Հայաստանը մեծապես կարևորում է համագործակցությունը ՄԻԵԴ-ի հետ. ՀՀ Նախագահը հանդիպել է դատարանի նախագահի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի ստրասբուրգյան այցի ծրագիրն ավարտվել է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի (ՄԻԵԴ) նախագահ Գիդո Ռայմոնդիի հետ հանդիպմամբ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից,Հանրապետության Նախագահը նշել է, որ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը, որի 60-րդ տարեդարձը կլրանա հաջորդ տարի, Եվրոպայի խորհրդի կոնվենցիոն համակարգի կարևոր հենքերից է։ Ընդգծելով, որ Հայաստանը մեծապես կարևորում է համագործակցությունը ՄԻԵԴ-ի հետ՝ Նախագահը նշել է, որ իր համոզմամբ, բոլոր անդամ պետությունները պետք է անեն հնարավորը՝ դատարանի հեղինակությունը բարձր պահելու համար, քանի որ դա բխում է անդամ պետությունների և նրանց քաղաքացիների շահերից: Սերժ Սարգսյանը վերահաստատել է Հայաստանի հանձնառությունը` շարունակելու ձևավորված արդյունավետ փոխգործակցությունը, որը նաև Հայաստանի դատական համակարգի բարեփոխման, արդարադատության որակի բարձրացման, իրավակիրառ պրակտիկայի կատարելագործման և ընդհանրապես եվրոպական ընտանիքի չափանիշներին մարդու հիմնարար իրավունքների երաշխավորումը առավելագույնս համապատասխանեցնելու տեսանկյունից շատ կարևոր է:
Գիդո Ռայմոնդին շնորհակալություն է հայտնել Հայաստանի Նախագահին ստրասբուրգյան իր ծանրաբեռնված այցի շրջանակներում ՄԻԵԴ ևս այցելելու համար և կարևորել նման հանդիպումներն ու շփումները: ՄԻԵԴ նախագահը ներկայացրել է անդամ պետությունների ազգային դատարանների հետ ՄԻԵԴ երկխոսության զարգացման և համագործակցության խորացման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքները: Նրա համոզմամբ, ազգային դատարանների գործունեության արդյունավետության բարձրացման ուղղությամբ իրականացվող աջակցությունը զգալիորեն կնպաստի նաև ՄԻԵԴ-ում ստացվող դիմումների քանակի նվազեցմանը: Գիո Ռայմոնդին գոհունակությամբ է արձանագրել, որ Հայաստանի Սահմանադրական և Վճռաբեկ դատարանները միացել են Եվրոպայի գերագույն դատարանների միասնական ցանցին, որը տեղեկատվության փոխանակման կարևոր հարթակ է և որում ներկայումս ընդգրկված են 34 անդամ պետությունների 64 բարձր դատարաններ:

Президент Армении Серж Саргсян встретился с председателем ЕСПЧ
Президент Армении Серж Саргсян завершил программу визита в Страсубрг встречей с председателем Европейского суда по правам человека (ЕСПЧ) Гидо Раймонди. Об этом «Арменпресс»  сообщили в управлении по информации и связям с общественностью администрации президента Армении.
Президент Республики отметил, что Европейский суд по правам человека, 60-ая годовщина которого исполнится в будущем году, является одной из важных опор конвенционной системы Совета Европы. Подчеркнув, что Армения придаёт большое значение сотрудничеству с ЕСПЧ, Президент отметил, что по его убеждению, все страны-члены должны сделать всё возможное для того, чтобы высоко держать авторитет суда, поскольку это вытекает из интересов стран-членов и их граждан. Серж Саргсян подтвердил приверженность Армении продолжать налаженное плодотворное взаимодействие, которое очень важно также с точки зрения реформирования судебной системы Армении, повышения качества правосудия, совершенствования правоприменительной практики и вообще наилучшего соответствия гарантированию основополагающих прав человека в соответствии с критериями европейской семьи.
Гидо Раймонди вырезил благодарность Президенту Армении за посещение также ЕСПЧ в рамках его насыщенного страсбургского визита и подчеркнул важность его встреч и контактов. Председатель ЕСПЧ представил работу, ведущуюся в направлении развития диалога и углубления сотрудничества ЕСПЧ с национальными судами государств-членов. По его убеждению, реализуемая в направлении повышения эффективности деятельности национальных судов помощь будет ощутимо способствовать также уменьшению числа заявлений, получаемых ЕСПЧ. Гидо Раймонди с удовлетворением констатировал, что Конституционный и Кассационный суды Армении присоединились к единой сети Верховных судов Европы, которая является важной площадкой обмена информацией и которая в настоящее время включает 64 высоких суда из 34 государств-членов.