ԵԽԽՎ ձմեռային նստաշրջանին ՀՀ Նախագահի մասնակցությունը կարևոր է. Արփինե Հովհաննիսյանի հարցազրույցը
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ազգային ժողովի փոխնախագահ, Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովում հայաստանյան պատվիրակության ղեկավար Արփինե Հովհաննիսյանը կարևորում է վեհաժողովի առաջիկա նստաշրջանին Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ Սերժ Սարգսյանի մասնակցությունը: «Արմենպրես»-ին տված հարցազրույցում Արփինե Հովհաննիսյանն ընդգծեց, որ վեհաժողովի նստաշրջանին ՀՀ Նախագահի մասնակցությունը կարևոր է ոչ միայն ՀՀ-ԵՄ համաձայնագրի ստորագրման, այլ ընդհանրապես աշխարհում տեղի ունեցող փոփոխությունների և Հայաստանի համար կենսական նշանակություն ունեցող հարցերի վերաբերյալ մեր երկրի տեսակետը ներկայացնելու համատեքստում: Արփինե Հովհաննիսյանն անդրադարձել է նաև ԵԽԽՎ առաջիկա նստաշրջանի օրակարգին, վեհաժողովի նոր նախագահի ընտրության ընթացակարգին, ինչպես նաև ԵԽԽՎ հայաստանյան պատվիրակության կազմից Հերմինե Նաղդալյանին դուրս թողնելու որոշմանը և վերջինիս հետ հակասություններ ունենալու մասին լուրերին:
-Տիկին Հովհաննիսյան, հունվարի 22-26-ը տեղի կունենա Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի ձմեռային նստաշրջանը: Օրակարգում Հայաստանին վերաբերող հարցեր կա՞ն կամ ինչ հարցեր կան, որոնք կարող են հետաքրքիր լինել մեզ համար:
-Եթե Ձեր հարցադրումը վերաբերվում է ուղղակի Հայաստանի շահերի հետ առնչվող հարցերի, օրակարգում այդպիսի հարց չկա ընդգրկված: Կան հարցեր, որտեղ Հայաստանին վերաբերվող ձևակերպումներ եղել են, այժմ նման ձևակերպումներ չկան: Սակայն մենք չպետք է զգոնությունը կորցնենք և պետք է ուշադիր լինենք: Օրինակ զեկույցների թվում է Ադրբեջանի պատվիրակ Սևինջ Ֆատալիևայի կողմից ներկայացված զեկույցը «Զինված կոնֆլիկտների ընթացքում տուժած երեխաների պաշտպանության» թեմայով, որտեղ այս պահին Հայաստանին առնչվող կամ ոչ հայանպաստ ձևակերպում չկա: Ընդհանուր առմամբ օրակարգը բավականին հագեցած է: Սպասվում է ինչպես Ավստրիայի նախագահի, Դանիայի վարչապետի`  իրենց նախագահության շրջանակներում, ինչպես նաև Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ Սերժ Սարգսյանի այցը վեհաժողով:
-Որքանո՞վ եք կարևորում Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի մասնակցությունը միջազգային հեղինակավոր խորհրդարանական կառույցի նստաշրջանի աշխատանքներին հատկապես Հայաստանի և Եվրոպական Միության միջև ստորագրված նոր համաձայնագրի և ընդհանրապես կողմերի միջև հետագա համագործակցության խորացման և ամրապնդման համատեքստում:
-Ես այդ այցը կարևորում եմ ոչ միայն Ձեր նշած հարցի համատեքստում: Անկասկած, Հայաստան-Եվրոպական Միություն համաձայնագրի ստորագրումից հետո բազմակող ձևաչափով Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի առաջին մասնակցությունն է նմանատիպ կառույցի աշխատանքներին և անչափ կարևոր է ներկայացնել Հայաստանի Հանրապետության տեսակետը: Եվ, ըստ էության, շատ հետաքրքիր և խորհրդանշական պահ կա, որովհետև 2013թ. Հայաստանի Հանրապետության Նախագահը կրկին Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովում ելույթ էր ունենում այն ժամանակ, երբ Հայաստանը հայտարարել էր Մաքսային միությանն անդամակցելու մասին, իսկ կոնկրետ այս դեպքում, Եվրոպական միության հետ համաձայնագիրը ստորագրելով, Հայաստանն արձանագրում է և իրեն ներկայացնում որպես միակ պետություն, որը կարող է նման երկու կառույցների հետ ստորագրված համաձայնագրեր ունենալ: Եվ այս տեսանկյունից, կարծում եմ, եվրոպացի գործընկերների համար հետաքրքիր կլինի լսել մեր փորձի մասին: Իհարկե, եվրոպացի պաշտոնյաները նշում են, որ Հայաստանն այս առումով եզակի է, կարելի է ասել` միակն է, որը նման ձևաչափերով ստորագրած համաձայնագրեր ունի: Իսկ առհասարակ, կարծում եմ, Հայաստանի Հանրապետության նախագահի մասնակցությունը վեհաժողովի նստաշրջանին չափազանց կարևոր է ընդհանրապես գլոբալ աշխարհում տեղի ունեցող փոփոխությունների և առհասարակ Հայաստանի Հանրապետության համար կենսական նշանակություն ունեցող մի շարք հարցերի վերաբերյալ մեր երկրի տեսակետը ներկայացնելու առումով:
-Տիկին Հովհաննիսյան, առաջիկա նստաշրջանի ընթացքում Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովը կընտրի նոր նախագահին: Ի՞նչ ընթացակարգով է ընտրվելու վեհաժողովի նոր նախագահը, հայտնի է՞, թե ում թեկնածությունն է այդ պաշտոնում առաջադրվելու:
-Այո, թեկնածուն հայտնի է: Խոսքը Սոցիալիստների խմբի ղեկավար Միկելե Նիկոլետիի մասին է: Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովում արդեն երկար ժամանակ գործում է ընթացակարգը, երբ տարբեր քաղաքական խմբերի միջև համաձայնությամբ իրենց թեկնածուն ոչ թե անցնում է ընտրության բոլոր փուլերը, այլ պարզապես ի սկզբանե հայտարարվում է որպես ընտրված նախագահ` հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ կա պայմանավորվածություն, որ յուրաքանչյուր երկու տարին մեկ այդ քվոտան պատկանում է կոնկրետ քաղաքական խմբին: ԵԽԽՎ նախորդ նախագահի քվոտան պատկանում էր Եվրոպայի Ժողովրդական կուսակցության քաղաքական խմբին, այս դեպքում` Սոցիալիստների խմբին: Ես այստեղ անակնկալներ չեմ սպասում, և կարծում եմ, որ Սոցիալիստների խմբի ղեկավարը կդառնա Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի նախագահ: Այսինքն, հունվարի 22-ին օրակարգի հաստատումից անմիջապես հետո Միկելե Նիկոլետին կհայտարարվի որպես ընտրված նախագահ:
-Ընդունելի՞ թեկնածու է Հայաստանի պատվիրակության համար:
-Մեր պատվիրակության համար այնքանով է ընդունելի, որ իրեն դրսևորել է որպես անաչառ, բոլոր հարցերին համակողմանի մոտեցող մարդ, ում հետ հայկական պատվիրակությունը երկար ժամանակ համագործակցել է` որպես Սոցիալիստների խմբի ղեկավար: Այս առումով ես դիտարկում եմ ոչ թե Հայաստանին լավ կամ ինչպես մեզ մոտ ընդունված է այսպես նեղ պրիզմայով դիտարկել, Ադրբեջանին վատ կամ հակառակը Հայաստանի համար վատ, Ադրբեջանի համար լավ, այլ հարցին նայում եմ այն տեսանկյունից, որ սա ոչ թե Հայաստանի  համար է լավ, այլ խորհրդարանական վեհաժողովի համար է լավ ունենալ նախագահ, որը կարող է լինել բոլորի նախագահը, ոչ թե ներկայացնել առանձին երկրների շահեր:
-Եվս մեկ հարց` կապված արդեն ԵԽԽՎ-ում հայաստանյան պատվիրակության հետ: Օրերս Ազգային ժողովի խորհրդի որոշմամբ ԵԽԽՎ հայաստանյան պատվիրակության կազմում Հերմինե Նաղդալյանին փոխարինեց Կարինե Աճեմյանը: Սրա հետ կապված մամուլում տարբեր մեկնաբանություններ եղան, նաև շրջանառության մեջ դրվեց Ձեր և տիկին Նաղդալյանի միջև հակասությունների մասին լուրը: Ինչո՞վ էր պայմանավորված Հերմինե Նաղդալյանին ԵԽԽՎ հայաստանյան պատվիրակության կազմից դուրս թողնելու որոշումը: Կխնդրեի անդրադառնալ նաև Ձեր և տիկին Նաղդալյանի միջև հակասությունների մասին լուրերին:
-Գիտեք, ես առհասարակ կողմնակից չեմ լուրջ դեմքով մամուլում սպեկուլյացիաների մեկնաբանությունը տալուն, որովհետև չեմ համարում, որ դա իրականում ճիշտ գործելաոճ է: Բայց եթե հարցնում եք, հակիրճ կանդրադառնամ: Հերմինե Նաղդալյանի հետ նորմալ աշխատանքային հարաբերություններ կան, իսկ ինչ վերաբերվում է պատվիրակության կազմում տիկին Նաղդալյանի փոխարինմանը, տիկին Նաղդալյանն այդ հարցին սպառիչ անդրադարձել է, և չեմ կարծում, որ ես պետք է այդ թեման անընդհատ ու անընդհատ երկարաձգեմ ու շարունակեմ:

Участие президента Армении в зимней сессии ПАСЕ является символичным: Арпине Ованнисян
Зампредседателя НС Армении, руководитель армянской делегации в ПАСЕ Арпине Ованнисян считает важным участие президента Армении Сержа Саргсяна в зимней сессии ПАСЕ. В беседе с корреспондентом «Арменпресс» она подчеркнула, что участие президента Армении Сержа Саргсяна в зимней сессии ПАСЕ важно не только в контексте представления позиций нашей страны в вопросе подписания соглашения Армении с ЕС, но и в контексте глобальных изменений в мире и вопросов, имеющих жизненное значение для Армении.
Зампредседателя НС Армении, руководитель армянской делегации в ПАСЕ Арпинэ Ованнисян затронула также повестку дня предстоящей сессии ПАСЕ, избрание нового председателя ПАСЕ, а также вопрос отсутствия в составе армянской делегации Эрмине Нагдалян и слухи о противоречиях между ними.
- Г-жа Ованнисян, 22-26-го января состоится зимняя сессия ПАСЕ. Есть ли в ее повестке дня вопросы, касающиеся Армении, или же вопросы, представляющие для нас интерес?
- Если вы спрашиваете о вопросах, непосредственно затрагивающих интересы Армении, то таковых в повестке нет. Есть вопросы, в которых были формулировки, касающиеся Армении, сейчас же таких формулировок нет. Однако мы не должны терять бдительность. Например, среди докладов – доклад делегата от Азербайджана Севиджа Фаталиева по теме «Защита детей, пострадавших в ходе вооруженных конфликтов». На данный момент, в нем нет формулировок, касающихся Армении или же для нее невыгодных. Повестка – насыщенная, ожидаются выступления президента Австрии, премьер-министра Дании, а также визит президента Армении Сержа Саргсяна.
- Насколько важно участие президента Армении Сержа Саргсяна в зимней сессии ПАСЕ, особенно, в контексте подписанного соглашения Армения-ЕС и укрепления дальнейшего сотрудничества между сторонами?
- Визит важен не только в указанном вами контексте. Несомненно, после подписания соглашения Армения-ЕС участие президента Армении Сержа Саргсяна в зимней сессии ПАСЕ крайне важно в контексте представления позиций нашей страны. В этом есть интересный и символичный момент, поскольку он выступал на сессии ПАСЕ и в 2013 году, когда Армения заявила об участии в Таможенном союзе, сейчас же, подписав соглашение с ЕС, Армения позиционирует себя как единственная страна, которая имеет договоры с двумя подобными структурами.
С этой точки зрения, думаю, европейским партнерам будет интересно услышать о нашем опыте. Конечно, еврочиновники отмечают, что Армения в этом смысле уникальна, а вообще-то, думаю, что участие президента Армении Сержа Саргсяна в зимней сессии ПАСЕ важно не только в контексте представления позиций нашей страны в вопросе подписания соглашения Армении с ЕС, но и в контексте глобальных изменений в мире и вопросов, имеющих жизненное значение для Армении.
- Г-жа Ованнисян, в ходе зимней сессии, в ПАСЕ изберут нового председателя. Какова процедура выборов? Известна ли кандидатура, которая будет выдвинута на этот пост?
- Да, речь идет о руководителе группы социалистов Микеле Николетти. Уже давно в ПАСЕ действуют процедуры, когда, по соглашению между различными фракциями, выдвигаемая кандидатира проходит не по полным выборным процедурам, а просто заявляется в качестве избранного председателя, с учетом квот, распределенных между фракциями на каждые два года.
В предыдущий раз квота принадлежала ЕНП, на этот раз – социалистам. Я не ожидаю сюрпризов в этом вопросе, думаю, что руководитель группы социалистов Микеле Николетти сразу будет заявлен избранным председателем при утверждении повестки на заседании 22-го января.
- Насколько эта кандидатура приемлема для Армении?
- Для нашей делегации кандидатура приемлема постольку, поскольку руководитель группы социалистов Микеле Николетти проявил себя беспристраастным человеком, многосторонне подходящим ко всем вопросам. Армянская делегация долгое время сотрудничала с ним, как с руководителем группы социалистов. Я не рассматриваю вопрос лишь с позиций – что выгодно Армении, то невыгодно Азербайджану или наоборот. Я рассматриваю вопрос с позиций, насколько это выгодно для организации работ ПАСЕ, поскольку ее председатель представляет интересы всех стран, а не одной.
- Еще вопрос – в связи непосредственно с армянской делегацией в ПАСЕ. На днях, решением НС Армении, Эрмине Нагдалян в делегации заменила Каринэ Аджемян. В прессе это вызвало различные комментарии, в том числе, о противоречиях между вами и г-жой Нагдалян. В чем причина ее отсутствия в составе армянской делегации в ПАСЕ? Прошу вас прокомментировать слухи о противоречиях между вами и г-жой Нагдалян.
- Я не сторонница того, чтобы серьезно комментировать различные спекуляции в прессе, поскольку не считаю это верным стилем работы. Однако, если вы спрашиваете – скажу вкратце. У меня с Эрмине Нагдалян нормальные рабочие отношения, что касается ее  замены в составе делегации, то г-жа Нагдалян полноценно ответила на этот вопрос, и я не хочу продолжать эту тему.