Հայաստանում աշխատավարձերն ու կենսաթոշակներն ավելի բարձր են, քան Վրաստանում և Ադրբեջանում. Ջավադյան
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում միջին և նվազագույն աշխատավարձերի և կենսաթոշակների առումով վիճակն ավելի լավ է, քան Վրաստանում ու Ադրբեջանում: Ազգային ժողովում գնաճի մեղմման հնարավորությունների վերաբերյալ խորհրդարանական լսումների ընթացքում այս մասին ասաց ՀՀ Կենտրոնական բանկի նախագահ Արթուր Ջավադյանը՝ պատասխանելով «Ելք» խմբակցության պատգամավոր Արտակ Զեյնալյանի հարցին:
«Թե Վրաստանի, թե Ադրբեջանի համեմատ մեր միջին և նվազագույն աշխատավարձերն ու կենսաթոշակներն ավելի բարձր են: Վստահեցնում եմ, որ բոլոր այս ցուցանիշներով մենք բարձր ենք: Դրա մասին են վկայում Համաշխարհային բանկի, Առևտրի միջազգային հիմնադրամի, այդ երկրների վիճակագրական ծառայությունների տվյալները և մյուս բաց աղբյուրները»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ընդգծեց Արթուր Ջավադյանը:
ՀՀ Կենտրոնական բանկի նախագահը վստահեցրեց, որ Հայաստանում և Ադրբեջանում մեկ շնչին բաժին ընկնող ՀՆԱ-ն այս պահին գրեթե նույն մակարդակի վրա են, տարբերությունը շատ փոքր է:

Salaries and pensions higher in Armenia than in Georgia and Azerbaijan – CBA President
YEREVAN, JANUARY 23, ARMENPRESS. The situation in Armenia in terms of minimum wages and pensions is better than that in Georgia and Azerbaijan, President of the Central Bank Artur Javadyan said during the parliamentary hearings on the possibilities to mitigate the price increase, in response to the question of Yelk faction MP Artak Zeynalyan, reports Armenpress.
“Compared with both Georgia and Azerbaijan, our minimum wages and pensions are higher. I assure that we are high by all these figures. The evidence of which are the data of the World Bank, the International Trade Fund, the statistical services of other countries and all the remaining open sources”, he said.
isThe CBA President assured that the GDP per capita in Armenia and Azerbaijan at the moment is almost at the same level, the difference is very small.