«Արմենպրես»-ի արձագանքից հետո ադրբեջանական Azertag-ը հեռացրել է լատվիացի պատգամավորի հարցազրույցը
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանի պաշտոնական Azertag լրատվական գործակալության կայքը հեռացրել է Լատվիայի խորհրդարանի պատգամավոր Իվարս Բալամովսկիսի՝ հունվարի 18-ին հրապարակված հարցազրույցը այն բանից հետո, երբ «Արմենպրես»-ը պատգամավորից փորձել է պարզաբանում ստանալ նրան վերագրված մտքերի՝ իրականությանը համապատասխանելու վերաբերյալ:
Պատգամավորին ադրբեջանցի լրագրողը վերագրել է որոշ հայտարարություններ, մասնավորապես իբր նա ասել էր, որ Ադրբեջանի ժողովրդավար հանրապետության մասին իմացել է Լատվիայում հայտնի մանկավարժ եւ գիտնական Ռոման Ալիեւի հեղինակած «Ադրբեջանի պատմությունը. կտրուկ շրջադարձ» գրքից:
Մեջբերվում էին հետևյալ տողերը. «Հետաքրքիր էր բացահայտել պատմության միանգամայն անհայտ էջեր,  օրինակ՝ այն զարգացումների մասին, որոնք նախորդել են Ադրբեջան անկախ պետության ստեղծմանը: Ադրբեջանական մտավորականության վառ ներկայացուցիչները գլխավորել են պայքարը իշխանության ձգտող դաշնակների եւ բոլշեւիկների դեմ: Ցավոք, հազարավոր ադրբեջանցի ընտանիքներ դաժանաբար սպանվել էին այս խմբավորումների կողմից»:
«Արմենպրես»-ը կապ հաստատեց պատգամավորի հետ՝ պարզելու, թե արդյոք նա է այս բառերի հեղինակը: Իվարս Բալամովսկիսը սկզբում չմտաբերեց, թե ինչ հարցազրույցի մասին է խոսքը, ապա խնդրեց էլեկտրոնային փոստով ուղարկել հոդվածը, որպեսզի աչքի անցկացնի: Հետագայում պատգամավորն այլեւս չպատասխանեց հեռախոսազանգերին, եւ քիչ անց նկատեցինք, որ հոդվածը կայքից հեռացված է:

YEREVAN, JANUARY 22, ARMENPRESS. The Azerbaijani “Azertag” official news agency removed from the website the January 18 interview of Latvian lawmaker Ivars Balamovskis after ARMENPRESS news agency tried to get an explanation from the lawmaker whether the views addressed to him correspond to reality or not.
The Azerbaijani journalist attributed some statements to the lawmaker, according to which he said he has been informed about the Azerbaijani democratic republic from the book titled “History of Azerbaijan: Drastic Turn” by famous teacher and scientist in Latvia Roman Aliyev.
The following words were quoted: “It was interesting to discover definitely unknown pages of history, for example, about the developments that preceded the creation of Azerbaijan independent state. The key representatives of the Azerbaijani intellectuals headed the fight against the Dashnaks and Bolsheviks seeking for power. Unfortunately, thousands of Azerbaijani families were brutally killed by these groups”.
ARMENPRESS contacted the MP to find out whether he is the author of these words. Initially, Ivars Balamovskis didn’t remember what interview the talk is about, then asked to send the article by e-mail to look at it. Later the lawmaker didn’t respond to the phone calls, and after a while we have noticed that the article has been removed from the website.