Նախագահը մասնակցել է ԵԽ-ին պաշտոնական հուշանվերի հանձնման արարողությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ստրասբուրգում Նախագահ Սերժ Սարգսյանը հունվարի 24-ին մասնակցել է Եվրոպայի խորհրդին ՀՀ Նախագահի անունից պաշտոնական հուշանվերի՝ հայկական խաչքարի նվիրաբերման հանդիսավոր արարողությանը: Խաչքարի ցուցապաստառը բացել են Նախագահ Սերժ Սարգսյանը և Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար Թորբյորն Յագլանդը: Հանրապետության Նախագահը և Թորբյորն Յագլանդն արարողության կապակցությամբ հանդես են եկել ելույթներով: Արարողության ավարտին Հանրապետության Նախագահը Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղարին, ինչպես նաև արարողությանը մասնակող Դանիայի վարչապետ Լարս Ռասմուսենին ցուցադրել է ԵԽ բակում՝ մուտքի հարակից հատվածում, տեղադրված խաչքարը:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանի ելույթը Եվրոպայի խորհրդին հայկական խաչքարի նվիրաբերման հանդիսավոր արարողության ժամանակ
Մեծարգո´ պարոն Գլխավոր քարտուղար,
Հարգելի´ հայրենակիցներ,
Տիկնա´յք և պարոնայք,
Եվրոպայի խորհրդում գոյություն ունեցող գեղեցիկ ավանդույթի ներքո, ինչպես նաև Մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների պաշտպանության մասին եվրոպական կոնվենցիայի ուժի մեջ մտնելու 65-ամյակի կապակցությամբ այսօր Հայաստանը Եվրոպայի խորհրդին է նվիրում հայ ժողովրդի պատմամշակութային ժառանգության ամենավառ կերտվածքներից մեկը՝ հայկական խաչքարը։ Մեզ համար մեծ պատիվ և հպարտություն է, որ այն այսուհետ ապրելու է Ստրասբուրգի սրտում՝ մարդու իրավունքների և ժողովրդավարության հովանու ներքո՝ ի նշան այդ արժեքներին մեր անվերապահ հավատարմության։
Իր երկուհազարամյա պատմությամբ՝ խաչքարագործությունը նաև հայ ժո-ղովրդի արդի մշակութային դրսևորումներից է․ այսօր էլ մեր խաչքարագործները, հենվելով ազգային ավանդույթների վրա, իրենց վարպետությամբ շարունակում են ոչ միայն վերարտադրել ու թարմացնել, այլև ստեղծագործել, վերաիմաստավորել ու նորովի մատուցել այդ արվեստը:
Պատահական չէ, որ սահմանափակ մակերեսի վրա անվերջության պատրանք ստեղծող հայկական խաչքարային արվեստը ներառված է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի՝ մարդկության ոչ նյութական մշակութային ժառանգության ցանկում։ Այս հուշարձանն արտացոլումն է այն արժեքների, որոնց վրա խարսխված են հենց Եվրոպայի խորհրդի հիմնասյուները։ Եվ կասկածից վեր է, որ ժողովուրդների մշակութային ժառանգության կոթողները Եվրոպայի խորհրդի տարածքում և ամենուր պետք է օգտվեն պաշտպանության համընդհանուր մեխանիզմներից։ Այդ հանձնառությունը պարտավոր է երաշխավորել քաղաքակրթական արժեքներից իրենց չօտարող յուրաքանչյուր պետություն։
Պարո՛ն Գլխավոր քարտուղար,
Այսօրվա արարողությունը, հավատացած եմ, մեծ խորհուրդ ունի բոլորիս համար, նաև՝ Ստրասբուրգում և Էլզասի շրջանում ապրող ֆրանսահայերի ու այստեղ աշխատող մեր քաղաքացիների համար, քանզի սա առաջին հայկական հուշարձանն է Ֆրանսիայի այս հատվածում։ Թող այս գեղեցիկ պուրակի այցելուներին խաչքարը մշտապես հիշեցնի Եվրոպայի խորհրդի դավանած հիմնարար արժեքների անօտարելիության ու անխախտելիության մասին։
ԵԽ Գլխավոր քարտուղար Թորբյորն Յագլանդի ելույթը Եվրոպայի խորհրդին հայկական խաչքարի նվիրաբերման հանդիսավոր արարողության ժամանակ
Պարո՛ն Սարգսյան, պարո՛ն Նալբանդյան, պարո՛ն Ռասմուսեն, պարո՛ն դեսպան, տիկնա՛յք և պարոնա՛յք,
Ես ուրախ եմ ընդունել այս նվերը՝ միջնադարյան խաչքարի՝ հուշաքարի և Հայաստանի հարուստ մշակույթի խորհրդանիշի այս հիասքանչ արտապատկերումը: Նշելով Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի ուժի մեջ մտնելու 65-ամյակը՝ այս նվերը կդառնա ամենօրյա հիշեցում, թե ինչու ենք մենք այստեղ: Պաշտպանելու և առաջ մղելու մարդու իրավունքները, ժողովրդավարությունը և օրենքի գերակայությունը՝ ի շահ մեր 47 անդամ պետությունների շուրջ 800 միլիոն քաղաքացիների:
Այս քարը և Ձեր անձնական ներկայությունն այստեղ այսօր, Նախագա՛հ Սարգսյան, հստակ արտահայտում են Հայաստանի հանձնառությունը մեր արժեքների և մեր համաեվրոպական իրավական տարածքի հանդեպ: Եվրոպայի համար մարտահրավերներով լի մերօրյա ժամանակներում այդ նվիրվածությունն առավել կարևոր է և առավել գնահատելի: Իրապես, 2001 թվականին Եվրոպայի խորհրդին միանալուց ի վեր Հայաստանը, մի շարք համապարփակ ներքին բարեփոխումներ իրականացնելով, նշանակալի քայլեր է արել՝ ի կատարումն իր պարտավորությունների: Գործընթացը դեռևս շարունակվում է, սակայն արդեն իսկ էական առաջընթաց է արձանագրվել:
Վերջին զարգացումների առումով ողջունել ենք սահմանադրական բարեփոխումները և ընդգծել կառավարության վճռականությունը՝ պաշտպանելու և առաջ մղելու կանանց իրավունքները: Դա արտահայտվեց վերջերս «Ընտանեկան բռնության կանխարգելման և դրա դեմ պայքարի մասին» օրենքի ընդունմամբ: Այն իր հերթին ճանապարհ է բացում Ստամբուլի կոնվենցիայի ստորագրման համար:
Հայաստանը նաև կազմակերպությունում հստակ առաջնորդություն ցուցաբերեց 2013 թվականին Նախարարների կոմիտեում իր առաջին նախագահության ընթացքում: Այդ ընթացքում մի շարք մեծ նախաձեռնություններ իրականացվեցին Դատարանի համակարգի ամրապնդման առումով՝ Եվրոպական կոնվենցիային հավելյալ արձանագրությունների ընդունման միջոցով:
Այսպիսով, քանի դեռ Հայաստանը շարունակում է լիովին իրականացնել անդամակցության իր պարտավորություններն ու հանձնառությունները, նրա ժողովուրդն ու իշխանությունները կարող են լիահույս լինել Եվրոպայի խորհրդի աջակցության նկատմամբ: Միաժամանակ, մենք ընդունում ենք այս նվերը հաճույքով և երախտագիտությամբ:

Президент принял участие в церемонии преподнесения официального памятного дара СЕ
В Страсбурге президент Армении Серж Саргсян 24 января принял участие в торжественной церемонии преподнесения от имени президента Армении Совету Европы официального дара - армянского хачкара.
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью и СМИ аппарата президента Армении, демонстрационный постер хачкара открыли Президент Серж Саргсян и Генеральный секретарь Совета Европы Торбьёрн Ягланд. Президент Республики и Торбьёрн Ягланд в связи с церемонией выступили с речами. По завершении церемонии Президент Республики продемонстрировал Генеральному секретарю Совета Европы, а также участвовавшему в церемонии премьер-министру Дании Ларсу Расмусену хачкар, размещённый во дворе СЕ, на прилегающей ко входу части.
Речь Президента Сержа Саргсяна во время торжественной церемонии преподнесения Совету Европы в дар армянского хачкара
Многоуважаемый господин Генеральный секретарь,
Уважаемые соотечественники,
По прекрасной существующей в Совете Европы традиции, а также в связи с 65-летием вступления в силу Европейской конвенции по защите прав и основополагающих свобод человека сегодня Армения преподносит в дар Совету Европы одно из самых ярких созданий культурно-исторического наследия армянского народа - армянский хачкар. Для нас большая честь и гордость, что он отныне будет жить в сердце Страсбурга, под эгидой прав человека и демократии в знак нашей безусловной верности этим ценностям.
Своей историей, насчитывающей две тысячи лет, искусство создания хачкаров также является одним из современных культурных проявлений армянского народа. И сегодня наши мастера хачкара, опираясь на национальные традиции, со своим мастерством продолжают не только воспроизводить и освежать, но и творить, переосмысливать и по новому преподносить это искусство.
Не случайно, что создающее на ограниченной поверхности иллюзию бесконечности армянское искусство хачкара включено в список нематериального культурного наследия человечества ЮНЕСКО. Этот памятник - отображение тех ценностей, на которых и зиждется остов Совета Европы. И выше сомнений, что шедевры культурного наследия народов на территории Совета Европы и везде должны пользоваться всеобщими механизмами защиты. Эту приверженность обязано гарантировать каждое государство, не отделяющее себя от ценностей цивилизации.
Господин Генеральный секретарь,
Сегодняшняя церемония, я уверен, заключает в себе большой символ для всех нас, также для живущих в Страсбурге и в районе Эльзаса французских армян и для работающих здесь наших граждан, поскольку это первый армянский памятник в этой части Франции. Пусть посетителям этого прекрасного сквера хачкар всегда напоминает о неотъемлемости и нерушимости основополагающих ценностей, которые исповедует Совет Европы.
Речь Генерального секретаря Торбьёрна Ягланда на торжественной церемонии преподнесения в дар Совету Европы армянского хачкара
Господин Саргсян,
Господин Налбандян,
Господин Расмусен,
Господин посол,
Я рад принять этот дар, эту восхитительную копию средневекового хачкара - памятного камня и символа богатой культуры Армении. Отмечая 65-летие вступления в силу Европейской конвенции по правам человека, этот дар станет ежедневным напоминанием, почему мы здесь. Чтобы защищать и продвигать права человека, демократию и приоритет закона, в интересах почти 800 миллионов граждан 47 наших государств-членов.
Этот камень и Ваше личное присутствие здесь сегодня, Президент Саргсян, чётко выражают приверженность Армении нашим ценностям и нашему общеевропейскому правовому пространству. В наши времена, полные вызовов для Европы эта преданность наиболее важна и наиболее ценна. В самом деле, после присоединения к Совету Европы в 2001 году Армения, осуществив ряд всеобъемлющих внутренних реформ, сделала значительные шаги во исполнение своих обязательств. Процесс ещё продолжается, однако уже зарегистрировал существенный прогресс.
В плане последних развитий мы приветствовали конституционные реформы и подчеркнули решимость правительства, защищать и продвигать права женщин. Это проявилось недавно принятием закона "О предотвращении семейного насилия и борьбе с ним". Он, в свою очередь, открывает дорогу для подписания Стамбульской конвенции.
Армения также оказала чёткое лидерство в организации в 2013 году в ходе своего первого председательства в Комитете министров. В этот период был реализован ряд больших инициатив в плане укрепления Судебной системы, посредством принятия дополнительных протоколов к Европейской конвенции.
Таким образом, поскольку Армения продолжает полностью выполнять обязанности и обязательства своего членства, её народ и власти могут надеяться на помощь Совета Европы. Одновременно, мы принимает этот дар с удовольствием и благодарностью.