Սերժ Սարգսյանը վաղը կհայտարարի ՀՀ ապագա նախագահի թեկնածուի անունը
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության գործադիր մարմնի նիստում քննարկվել է ՀՀ 4-րդ նախագահի թեկնածուի հարցը։ ՀՀԿ ԳՄ նիստից հետո լրագրողների հետ հանդիպմանն այս մասին հայտնեց ՀՀԿ խոսնակ, Ազգային ժողովի փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը։ «Տեղյակ եք, որ մարտի սկզբին խորհրդարանն ընտրելու է Հայաստանի Հանրապետության 4-րդ նախագահին, որը խորհրդարանական համակարգում ունենալու է պետության գլխի ներկայացուցչական գործառույթ, ուղերձներով հանդես գալու իրավունք: Մենք քննարկել ենք մի թեկնածուի հարց, ով լավագույնս կարող է ներկայացնել Հայաստանի Հանրապետությունը միջազգային ատյաններում, ունի երկար աշխատանքային փորձ, մտավոր բարձր կարողություններ, լեզուների իմացություն, դրական հեղինակություն սփյուռքում և Հայաստանում: Կարծում ենք, որ նա այն թեկնածուն է, որի շուրջ կարող ենք հասնել լայն համաձայնության Հայաստանի քաղաքական ուժերի միջև»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նշեց Շարմազանովը:
Նա հավելեց, որ այդ անձի թեկնածութունն առաջարկել է քննարկել ՀՀԿ առաջնորդ, ՀՀ գործող Նախագահ Սերժ Սարգսյանը: «Գործադիր մարմնի անդամները ընդհանուր առմամբ կողմ են արտահայտվել այդ թեկնածուի առաջադրմանը, և վաղը ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը կառաջարկի մեր թեկնածուին մեր կողմից առաջադրել ՀՀ 4-րդ նախագահի պաշտոնում»,- ասաց Շարմազանովը:
Էդուարդ Շարմազանովը հրաժարվեց հայտարարել  ՀՀ նախագահի թեկնածուի անունը՝ ընդգծելով, որ նրա անունը հունվարի 19-ին կհայտարարի ՀՀ Նախագահը: «Վաղը կիմանաք:  Գործող նախագահը կառաջարկի մեր թեկնածուին: Մենք որոշումը կայացրել ենք, պարզապես կոռեկտությունը պահանջում է, որպեսի առաջարկն արվի կուսակցության նախագահի կողմից և այն կարվի հրապարակային»,- նշեց ԱԺ փոխխոսնակը:
Միևնույն ժամանակ, Էդուարդ Շարմազանովը նշեց, որ որևէ անակնկալ բան չկա՝ ընդգծելով, որ առաջադրելու են մի անձի, որի առաջադրումը շատերը հավանական համարել են:

Серж Саргсян завтра назовет имя кандидата в президенты Армении
На заседании исполнительного органа Республиканской партии Армении был обсужден вопрос о кандидатуре четвертого Армении. Как сообщает Арменпресс, об этом после заседания Исполнительного органа Республиканской партии Армении (РПА) в беседе с журналистами сказал пресс-секретарь РПА, вице-спикер НС Армении Эдуард Шармазанов.
«Вы знаете, что в начале марта парламент выберет 4-го президента Республики Армения, который будет выполнять представительские функции главы государства в парламентской системе управления, а также иметь право выступать с посланиями. Мы обсудили кандидата, который может наилучшим образом представлять Республику Армения в международных инстанциях. У него большой опыт работы, высокие интеллектуальные способности, знание языков, положительная репутация в диаспоре и Армении. Мы считаем, что он является кандидатом, вокруг которого мы сможем достичь широкого консенсуса политических сил Армении», - сказал Шармазанов.
Он добавил, что кандидатуру этого человека предложил обсудить лидер Республиканской партии, действующий президент Серж Саргсян. «Члены исполнительного органа в целом проголосовали за кандидатуру этого человека, и завтра президент Республики Армения Серж Саргсян выдвинет нашего кандидата на пост 4-го президента Армении», - сказал Шармазанов.
Эдуард Шармазанов отказался объявить имя кандидата в президенты, подчеркнув, что его имя будет объявлено президентом Армении 19 января. «Завтра вы узнаете. Действующий президент предложит нашего кандидата. Мы приняли решение, просто корректность требует, чтобы предложение сделал лидер партии, и чтобы это было сделано публично», - сказал вице-спикер НС.
В то же время Эдуард Шармазанов отметил, что нет никаких сюрпризов, подчеркнув, что они выдвинут человека, назначение которого многими считалось вероятным.