ՀԱՊԿ-ի մշտական խորհուրդը խաղաղապահ գործունեության պլանը համաձայնեցրել Է ՄԱԿ-ի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) մշտական խորհուրդը ՄԱԿ-ի հետ համաձայնեցրել Է համատեղ խաղաղապահ գործունեության «ճանապարհային քարտեզը»: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հունվարի 30-ին հաղորդվում Է ՀԱՊԿ-ի կայքում: Հունվարի 30-ին տեղի Է ունեցել ՀԱՊԿ-ի մշտական խորհրդի նիստը, որին մասնակցել են կազմակերպության գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Վալերի Սեմերիկովը, ստորաբաժանումների ղեկավարները եւ ՀԱՊԿ-ի միավորված շտաբի ներկայացուցիչները:
«Նիստի ընթացքում քննարկվել եւ համաձայնեցվել Է «ճանապարհային քարտեզի» նախագիծը՝ Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության խաղաղապահ ներուժի օգտագործման համար պայմանների ձեւավորումը ի շահ Միավորված ազգերի կազմակերպության միջազգային խաղաղապահ գործունեության (2018-ից մինչեւ 2021 թվականն ընկած ժամանակաշրջանում)»,-ասված Է հաղորդագրության մեջ:
ՀԱՊԿ-ի Հավաքական անվտանգության խորհուրդը 2016 թվականի հոկտեմբերի 14-ին ընդունել Է ռազմավորություն, որը սահմանում Է մինչեւ 2025 թվականը կազմակերպության գործունեության գերակայությունները: Ինչպես ճշտվում Է ՀԱՊԿ-ի կայքում, խաղաղապահ գործունեությունը 2016 թականին ընդունված ռազմավարության հիմնական ուղղություններից մեկն Է:
ՀԱՊԿ-ն ստեղծվել Է Հավաքական անվտանգության մասին պայմանագրի հիման վրա, որը 1992 թվականի մայիսի 15-ին ստորագրվել Է ԱՊՀ-ի անդամ երկրների կողմից: ՀԱՊԿ-ի մասնակիցներն են՝ Հայաստանը, Բելառուսը, Ղազախստանը, Ղրղզստանը, Ռուսաստանը եւ Տաջիկստանը:

Постоянный совет ОДКБ согласовал план миротворческой деятельности с ООН
Постоянный совет Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) согласовал "дорожную карту" совместной миротворческой деятельности с ООН. Как передает Арменпресс, об этом сообщается во вторник на сайте ОДКБ.
Во вторник состоялось заседание Постоянного совета ОДКБ, в котором принял участие заместитель генерального секретаря организации Валерий Семериков, руководители подразделений и представители Объединенного штаба ОДКБ.
"В ходе заседания был рассмотрен и согласован проект "дорожной карты" — "Формирование условий для использования миротворческого потенциала Организации Договора о коллективной безопасности в интересах международной миротворческой деятельности Организации Объединенных Наций (на период с 2018 по 2021 год)", — говорится в сообщении.
Совет коллективной безопасности ОДКБ 14 октября 2016 года принял стратегию, определяющую приоритеты деятельности организации до 2025 год. Как уточняется на сайте ОДКБ, миротворческая деятельность является одним из основных направлений принятой в 2016 году стратегии.
ОДКБ была создана на основе Договора о коллективной безопасности, подписанного 15 мая 1992 года странами-членами СНГ. Участниками ОДКБ являются Армения, Белоруссия, Казахстан, Киргизия, Россия и Таджикистан.