Հայաստանը մեծապես կարևորում է համագործակցությունը ՄԻԵԴ-ի հետ. ՀՀ Նախագահը հանդիպել է դատարանի նախագահի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի ստրասբուրգյան այցի ծրագիրն ավարտվել է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի (ՄԻԵԴ) նախագահ Գիդո Ռայմոնդիի հետ հանդիպմամբ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից,Հանրապետության Նախագահը նշել է, որ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը, որի 60-րդ տարեդարձը կլրանա հաջորդ տարի, Եվրոպայի խորհրդի կոնվենցիոն համակարգի կարևոր հենքերից է։ Ընդգծելով, որ Հայաստանը մեծապես կարևորում է համագործակցությունը ՄԻԵԴ-ի հետ՝ Նախագահը նշել է, որ իր համոզմամբ, բոլոր անդամ պետությունները պետք է անեն հնարավորը՝ դատարանի հեղինակությունը բարձր պահելու համար, քանի որ դա բխում է անդամ պետությունների և նրանց քաղաքացիների շահերից: Սերժ Սարգսյանը վերահաստատել է Հայաստանի հանձնառությունը` շարունակելու ձևավորված արդյունավետ փոխգործակցությունը, որը նաև Հայաստանի դատական համակարգի բարեփոխման, արդարադատության որակի բարձրացման, իրավակիրառ պրակտիկայի կատարելագործման և ընդհանրապես եվրոպական ընտանիքի չափանիշներին մարդու հիմնարար իրավունքների երաշխավորումը առավելագույնս համապատասխանեցնելու տեսանկյունից շատ կարևոր է:
Գիդո Ռայմոնդին շնորհակալություն է հայտնել Հայաստանի Նախագահին ստրասբուրգյան իր ծանրաբեռնված այցի շրջանակներում ՄԻԵԴ ևս այցելելու համար և կարևորել նման հանդիպումներն ու շփումները: ՄԻԵԴ նախագահը ներկայացրել է անդամ պետությունների ազգային դատարանների հետ ՄԻԵԴ երկխոսության զարգացման և համագործակցության խորացման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքները: Նրա համոզմամբ, ազգային դատարանների գործունեության արդյունավետության բարձրացման ուղղությամբ իրականացվող աջակցությունը զգալիորեն կնպաստի նաև ՄԻԵԴ-ում ստացվող դիմումների քանակի նվազեցմանը: Գիո Ռայմոնդին գոհունակությամբ է արձանագրել, որ Հայաստանի Սահմանադրական և Վճռաբեկ դատարանները միացել են Եվրոպայի գերագույն դատարանների միասնական ցանցին, որը տեղեկատվության փոխանակման կարևոր հարթակ է և որում ներկայումս ընդգրկված են 34 անդամ պետությունների 64 բարձր դատարաններ:

YEREVAN, JANUARY 25, ARMENPRESS. President Serzh Sargsyan’s program of visit to Strasbourg ended with a meeting held with President of the European Court of Human Rights Guido Raimondi, the president’s office said.
The President of Armenia noted that the European Court of Human Rights, which next year will be marking its 60th anniversary, is one of the pillars of the Council of Europe Convention System. Stressing that our country attaches great importance to cooperation with the ECHR, the President noted that, in his conviction, all member States should do their utmost to maintain the authority of the court as it stems from the best interest of member States and their citizens.
Serzh Sargsyan reaffirmed Armenia’s commitment to continued effective cooperation, which is very important from the perspective of reforming the judicial system in Armenia, improving the quality of justice, upgrading the law enforcement practice in order to meet the European standards in protecting the fundamental human rights, in general.
Guido Raimondi thanked the Armenian President for visiting the ECHR as part of his hectic program in Strasbourg and highlighted the importance of such meetings and contacts. The ECHR President presented his organization’s ongoing dialogue with the national courts of member States and the efforts aimed at deepening cooperation. He expressed conviction that the assistance to increase efficiency in the proceedings of national courts will help significantly reduce the number of ECHR applications.
Mr. Raimondi was pleased to note that Armenia’s Constitutional and Cassation Courts had joined the common network of European Supreme Courts which, as an important platform for exchanging information, currently involves 64 higher courts from 34 member States.