Փարիզի քաղաքապետարանը հստակեցնում է Հայկական հիշողության և մշակույթի տան կառուցման վայրը
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, նման հայտարարությամբ հանդես է եկել Անն Իդալգոն Փարիզի քաղաքապետարանում ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի հյուրընկալության ժամանակ:
«Կցանկանայի նշել, որ ձեր երկիրը լիակատար իրավունք ունի անվտանգության ու խաղաղության մեջ բնակվելու, լիակատար իրավունք ունի ապրելու իր պատմության ճանաչմամբ, առանց իր հարևանների կողմից սպառնալիքների, առանց իր սահմաններին մարդկանց կյանքերի սպառնալիքների: Այդ իրավունքը մենք վերահաստատում ու պաշտպանում ենք»,- ընդգծել է Փարիզի քաղաքապետը:
Իդալգոն շեշտել է, որ Հայոց ցեղասպանության հիշատակումը պատմական ճշմարտության հիշատակում է, իսկ դրա ժխտումը՝ բարոյական հանցանք: «Դա մի բան է, որը պետք է քրեականացվի և այդ պայքարը մենք տանում ենք միասին»,- նշել է Փարիզի քաղաքապետը:
Անդրադառնալով Փարիզի հայ համայնքին՝ Իդալգոն նշել է, որ ներկայում աշխատանքներ են տարվում Փարիզում Հայկական հիշողության և մշակույթի տան ստեղծման ուղղությամբ: քաղաքապետի փոխանցմամբ՝ այժմ հստակեցվում է այդ կառույցի վայրը:

Мэрия Парижа уточняет место для строительства Дома памяти и культуры Армении
Армения имеет право жить с полным признанием своей истории. Как сообщает Арменпресс, об этом заявила мэр Парижа Анн Идальго на приеме в честь президента Армении Сержа Саргсяна.
«Я хотела бы отметить, что ваша страна имеет полное право жить в безопасности и мире, жить с признанием своей истории, без угроз соседей, без угроз для жизни людей в ее границах. Мы подтверждаем и поддерживаем это право», - сказала мэр Парижа.
Анн Идальго отметила, что память о Геноциде армян - это воспоминание об исторической правде, а ее отрицание - моральное преступление. «Это то, что должно быть криминализировано, и мы боремся за это вместе», - сказала она.
Коснувшись армянской общины Парижа, мэр сказала, что в данный момент предпринимаются шаги, направленные на создание Дома памяти и культуры Армении в Париже. Мэр сообщила, что в настоящий момент уточняется место для строительства центра.