Պուտինը կոչ Է արել արագացնել թվային տնտեսության զարգացումը ԵԱՏՄ-ի շրջանակներում
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանն անհրաժեշտ Է համարում արագացնել թվային տնտեսության զարգացումը Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակներում: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ասված Է 2018 թվականի հունվարի 1-ից Միության բարձրագույն մարմիններում Ռուսաստանի կողմից նախագահության ստանձնման կապակցությամբ ԵԱՏՄ-ի երկրների ղեկավարներին ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հղած ուղերձում: Փաստաթղթի տեքստը հրապարակված Է Կրեմլի կայքում:
«Անհրաժեշտ ենք համարում արագացնել Միության ընդհանուր «թվային օրակարգի» իրագործումը, փոխհամաձայնեցնել «ինտերնետ-տնտեսության» զարգացման, թվային առեւտրի վարման ընդհանուր կանոնների, տեղեկատվության փոխանակման եւ դրա պաշտպանության միասնական ստանդարտների ձեւավորման գործողությունները»,-նշվում Է Պուտինի ուղերձում:
Ռուսաստանի ղեկավարը կոչ Է արել բարձր տեխնոլոգիաներ ներդնել պետական կառավարման, արդյունաբերության մեջ, մաքսային կարգավորման համակարգերում եւ այլ ոլորտներում, ինչպես նաեւ «գործարկել համատեղ մրցունակ, ինովացիոն եւ գիտատար արտադրություններ»:
Պուտինն անհրաժեշտ Է համարում ինտեգրացիոն նախաձեռնություններում ակտիվորեն ներգրավել գործարար շրջաններին՝ ինչպես խոշոր, այնպես Էլ փոքր ու միջին բիզնեսին, ինտեգրացիոն մեծ արդյունք ունեցող միջպետական նախագծերի ֆինանսավորման համար ավելի արդյունավետ օգտագործել Եվրասիական զարգացման բանկի եւ Կայունացման ու զարգացման եվրասիական հիմնադրամի ռեսուրսները:
Բացի այդ, ՌԴ նախագահի կարծիքով, ԵԱՏՄ-ի երկրների միջեւ կապերի խորացման համար լավ հնարավորություններ կան այնպիսի բնագավառներում, ինչպիսիք են ատոմային Էներգետիկան, վերականգնվող Էներգաաղբյուրները, բնապահպանությունը, բժշկությունը, տիեզերքը, զբոսաշրջությունը եւ սպորտը: ՌԴ-ն նաեւ առաջարկում Է ավելի մեծ ուշադրություն հատկացնել սոցիալ-հումանիտար համագործակցությանը:

Russia’s Putin calls on to accelerate digital economy development within EAEU
YEREVAN, JANUARY 18, ARMENPRESS. Russia considers it necessary to accelerate the development of digital economy within the Eurasian Economic Union (EAUE), Russian President Vladimir Putin said in his address to heads of EAEU countries released on the Kremlin website, TASS reports.
“We consider it necessary to accelerate implementation of the whole ‘digital agenda’ of the Union, and to coordinate efforts on development of ‘Internet economy’, creation of general digital trade rules, equal standards of exchange and protection of information”, the statement said.
The Russian Presidents called on to install high technologies in public administration, industry, customs regulation systems and other spheres, as well as to launch joint competitive, innovative and knowledge-intensive industries.
He also highlighted the need to actively engage the business circles in integration initiatives, including big, small and medium-sized businesses.
In addition, Russia’s leader said there are good opportunities for deepening the ties between the EAEU states in the fields like the nuclear energy, renewable energy sources, ecology, medicine, space, tourism and sports. Russia also proposes to pay more attention to the social-humanitarian cooperation.