիսի առեւտրային ռեժիմներում, որոնք երկրին տալիս են եզակի առավելություններ:
Շվեյցարիայի Ազգային խորհրդի նախագահ Դոմինիկ դե Բումանը հիշեցրեց, որ Հայաստանում առաջին անգամ եղել է դեռեւս 10 տարի առաջ: Շվեյցարացի պաշտոնյան այժմ տեսնում եւ գնահատում է Հայաստանում արձանագրված դրական շարժը տնտեսական ոլորտում:
«Այն պետք է թույլ տա, որ Հայաստանում լինի այնպիսի իրավիճակ, որ բնակչությունը մնա այստեղ»,-ասաց Դոնիմիկ դե Բումանը՝ երկկողմանի համագործակցության համատեքստում առանձնացնելով արեւային էներգիայի, գինեգործության, զբոսաշրջության եւ այլ ոլորտներ:

The meeting, which is being held within the frames of official visit of Dominique de Buman, President of the National Council of Switzerland (lower house of the parliament),and has been organized by the Development Foundation of Armenia (DFA), is attended by 35 businessmen from the two countries who represent the spheres of information technologies, winemaking, tourism and transportation.
Vice Prime Minister of Armenia Vache Gabrielyan delivered opening remarks at the meeting, stating that Switzerland is an important country for Armenia in the context of both the relations and the business models.
“I want the discussions of this meeting to be productive and substantial so that to have an opportunity to study all advantages the economies of the two countries provide. I want to highlight the role of the structures, in particular, that of the Armenian-Swiss chamber of commerce and industry, the parliamentary friendship groups which assist this cooperation as much as possible”, the Vice PM said.
He stated that Switzerland reached many achievements in science, industry and other fields The Vice PM is confident that Armenia as well has many offers to the Swiss partners. Armenia has a history, an interesting position, as well as it is engaged in such trade regimes which provide the country unique advantages.
In his turn Dominique de Buman said he visited Armenia for the first time 10 years ago. The Swiss official now sees and assesses the positive progress in Armenia’s economic field.
“This should allow Armenia to have such a situation so that people will stay here”, he said, highlighting the fields of solar energy, winemaking, tourism in the context of bilateral cooperation.